Bizonytalanság a román EU-biztos körül
Bulgáriának jobban rezgett annak idején a léc, hogy jövő januárban az EU tagja lehessen, ezúttal viszont a román biztosjelöltnek lesz nehezebb dolga - akárki legyen is az. Varujan Vosganian, a bukaresti kormány jelöltje, liberális szenátor ugyan csütörtökön találkozott José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel, de nem szállt fel a fehér füst: Vosganian biztosi jelöltségét nem jelentették be. Ez egybevág azzal, hogy az Európai Parlamentben is éles kritika érte a biztosjelöltet. A szocialista frakció egyenesen azzal vádolta meg az örmény nemzetiség képviselőjeként is ismert politikust, hogy "iparmágnások fizetési listáján szerepelt". Megkérdőjelezték európai elkötelezettségét is, s azt ígérték, kemény meghallgatásra számíthat majd. Mivel Barroso - csakúgy, mint két éve, bizottsága felállításakor - igyekszik személyre szabni a tárcákat, felelősségi köröket, addig nem nevezi meg a román biztosjelöltét, amíg a kilétéről nem győzödött meg. Vagyis a jelöltnek úgy kell vizsgáznia egy hónap múlva az EP előtt, hogy nem tudni, kinek, és miből kell felkészülnie.
A Barroso-bizottság, mint ismert, 2004 októberében elbukott az első szavazáson (pontosabban az EP csak egy hónap múlva döntött a testületről.) A szexistának és homofóbnak talált olasz Rocco Buttiglione esete óta Barroso különös gonddal vigyáz arra, hogy ne bőszítse fel a parlamentet. Sokkal könnyebb a dolga Megleva Kuneva bolgár külügyminiszterrel, akinek jó a fogadtatása, s már hivatalos biztosjelölt. Kijelölt tárcája a fogyasztóvédelem, a ciprusi Markosz Kiprianu eddigi területe. Így Kuneva folytathatja majd például a Magyarország ellen indított szabálysértési eljárást a dohányreklámok ügyében.
Az EP szavaz ugyan a jelöltekről, de külön-külön nem buktathatja meg őket, csak - ha akarja - a teljes Barroso-bizottságot. Ez teljességgel valószínűtlen. Várhatóan decemberben erősítik meg őket, hogy január 1-jén hivatalba léphessenek.
A jelöltek személyétől függetlenül nem könnyű Barroso-nak új tárcákat létrehoznia. Már így is bőven elaprózott felelősségi területekről van szó. Az Európai Uniónak valójában semmi szüksége 27 "miniszterre" - csak éppen az alapszerződés ezt írja elő.
(forrás: brüsszeli tudósítónk)