Asztali gólörömök

Az asztali foci - ahogy mindenki nevezi: csocsó - immár 120 éves múltra tekint vissza, bár abban megoszlanak a vélemények, hogy az első asztalokat német vagy francia földön eszkábálták-e össze a focifanatikus, bár az átlagosnál kisebb mozgásigényű rajongói.

Magyarországon a sportág első virágkorát a laktanyák falai közt élte, mikor a besorozott újoncok játékkal és bőséges alkoholfogyasztással próbálták átvészelni állampolgári kötelességük teljesítését.

2000-ben megalakult Szegeden a Magyar Csocsó Szövetség. Mára tizenöt klubot fog össze, és másfél ezer igazolt játékosa van. Mint Hrabovszky Zsolt Macsosz-főtitkár elmondta, a játékosok száma önmagában nem árul el túl sokat. Itthon az általuk rendezett versenyeken a kellő pontszámot elérő játékost már profinak tekintik, és így számuk alapján megközelítik a népsportokat, mint a labdarúgás, a hagyományos csocsónagyhatalmak által jegyzett játékosszámtól meszsze elmaradnak.

A magyarok nemzetközi eredményein megmutatkozik a sportág növekvő hazai népszerűsége. Az alsó-ausztriai Tullnban rendezett idei világbajnokságon kezdő és haladó kategóriában taroltak versenyzőink. A nyílt versenyeken azonban továbbra sincs előrelépés, ami Hrabovszky szerint a rutin hiányának tudható be. A belga, német és holland versenyzők mögött gyakran 15-20 éves tapasztalat áll, a magyarok viszont csak két-három éve vesznek rész bajnokságokon.

A rítusok - például ragadós gumiszalag, a grip fogantyúkra helyezése - a profik közt sem másodlagosak, de az ő meccseiket aprólékos és szigorú szabályok határozzák meg. Tilos a rudak pörgetése: ha csak egy fokkal is többet tesznek a bábuk egy teljes fordulatnál, a versenyző diszkvalifikálhatja magát. Tilos alkoholt fogyasztani és dohányozni, sőt a csapattársak nem is beszélgethetnek egymással a meccs alatt.

A tanintézmények is kezdik felfedezni a csocsót. A fővárosi Berzsenyi gimnáziumban az elsők között állítottak föl egy asztalt, mely azonnal hatalmas népszerűségre tett szert a gyermekek között. A tavalyi év egyfajta próbaidőként szolgált, és mivel sem a szülőknek, sem az iskolának nem volt ellenvetése, az idén is zöld utat kapott a divatos játék. Mint Somogyi László igazgató elmondta, fontosnak tartják, hogy a diákok az iskola falai közt is jól érezzék magukat, és ne a plázákban és játéktermekben töltsék idejüket. A csocsóasztalt üzemeltető cég által fizetett bérleti díj a diákönkormányzatot gazdagítja, így más szabadidős programok szervezésére is lehetőség nyílik.

l Az iskolai játékautomatákkal kapcsolatban nincs központi szabályozás - derült ki Brassói Sándornak, az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezető-helyettesének leveléből, amely azt is írja, hogy "a nevelési-oktatási intézmények vezetői az ágazati jogszabá-lyok alapján felelősek az intézményük területén bármilyen üzleti tevékenység, illetve iskolai reklám tekintetében, így az említett játékautomaták esetében is". Vagyis figyelembe kell venniük az idevonatkozó más kereskedelmi, fogyasztóvédelmi, illetve az engedélyezéssel kapcsolatos jogszabályokat, s ezeken túl a szülők, az iskolai szülői szervezetek, a diákönkormányzat véleményét. Egyeztetniük kell az iskola fenntartójával is. A játék-automaták működtetésének szabályait pedig rögzíteni kell a házirendben.

Óraközi szünet: leckeírás és csocsó a Berzsenyi gimnáziumban
Óraközi szünet: leckeírás és csocsó a Berzsenyi gimnáziumban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.