1956: harcok és áldozatok
"Az első halálos lövések október
Amikor 24-én hajnalban megjelennek az első szovjet harckocsik, és a civilek fölvették velük a harcot, megkezdődött a szabadságharc. "Hagyományos értelemben vett fegyveres szabadságharc elsősorban Budapest utcáin folyt. A spontán módon megalakuló felkelőcsoportok között október 27-28-ig alig volt kapcsolat, önállóan mozogtak, és jellemzően ott harcoltak, ahol a szovjet csapatok megpróbáltak bejutni a város belsejébe"
Hogy e jelentős túlerővel szemben az ellenállók mégis sikerrel voltak képesek harcolni, azt Horváth a szovjet akciók és a felkelők szervezetlenségével egyszerre magyarázza. "Az állandó mozgásban lévő felkelők folyamatosan keresték az ellenséget, mert harcolni akartak. Ha szovjet katonákat találtak, harcoltak egy kicsit, ha veszélybe kerültek, letették a fegyvert, pillanatok alatt civilekké váltak, majd máshol újra felvették a fegyvert. A szovjet csapatok pedig nem rendelkeztek olyan alapvető adatokkal, hogy milyen erejű ellenséggel állnak egyáltalán szemben, és pontosan hol. Sokszor összevissza bóklásztak a városban, s így könnyű prédává váltak. A fegyveres felkelés ereje emiatt megsokszorozódott."
A hadtörténész szerint a hatalom paradox módon éppen akkor fújt visszavonulót, amikor az ellenállás már igencsak kifulladóban volt. - Október 28-án Iván Kovács László 200-250 főre teszi a Corvin közi fegyveres felkelőket. Ha a Tűzoltó utcát és a VIII. kerület egészét is hozzászámoljuk, akkor is 1000-1500 szabadságharcosról beszélhetünk már csak ekkor. A másik oldalon pedig negyvenezren álltak. Ha ezt tudja a hatalom, nem áll meg a támadás 28-án a hajnali órákban, és nincs szükség a taktika átértékelésére sem. Ugyanakkor világos, a hatalom célja a tűzszünet ellenére sem változott; ígéretekkel leválasztani a tömegeket a felkelőkről (például az akkor már három éve nem is létező ÁVH megszüntetésének ígéretével), majd a fegyveres ellenállókat megsemmisíteni. De kilógott a lóláb. 30-tól özönleni kezdtek a tömegek a felkelőcsoportokhoz, csak Budapesten közel 20 ezer nemzetőr igazolványt osztanak ki egy két-nap alatt, így győz a forradalom. A fegyveres testületek eközben viszont már újra rendezik soraikat. Ennek egyik eleme, hogy kutatásaim szerint 30-50 szovjet katonát lőnek agyon "fegyelmezési céllal" saját tisztjeik.
Nagy Imre 31-én többek között abból tudja meg, hogy a szovjet vezetés már nem rá épít a konszolidációban, hogy az ígéret ellenére újabb csapatok lépik át a határt. Az új erőviszonyokat Horváth Miklós így foglalja össze: "Tizenhét hadosztály, tehát 60-65 ezer szovjet katona és 2500 tank harcol már november 4-én. A másik oldalon - országosan - 30-35 ezer nemzetőr áll csupán, miután a hadsereg ellenállásának a laktanyák elleni 4-i szovjet támadások véget vetnek. A Nemzetőrség létszáma - érzékelve a helyzet kilátástalanságát és a nyilvánvaló túlerőt - gyorsan csökkent, 6-án már csak pár száz fegyveres folytat utóvédharcokat a Corvin közben. November 11-re a felkelést végleg sikerül leverni."
- Magyar részről 2500 halálos áldozata volt a fegyveres harcoknak, ennek négyötöde Budapesten. Pontosan nem tudni, hogy ebből mennyi a vétlen lakossági áldozat. Az emberek ugyanis nem mérték fel a veszélyt; miközben folytak a harcok, gyakran a mellékutcákban tömegek álltak - mondja a történész. A sortüzekben 300-350 ember vesztette életét, az áldozatok számát tovább növeli a megtorlásokban kivégzettek száma, 229 fő. Az összveszteség tehát közelíti a 3000 főt, nem beszélve a 20 ezer sebesültről, és a közel 200 ezer hazáját elhagyóról. A szovjetek közel 700 katonát vesztettek, 1300-an megsebesültek (EZT Jól értettem? - BGY), 51 fő pedig eltűnt - vonja tovább '56 mérlegét Horváth, aki a bizonyítható lincselések áldozatait húsz körülire teszi.