Csillaglét a halál után tízezer fényévnyire

Újabb szenzációs felvételt hozott nyilvánosságra a NASA a Cassiopeia A nevű felrobbant csillag szétszóródott maradványairól. A képet a Spitzer amerikai űrteleszkóp készítette, a felvétel a halott égitest "halál utáni életét" örökíti meg.

A Cassiopeia csillagképben lévő felrobbant csillagról már korábban is napvilágot láttak ritkaságszámba menő képek, azokat a Chandra nevű röntgenteleszkóp készítette 2004-ben. A mostani felvétel lényegesen színesebb és részletgazdagabb, mivel infravörös technológiával, hosszabb expozíciós idővel készült. Az infravörös kép alapesetben nem lenne színes, a közzétett változat ún. hamis szín, azaz mesterségesen (de nem önkényesen, hanem az adott anyagok hőmérsékletének megfelelően) színezett "reprodukció". A halott égitestet körülvevő halvány kék ragyogás a csillag felrobbanásakor - vagy inkább öszszezuhanásakor - keletkezett lökéshullám következtében az űrbe került csillaganyag. Szintén kék színnel ábrázolja a kép a felrobbant objektum közelében lévő többi, még "élő" csillagot. A zöld, sárga és vörös színek elsősorban a robbanásban kilövellt anyagokat jelzik, amelyeket egy lassabb lökéshullám, a hátulsó lökés melegített fel.

A robbanás mintegy 10 ezer évvel ezelőtt történt, amiből az is következik, hogy a halott csillag nagyjából 10 ezer fényévnyire van a Földtől. A Chandra A képe az egymást több hónapos vagy akár egyéves időközönként követő felvételeken folyamatosan változik, a robbanás lökéshullámai ugyanis a csillag középpontjától egyre távolabbi anyaghalmazokat hevítenek fel. (H. M.)

Robbanás után - a Spitzer ûrteleszkóp felvételén a Cassiopeia A
Robbanás után - a Spitzer ûrteleszkóp felvételén a Cassiopeia A
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.