Befagyaszthatják a közszféra béreit
Nem ajánlott keresetemelést a közszférának a kormány a Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács tegnapi zárt ülésén. A szakszervezetek viszont közölték: elvárják, hogy jövőre legalább az inflációt elérő 6,5 százalékkal nőjön a bérük. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke lapunknak elmondta: ha a kormány nem mozdul el álláspontjától, az egészségügyben, az oktatásban, a közhivatalokban, a szociális és a kulturális alapellátás területén 9-10 százalékos reálkereset-csökkenéssel számolhatnak. A szakszervezetek azt kérték a kabinettől, hogy felelősséggel vizsgálja felül "bérajánlatát".
Szabó közölte, hogy tisztában vannak az államháztartás helyzetével, s azzal, hogy a közszféra munkavállalóinak is áldozatokat kell vállalniuk, de annak mértékét elfogadhatatlannak tartják. Különösen annak ismeretében, hogy a kormány további 15 ezer ember elbocsátását tervezi a közigazgatásból, s várhatóan nem jelentéktelen csökkentésre lehet számítani például a közoktatásban, ami azzal jár, hogy a maradók több feladatot látnak majd el. Az elnök arra számít, hogy "mindkettőnk politikai felelősségén nyugvó", kompromisszumos megállapodás születik.
Az egyeztetésen a kormány képviseletében Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára jelezte: nem fogadja el a szakszervezeteknek azt a megfogalmazását, hogy "bérbefagyasztás" történik a közszférában, mert szerinte a közszolgákat érintő, idén áprilisban végrehajtott béremelés áthúzódó hatása és a törvényben előírt, háromévenkénti soros előrelépéssel járó fizetésemelés együttesen 1,4-1,5 százalékos keresetnövekedéssel jár. (K. J. E.)