Göncz Kinga: iszonyatos látni, hogy mi magunk rontjuk el
A diplomácia megpróbál mindent elkövetni annak érdekében, hogy az ország ne rontsa el az előtte álló óriási kínálkozó esélyt, hiszen történelme során soha nem látott, pénzügyi és politikai támogatásokból álló kedvező időszak következhetne be - jelentette ki Göncz Kinga.
"Iszonyatos látni, hogy mi magunk rontjuk el" - tette hozzá.
A külügyminiszter szerint a Magyar Televízió székháza elleni ostromig azt lehetett gondolni, hogy az EU-hoz 2004-ben csatlakozott országok között Magyarország belpolitikai stabilitásával kivételt jelent.
Göncz Kinga kiemelte: a politikai stabilitás egyben nagyon komoly gazdasági tényező is, pénzben kifejezhető dolog, többek között ezért választották Magyarországot a befektetők a legnagyobb számban. Ezt a gazdasági tényezőt kezdtük elveszíteni az utolsó egy-másfél hónapban - tette hozzá.
A magyar diplomácia irányítója borzasztóan riasztónak nevezte a Fidesz október 23-án bejelentett népszavazási kezdeményezését, mivel abban a tandíjtól kezdve az egészségügyig több olyan kérdés felmerül, ami nagyon keményen érinti a konvergenciaprogramot.
"A Fidesz gyakorlatilag arra hívja fel az embereket, hogy szavazzanak nemmel ezekre az ügyekre, és ha ez valóban így történik, akkor nem lesz teljesíthető a konvergenciaprogram" – mondta Göncz. Szerinte a Fidesz ezzel mindazt meg akarja akadályozni, amit a kormány vállalt, és amire az Európai Bizottság rábólintott, vagyis azt, hogy a program végrehajtásával 2009-re jó esély kínálkozik az eurózónához szükséges kritériumok elérésére.
A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a Magyar Televízió székháza elleni támadás után azt mondta külföldi partnereinek, az eset nem jellemző Magyarországra, itt békésen ment végbe a rendszerváltás és társadalmi béke van.
"Akinek csak tehettem, elmondtam, hogy természetesen nálunk is vannak viták, ez azonban minden demokráciának része, megmarad parlamentáris keretek között, és bár a támadás megtörtént, az erőszak nem ismétlődhet meg, annyira nem illeszkedik a magunkról kialakított képhez" - magyarázta.
Ezt az érvelést döntötte meg mindaz, ami október 23-án történt. A külügyminiszter szerint aznap ráadásul nagyon szerencsétlen módon keveredtek össze belpolitikai jelentőségű ügyek az 1956-os megemlékezéssel, "ahogy például a Fidesz-nagygyűlés is párhuzamosan hozta a kettőt, hiszen részben megemlékezés volt, részben számtalan belpolitikai és indulatokat felkavaró üzenete volt, amit a tömeg nagysága felerősített és ez nagyon rossz üzenetet hordozott".
(forrás: MTI)