Nem engedi a rendőrség, hogy a gazdák traktorokkal vonuljanak
Budai Gyula a Teve utcai rendőrpalota előtt tartott sajtóértekezlet és azt mondta: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) szerint politikai utasításra döntött a rendőrség bejelentésükről. Erről azt követően beszélt, hogy átvette a BRFK-tól a rendőrség határozatát, amelyben hatáskör hiányára hivatkozva elutasították kérésüket. Budai Gyula az újságíróknak azt is elmondta: nem lepte meg őket a döntés, de még a délután folyamán jogászokkal konzultálnak arról, milyen lehetséges jogi lépéseket tehetnek az ügyben. "Gergényi úr ismét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök politikai utasítását hajtotta végre, ugyanúgy, mint október 23-án, amikor brutálisan bántalmazták a békés tüntetőket" - mondta Budai Gyula. Hozzátette, hogy a gyülekezési törvény sem a "hatáskör hiányát", sem a "műveleti területet" nem ismeri. Mint mondta, az Európai Unióban példátlan, hogy a gazdák nem mehetnek a fővárosba, mert ott nemkívánatos személyeknek minősülnek.
"A bejelentésben megjelölt helyszínen tartandó rendezvény a BRFK részéről hatáskör hiánya miatt, a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III-as törvény alapján nem bírálható el" - olvasta fel az újságíróknak a határozat szövegét.
A gazdákat ki kell tiltani a fővárosból
A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki rendeletével kapcsolatban, amely kimondja, hogy a közterületen megjelenő mezőgazdasági gépek miatt közterületfoglalási engedélyt kell kérni, a Magosz demonstrációs bizottságának vezetője közölte: Demszky Gábor teljesen azonosult Gyurcsány Ferenccel, akinek - mint mondta - az az elképzelése, hogy a gazdákat mindenképpen ki kell tiltani Budapestről.
A Magosz demokratikus, alkotmányos szervezet, amely betartja a jogszabályokat, de ugyanezt a magatartást várják el a miniszterelnöktől és a budapesti rendőrfőkapitánytól - hangsúlyozta Budai Gyula. Megjegyezte, minden szükséges jogi lépést megtesznek. A rendőrség határozatát megfellebbezik, a fővárosi közgyűlés határozata pedig szerintük alkotmányellenes, és ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Emlékeztetett arra, hogy a rendőrséggel tavaly egy hasonló ügyben már volt vitájuk, és akkor pert nyertek a rendőrséggel szemben. Október 31-ig országszerte ötven helyszínre jelentettek be demonstrációt.
A földtörvény ellen tiltakoznak
A Magosz azt követeli, hogy kormány vegye le a napirendről a földtörvény tervezetét, vesse latba minden befolyását a kukoricaintervenciós szabályok módosítására, és tiltsa meg a génmanipulált növények magyarországi termesztését és importját. Emellett tiltakozni kívánnak a gazdasági megszorítások és az áfa-emelés ellen is. Budai szerint új helyzet van, amelyet a Magosz testületei meg fognak vitatni, és ezt követően alakítják ki álláspontjukat. Kiemelte: mindenképpen a jogszabályi keretek között kívánnak maradni.
"Innentől kezdve mi sem vagyunk hajlandóak a rendőrséggel egyeztetni (...) ez a fajta stratégia, hogy mi a jogszabályi keretek között békésen egyeztetünk a rendőrséggel és (...) a legapróbb részletre kiterjedően próbálunk megállapodni, azt hiszem, nem fog működni a jövőben" - mondta. Hozzátette: az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt hitte, hogy jó kapcsolatuk alakult ki a rendőrséggel, de most, mint mondta, "arcul csapták őket".
Virtuális megjelenés
A Magosz demonstrációs bizottságának egyik tagja, Péter Mihály az Info Rádiónak korábban azt nyilatkozta: ha a főváros vagy a rendőrség megakadályozza a traktoros demonstrációt, akkor "virtuálisan fognak megjelenni a főváros utcáin". A virtuális megjelenésről szólva emlékeztetett arra, hogy egyszer már megjelentek a fővárosban, és az akkori jelenlétükről készült felvételeket felhasználva például "ki lehet vetíteni őket a Kossuth térre". Utalt arra is, hogy vannak még "szabad plakáthelyek" a fővárosban. "Úgy gondolom, hogy így is meg lehet jelenni" - vélekedett Péter Mihály.
A rendőrség azért állapította meg a hatáskör hiányát, mert a bejelentésben foglalt terület nem közterület - mondta a BRFK sajtóügyeletese, aki szerint a jogszabályok alapján pedig csak akkor vehetik tudomásul a rendezvényt, ha a helyszín közterület.
A rendőrség hivatalos közleménye: "a Budapesti Rendőr-főkapitányság megállapította hatáskörének hiányát, tekintettel arra, hogy a gyülekezési jog fogalmilag kizárólag közterületen gyakorolható szabadságjog, ám a bejelentésben meghatározott terület az 1994. évi XXXIV. tv alapján jelenleg műveleti terület". Kormos szerint nem az történt, hogy a rendőrség nem engedélyezte a demonstrációt, hanem a hatáskör hiányát állapította meg.
A Magosz közleményt adott ki
A Magosz pénteken közleményt adott ki, melyben azt írja, a rendőrség műveleti területre való hivatkozása, illetve a műveleti terület fogalmának összemosása a közterület fogalmával ellentétes a gyülekezési törvényben meghatározott rendelkezéssel.
A Budai Gyula, Péter Mihály, valamint Obreczán Ferenc által jegyzett dokumentum idézi a gyülekezési törvényt, amelyben az áll, hogy a "közterület mindenki számára korlátozás nélkül igénybe vehető terület, út, utca, tér".
A műveleti terület rendőrségi szakzsargon, semmilyen jogszabályi rendelkezésben nem található, tehát az erre való hivatkozás ellentétes az Alkotmányban foglaltakkal is - olvasható a dokumentumban.
A kommüniké aláírói hivatkoznak arra a törvényre is, mely szerint "a gyülekezési jog gyakorlása keretében békés összejövetelek, felvonulások és tüntetések tarthatók, amelyeken a résztvevők véleményüket szabadon kinyilváníthatják". Hozzáfűzték, annak a jogszabályi kötelezettségnek is eleget tett a Magosz, mely szerint a rendezvény megtartását legalább három nappal az esemény előtt be kell jelenteni az illetékes rendőrkapitányságnak.(forrás: MTI)