Négypárti igen - külföldön
Strasbourgból jelenti
kiküldött munkatársunk
A kommunistákat leszámítva valamennyi európai parlamenti frakció támogatta azt a határozatot, amelyet az MSZP, a Fidesz, az MDF és az SZDSZ európai parlamenti delegációi készítettek elő közösen 1956 októberének jelentőségét méltatva. A meggyőző többséggel jóváhagyott dokumentum a magyar októbert a történelem antikommunista, szovjetellenes harcainak sorában helyezi el - és kiemeli az eseménysorozatnak azt a sajátosságát, hogy a magyarok fegyverrel vették fel a harcot az elnyomó hatalom ellen. Ugyanakkor a strasbourgi határozat '56-ot a rendszerváltás előzményének, az 1989-1990-es magyarországi "tárgyalásos forradalom" előzményének ismeri el.
- Soha nem született volna meg ez a határozat, és soha nem tűzték volna a plenáris ülés napirendjére, ha a négy magyar parlamenti párt nem tudott volna egységes szövegben megegyezni - mondta lapunknak Tabajdi Csaba, a magyar szocialista delegáció vezetője a határozat megszavazása után. Kiemelte továbbá, hogy az Európai Parlament ünnepségsorozata teljes nemzeti egységben zajlott le. Voltak természetesen pártrendezvények is, a néppárti megemlékezésen a Fidesz sajnálatosan kihozta Strasbourgba a magyar belpolitikai ügyeket - jegyezte meg Tabajdi.
Szájer József, a Fidesz strasbourgi küldöttségvezetője szerint az utolsó pillanatig bizonytalan volt a szocialisták álláspontja. A képviselő fájlalja például, hogy kikerült a szövegből a kommunizmus áldozatainak összeurópai emléknapjára vonatkozó indítvány.
A határozattól eltekintve is sok szempontból "magyar hétnek" mondható a mostani strasbourgi ülésszak. Gál Kinga (Fidesz) lapunknak elmondta: az EP bel- és igazságügyi bizottságában még nincs döntés arról, létrejön-e vizsgálóbizottság az október 23-i "rendőri túlkapások" ügyében. Ő maga ezt szorgalmazni fogja, de mindezt meg kell beszélni még a frakciók koordinátoraival és a titkársággal. - Nem tudom elképzelni, hogy ezzel a kérdéssel ne foglalkozzon az EP illetékes bizottsága - hangoztatta a képviselőnő. Emlékeztetett, hogy pártja "hihetetlenül" sok fotó- és videoanyagot kap a budapesti eseményekkel kapcsolatban, amelyek "önmagukért beszélnek".
A tegnapi eseménysor részének tekinthető, hogy ülést tartott az EP kisebbségi intergrupja Koszovó státusáról. Egyetértés mutatkozott a tekintetben, hogy a tartomány függetlensége elkerülhetetlen, nincs viszont arra vonatkozó nemzetközi koncepció: hogyan védhetők meg az ottani kisebbségek, mindenekelőtt a koszovói szerbség. - Nem stabilizálhatjuk úgy Koszovót, hogy közben destabilizáljuk Szerbiát, és ezáltal a térség egészét is - hangoztatta az ülésen Tabajdi Csaba. A tanácskozás másik magyar résztvevője, Szent-Iványi István (SZDSZ) kifejezte meggyőződését, hogy Koszovóban a kisebbségi jogokat garantálni kell - beleértve az autonómiát is az ott élő szerbek számára.