A Kossuth tériek a Liberálisok Háza mellett folytatják
Takács András elmondta: már három napja leadták a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a területfoglalási igényüket, amit a rendőrség eddig nem utasították vissza, ezért pénteken kivonulnak és berendezkednek a Deák tér melletti parkban. Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 alapítója már szerdán kora délután azt közölte az MTI-vel, hogy a Deák Ferenc téren folytatódhatnak a demonstrációk, ha a tüntetőknek nem sikerül visszatérniük a Kossuth Lajos térre.
A rendőrség még nem döntött a területfoglalási bejelentésről - közölte az MTI-vel szerdán este Bálint Gabriella, a BRFK sajtóügyeletese. Mint mondta, a bejelentést kedden késő este tette egy magánszemély, a rendőrségnek 48 órán belül kell döntenie.
Takács András szerdán este, az MTI-nek nyilatkozva, bírálta a rendőrséget, amely, miután hétfőn hajnalban lezárta a teret, begyűjtötte a Kossuth téri tüntetők személyes értékeit, s azokat a Teve utcai székházban csak csütörtöktől lehet átvenni. Az ügyvivő közölte: panasszal fog élni a rendőrséggel szemben, mivel sokan maradtak személyi okmányok vagy pénz nélkül.
Hárman koszorúzhattak a kordonon belül
"Szerintünk a rendőrség jogtalanul foglalta le az értékeinket, ezért csütörtök reggel általános panasszal fogunk élni" - jelentette ki az ügyvivő. Hárman elhelyezték a Parlament előtti emlékműnél a megemlékezés virágait szerdán este.
Három emlékező, egy rendőrtiszt kíséretében bemehetett a Parlament köré vont kettős kordon mögé, hogy az 50 évvel ezelőtti sortűz áldozatainak emléke előtt tisztelegve elhelyezzen egy nemzeti színű szalaggal díszített virágcsokrot és koszorút az emlékművön. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának beszámolója szerint a kordon mögé beengedték az MTI fotóriporterét, továbbá bemehetett egy másik fotós és egy televíziós operatőr is.
Jármy Tibor, a BRFK szóvivője az MTI-nek korábban, szerdán este megerősítette azt a Kossuth téren, a körülbelül 300 emlékező között elterjedt értesülést, hogy Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány a koszorúzást valóban engedélyezte. Az a hír is elterjedt, hogy a rendőrség azzal a feltétellel engedélyezte a koszorúzást, hogy azután az emlékezők elhagyják a teret.
Pár száz ember gyülekezik a Kossuth téren
Az esti órákban körülbelül két-háromszáz ember gyűlt össze kisebb csoportokba verődve a budapesti Kossuth téren, ahol az 50 évvel ezelőtti sortűz áldozataira emlékezve mécseseket gyújtanak és virágokat helyeznek el a Parlament előtti területet elzáró kordonnál. A rendőrség negyed kilenckor közölte: "ebben a pillanatban" nem avatkoznak be
Az emberek egy része a Kossuth tértől néhány lépésre lévő Vértanúk teréről érkezett, ahol este hat órától Nagy Imre emlékműnél tartottak megemlékezést és koszorúzást. A tömegben néhány nemzetiszínű lobogót és lyukas zászlót lehet látni. A Kossuth téren lévő kettős kordonnál, az 1956-os emlékműhöz közel fiatalok és öregek, az 50 évvel ezelőtti sortűzre emlékezők számtalan mécsest és virágot helyeztek el.
A környéken mindössze közlekedési rendőröket látni, akik lezárták a tér egy részét, így leállt a villamos- és autóforgalom, a trolibuszok azonban este fél nyolckor még jártak a földművelésügyi minisztérium épülete előtt. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói szerint a téren ekkor nem volt látható erős rendőri készültség.
A térbe torkolló Szalay utcában azonban egy vízágyú parkol, mögötte pedig egy rendőrökkel teli teherautó áll, a két jármű délután egy óra körül érkezett a helyszínre. A kettős kordonon belül továbbra is rendőrök sorakoznak. Szerda délután folyamatosan rendőrautók járták a Kossuth teret, a járőrözés azonban este hét óra körül megszűnt. A Parlament kordonnal körülvett parkolójában több mint harminc rendőrségi jármű parkol, autók, buszok és teherautók.
(MTI)