Keleten a jobbszél nyomul
A bolgár elnökválasztás is figyelmeztet: a nacionalista szélsőjobb nem tűnt el az európai politikai horizontról. A bolgár elnökválasztás jövő vasárnapi második fordulója nehéz helyzetbe hozta a jobboldali pártokat. Színt kellene vallaniuk híveik előtt, kit is támogatnak: Georgi Parvanovot, a második mandátumára pályázó (szocialista) elnököt vagy kihívóját, a szélsőjobboldali Volen Sziderovot. A kisebb pártokra darabolódott jobboldal dilemmáját csak súlyosbította, hogy Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője szerdán arra szólította fel a mérsékelt jobboldalt, válaszszák a baloldali jelöltet!
A német kereszténydemokrata tanácsát bolgár politikai barátai egyelőre nem fogadták meg. Szerintük Parvanov előnye elég nagy, nincs szüksége az ő támogatásukra. Ugyanezt azonban most nyíltan megkapta a hivatalban lévő elnök a liberális-centrista cári párttól. Az utóbbi aligha lép alapító-névadója, Szimeon Szakszkoburggotszki jóváhagyása nélkül.
A volt cár tudja, Bulgária számára már az is túl nagy blamázs, hogy Volen Sziderov ismét bekerült a világsajtóba, s azt latolgatják: a hamarosan EU-tag országnak lehet-e egy szélsőséges, idegengyűlölő személy az elnöke? A veszély elég kicsi, de nem lehet kizárni.
Az ötvenéves Sziderov korábban újságíró volt. Egy kábeltévés műsora címét - Ataka (Támadás) - adta pártjának a kelet-európai neonácizmus bolgár változatának megszervezője. Követelései elsősorban a cigányok és a törökök ellen irányulnak. Ez utóbbiak pártját betiltaná, megszüntetné a török nyelv használatát a médiában, a romákkal pedig eleve mint bűnözőkkel bánna el. Sziderov kiléptetné Bulgáriát a NATO-ból, és hátat fordítana az EU-nak. E programmal 21,5 százalékot kapott, többet az összes többi jobboldali jelöltnél.
Nehéz tudomásul venni, hogy a liberális parlamentarizmusban az idegengyűlölő, soviniszta mozgalmak elég jelentős támogatást szerezhetnek. Szidarov a "Bulgáriát a bolgároknak!" jelszóval lép fel, a 10 százalékos török kisebbséget és pártját támadva. Ez gyakorlatilag nem különbözik a Slota-féle Szlovák Nemzeti Párt magyar-ellenes jelszavaitól.
Az Ataka programja a szélsőséges nacionalizmus és a megvalósíthatatlan szociális követelmények elegyét mutatja. Gyakorlatilag megszüntetnék az adózást, mindenkinek garantált minimálbért kínálva. A szélsőjobb Bulgáriában is egyszerre áll elő a Nyugat-ellenesség, a fajgyűlölet és a délibábos nacionalizmus szlogenjeivel.
Ettől kevéssé különbözik a Lengyel Családok Ligája (LPR): a varsói kormánypárt programjához a katolikus ultraortodoxia egzotikus elemei is társultak. A párt most Darwint vette célba, s volt olyan óvatos iskola, ahol levették a falról az evolúciót ismertető szemléltetőeszközöket. Az oktatási tárca az LPR kezébe került a koalíciós alkuban.