Pekingi olimpia az időzónák fogságában
Az európaiak számára kedvezőtlen döntést a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) jelentette be, pontot téve a hónapok óta húzódó vita végére, amelyet az amerikai televíziós piaccal, benne a közvetítési jogokért a legtöbbet - a 2000-es, a 2004-es és a 2008-as olimpiákért együttesen 3,55 milliárd dollárt - fizető NBC társasággal folytatott.
Mivel az ötkarikás játékok összbevételeinek több mint a fele a televíziós jogdíjakból ered, még az AP amerikai hírügynökség is a(z amerikai) tévé diadalaként értékeli a megállapodást, amelyet hosszadalmas háttéralku előzött meg, míg a NOB végül beadta a derekát.
Miközben az úszófinálék egészét és a tornadöntők többségét a tengerentúliak igényeihez igazodva, ottani idő szerint az esti órákban, fő műsoridőben rendezik, az atlétikai döntők éjjel (magyar idő szerint a kora délutáni órákban, Amerikában reggel), a műugróviadalok pedig délután zajlanak majd Pekingben.
"Felháborító, ez az olimpia megcsúfolása!" - reagált a hírre Kiss László, a magyar úszók szövetségi kapitánya, aki az MTI-től értesült arról, hogy nem este, hanem reggel lesznek a sportági döntők Pekingben. - "Nagyon elszomorít a NOB döntése, mert szégyen, hogy a sport helyett ennyire a pénz határoz meg mindent. Ez ugyanakkora pofon szerintem, mint amilyen az volt, hogy az aranyolimpiát 1996-ban Athén helyett Atlanta kapta meg. Amúgy meg eddig bárhol rendezték is az ötkarikás játékokat, soha nem nyúltak hozzá a bevált rendszerhez, vagyis hogy helyi idő szerint délelőtt vannak az előfutamok, s délután a középdöntők és döntők. Ráadásul szakmailag is van jelentősége az időpontváltoztatásnak, hiszen rosszabbul lehet teljesíteni reggel, erre most külön is fel kell készülnünk."
(MTI)