Példás világi-egyházi modell Somogyban

Somogy megye négy kórházára - a kaposvárira, a siófokira, a marcalira, a nagyatádira - jellemző, hogy az elmúlt időszakban hónapról-hónapra nőtt az adósságállományuk. Példaértékű világi-egyházi együttműködéssel próbálnak segíteni a gondokon.

 

 

 

A marcali 27-28, a nagyatádi intézmény pedig 60 aktív ágyszámcsökkentést kész vállalni a jövőben. Ez utóbbi a gyermekosztályát is felszámolná a csőd elkerülésének érdekében. Siófok újabb megszorító intézkedésekkel próbálja meg egyensúlyban tartani a gazdálkodását, a megyei fenntartású kaposvári intézmény pedig mára felélte korábbi tartalékait.

Egyre inkább körvonalazódik egy olyan kormányzati szándék, amely az aktív ellátást megyei, illetve régiós központokba koncentrálná. A Dél- és Közép Dunántúlt egy Pécs- Kaposvár-Veszprém ellátó tengely szolgálná ki, a jelenleginél korszerűbb szolgáltatási színvonalat ígérve. Ezt az elképzelést szolgálja, hogy a megszorult intézmények egyre inkább együttműködésre kényszerülnek. A Tolna megyei dombóvári, valamint a kaposvári kórház több területen - ilyen például a diagnosztika, az urológia - kötött ellátási megállapodást.

Az ellátás ésszerűsítésének eddigi legfontosabb lépését a régióban a Mosdósi Tüdő- és Szívkórház januártól várható beolvadása jelenti a kaposvári intézménybe. Négy évvel ezelőtt ugyan húszéves megállapodást kötött a megyével a református egyház a kórház működtetésére, de az idén áprilisban a megváltozott állami finanszírozásra hivatkozva ennek a felülvizsgálatát kérte Bölcskei Gusztáv püspök az egyházi zsinat elnöksége nevében. Felmerült a kórház működtetési jogának visszaadása is, de a megye nemigen tudta volna visszafizetni az egyház által végrehajtott 320 millió forint értékű beruházások árát - főként a felhalmozott, mintegy 90 millió forintnyi hiány mellett. A felek ezért egy országosan egyedülálló világi-egyházi modell kialakítása mellett döntöttek: január elsejétől egyházi részvétellel, a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház részeként működik tovább a mosdósi intézmény.

A megye által már elfogadott, az egyház által a novemberi zsinaton tárgyalandó egyezség szerint a fenntartói és működtetői jogok visszaszállnak a megyei önkormányzatra, ugyanakkor a lelki gondozói, az idősek szakosított szociális otthonának működtetése, valamint az intézményben tartós gyógykezelés alatt álló gyermekek óvodai-általános iskolai oktatási-nevelési feladatai az egyháznál maradnak. Az egyház ezen túlmenően vállalja, hogy a lelki gondozói tevékenységét Kaposvárra is kiterjeszti. Ez az együttműködés pénzügyileg is előnyös a térség szempontjából, ugyanis a szociális közfeladatot ellátó fenntartó egyház - az állami normatíván felül - kiegészítő támogatásra jogosult.

Repa Imre professzor, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója szerint ez a megoldás azért jó, mert nem hagyja veszni a Mosdóson több évtizede felhalmozódott tudást, sem azt a szemléletet, amit az egyház képvisel. Mint megtudtuk, a mosdósi kórház költségvetése jelenleg csaknem 900 millió forint, ami a közös működtetéssel feleslegessé váló adminisztráció vagy párhuzamos ellátások - például belgyógyászat, gyermekgyógyászat - felszámolása után elegendő lesz a jelenleg veszteséges intézmény stabil működtetésére - mondta a főigazgató. Az összevonással az előzetes számítások szerint 200-300 millió forint spórolható meg, ami a két intézményben összesen 50-60 fős létszámleépítéssel jár majd. A 32 hektáros területtel rendelkező mosdósi kórház adottságai nagyon jók újabb idősek otthonának létesítéséhez - beszélt a jövőbeni tervekről a professzor.

Mosdósi kórház: elõnyös pénzügyi együttmûködés
Mosdósi kórház: elõnyös pénzügyi együttmûködés
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.