Gönczöl: A gyülekezési jogot tanulni kell
A korábbi ombudsman úgy véli, részben e nélkülözhetetlen ismeretnek a hiánya vezetett oda, hogy a nem engedélyezett tüntetésekről azok sem távoztak, akik esetleg nem is azonosultak a megmozdulások céljával, de az erőszakos cselekményekben semmiképpen nem vettek részt. A televíziók felvételei alapján állítja: a rendőrségi intézkedések helyszínén sokan lehettek, akiket főként a kíváncsiság vitt oda.
A nyugati demokráciákban mindenki számára nyilvánvaló, hogy amikor egy jogsértőnek tartott demonstráció résztvevőit a rendőrség távozásra szólítja fel, a helyszínt el kell hagyni - hangsúlyozta Gönczöl. A szabályokat ugyanis mindenki ismeri: a felszólítást olyan beavatkozás követi, amelynek során a karhatalom nem képes különbséget tenni a kíváncsiskodók, a passzív résztvevők, illetve a garázdák között. Aki marad, arról is dönt, hogy a következményekért - az esetleges hatósági túlkapások kivételével - maga vállalja a felelősséget. A rendőrség éppen ezért ad időt mindenkinek a távozásra. Ezt az alapvető szakmai szabályt szerinte a hatóságok Budapesten is tiszteletben tartották.
A kriminológus szerint a rendbontókkal szemben a világ minden pontján határozottan fellépnek, és az eszközök is nagyjából ugyanazok: gumibot, könnygáz, vízágyú, gumilövedék. Mindez egyes országokban a fegyverhasználat nagyon kivételesen alkalmazható jogával is kiegészül. Általában mégsem folyik vér, mert a játékszabályokat mindenki betartja.