Sólyom László szerint idehaza is volt méltó ünnep
Strasbourgból jelenti
Ünnepi ülésen emlékezett meg Strasbourgban az Európai Parlament az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójáról. Az eseményeken részt vett és beszédet mondott Sólyom László köztársasági elnök. Josep Borrell, az EP elnöke felidézte a magyar '56 eseményeit, jelentőségét és a rendszerváltás folyamatát. Sólyom László beszédében október 23-át egy út állomásának nevezte, amely jelentős lépés volt 1989 felé, akárcsak a prágai tavasz vagy a lengyelországi történések. Hangsúlyozta, hogy a magyar '56-tal kapcsolatban a nagyvilágban nincsenek fenntartások; a forradalom történelmi jelentősége egyértelmű. A parlamenti megemlékezés után Sólyom magyar újságírók előtt úgy fogalmazott, hogy "a tévé képeivel ellentétben" ő úgy ítéli meg: otthon is volt méltó ünneplés. A külföldi vendégek például azzal távoztak Budapestről, hogy szép ünnepségeken lehettek jelen. De azt is ki kell emelni, nem fordult elő több mint 15 éve, hogy az október 23-i díszünnepségen ott volt minden politikai erő, jelen voltak az '56-osok - egy egészen kis társaságot kivéve.
- Azt kell mondani: nem maradhat meg csak a rossz; nagyon sok pozitívum is volt az idei évfordulón - hangsúlyozta Sólyom László.
Ami a konvergenciaprogramot illeti, Sólyom László megerősítette az EP-vezetőknek azt az álláspontját, hogy támogatja és szükségesnek tartja a program teljesítését. Jó lenne látni viszont a konkrét kibontakozási programokat - tette hozzá. Schengenről szólva a köztársasági elnök hangoztatta, hogy Magyarország számára a jövő évi csatlakozás fontos, és erre Magyarország készen áll. Sólyom benyomása szerint nem kizárt, hogy ez a csatlakozás az eredeti határidőre megtörténhet.
Közvetlenül ezután Tabajdi Csaba, az EP magyar szocialista képviselőcsoportjának vezetője kifejtette: a Fidesz tanulhatna Sólyom Lászlótól abban a tekintetben, hogy az államfő nem hozta be a belpolitikai küzdelmeket az uniós színtérre. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, hogy Sólyom "elmulasztotta azt a kiváló lehetőséget, hogy Magyarország belső stabilitása iránt növelje a bizalmat nemzetközi téren". Tabajdi szerint "egyetlen mondat is elég lett volna, amelyben Sólyom méltatja az 1989-es tárgyalásos forradalom során kialakított alkotmányos rend stabilitását", mivel az EP köreiben zavar mutatkozik a magyarországi események megítélésében.