Trükkök a tükör előtt
A ruhák takarnak, rejtenek, korrigálnak, hangsúlyoznak – mikor mit kell. Használjuk bátran a lehetőségeket, és hagyjunk elég teret saját egyéniségünknek. A ruha mindig legyen kényelmes, a kényelmetlen feszengésre késztet.
Ha tükörbe pillantunk, legyünk tárgyilagosak, és fogadjuk el, amit látunk. De legyünk barátságban önmagunkkal. Érdemes megnézni néhány tulajdonságot.
Kérdezzük meg magunktól: * Mekkora a fejem: kicsi, közepes vagy nagy? * Milyen a nyakam: hosszú, vékony vagy rövid, vastag? * Milyen a vállam: csapott, átlagos vagy széles? * Mire hasonlít az alakom: körtére (deréktól lefelé erősebb vagyok, mint deréktól felfelé)? * Csúcsára állított háromszögbe foglalhatóe az alakom (deréktól lefelé sokkal vékonyabb vagyok, mint deréktól felfelé)? * Fiús alkatú vagyok? * Hosszú vagy rövid a derekam? * Hosszúak-e a karjaim? * Csípőm erős vagy keskeny? * Formás vagy vaskos-e a combom? * Vékony vagy vastag-e a bokám? Ha megvannak a válaszok, azokhoz célszerű kiválasztani a megfelelő ruhákat.
A fej, a nyak és a váll egész testünkről árulkodik. Tartásuk lelkiállapotunkra utal.
Ha kicsi a fej: ne válasszunk archoz simuló frizurát, jobb a laza haj. (Az ellenkezője is igaz, a nagy hajzattal az alacsony termetűek feje óriásinak hat.) A kis fejet előnyössé teheti a nyak és mellkas közötti fedetlen bőrfelület növelése. Ha a nyaknál magasan záródó felsőrészt hordunk, a fejünkre hívjuk fel a figyelmet. Előnyösebb az oválisan mély és „V” alakú nyakkivágást.
Rövid vagy testes nyak: ajánlatos, kerülni a rövid, vastag nyakláncokat és sálakat, a széles, válltól vállig érő nyakkivágásokat, mert a nyak kiindulópontjára vonja a figyelmet. Hosszabbnak fog tűnni a nyak, ha szabadon hagyjuk, ovális mély vagy V kivágású blúzzal. Egy szép, nem túl nagy fülbevaló szintén elvonja a szemet a nyakról.
Hosszú nyakúak: célszerű kerülni a magas nyakú pulóvert. A széles kivágás és a visszahajtott gallér rövidebbnek láttatják a nyakat.
Testtartásunk legjellemzőbb eleme a váll. A váll hangsúlyozásával a szemlélő tekintetét felfelé vonja és a fejre, az arcra irányítja. Egy jó kosztümkabáthoz vállakra van szükség. Amennyiben keskeny vagy csapott a vállunk, célszerű még akkor is válltömést használnunk, ha nincs divatban. A válltömés valóságos áldás a keskeny vállú nők számára. Mert módosítja az arányokat, enyhíti erős derekukat, csípőjüket, combjukat azáltal, hogy keskenyebbnek láttatja a csípőt a vállnál. A válltömés előnyös lehet, ha valakinek vastag a felső karja. Ebben az esetben ügyelni kell, hogy a válltömés a kar legvastagabb részével kerüljön egy szintbe. Akinek rendkívül széles a válla, jobb, ha lemond a válltömésről. A test egészével arányos váll a valóságnál keskenyebbnek tűnik, ha rossz a testtartásunk.
Sok nő elégedetlen a mellméretével. Az öltözködésnél fontos, hogy mekkora a hát, a csípő, a derék és a váll közötti különbség. Ha a mell aránytalanul nagyobb, kicsinyíthetjük sötét, matt felületekkel. Részesítsük előnyben a mélyen kivágott felsőket, amelyek javítják a látványt. Kerülni kell a nagy és kontrasztos mintákat, jobbak az apró mintás ruhák. A kis mellű nők bátran viselhetnek világos, fényes, nagy mintás blúzokat.
A nők a test derék és térd közé eső szakasza miatt nyugtalankodnak a legtöbbet, hiszen ezt a legnehezebb eltakarni. Kivált azoknál, akiknek arányai miatt deréktól felfelé más méretű ruhára van szükségük. A csípő és a méretes hátsó elkendőzése döntő lehet, hogy arányos termet illúzióját keltsük, és erősítsük az önbizalmat. Aki úgy érzi, kicsit terjedelmesebb a csípője és a combja, vonja el róluk a figyelmet, és hangsúlyozza testének deréktól felfelé eső részét. Válltömésekkel, világos színekkel, apró mintás vagy erősen strukturált felületű ruhákkal. Minden olyan elem hangsúlyossá teszi hátsó domborulatunkat és a csípőt, ami lefelé vonzza a szemet: egy díszes övcsat, a csípőre helyezett zsebek, egy mintás kelme, vagy az ejtett derékvonal.
Ne fogadjuk el azt az általános nézetet, miszerint a széles derekúak és erős csípőjűek csak hosszú, bő vagy „A” vonalú szoknyát viselhetnek. Számukra a jó szabású egyenes vagy enyhén szűkített, térdig érő szoknya sokkal előnyösebb lehet. A túl szorosan testhez simuló szoknyákat is kerüljük, mert kényelmetlenek és erősítenek.
A vastag combokat nem szabad testhez álló nadrágba gyömöszölni, és hozzá mellben simuló felsőrészt ölteni. A lágy esésű nadrág és a finoman formált felsőrész sokkal jobban elfedi a hátsó domborulatokat. Ha vastag a kelme, terjedelmesebbnek látszik a csípőnk és combunk. Ezért inkább kerülni kell a nehéz vásznakat. Könnyű, vékony gyapjúból vagy mindkét irányban rugalmas anyagokból készült nadrágot vagy szoknyát válasszunk. Ha feszes szoknyát vagy nadrágot veszünk fel, még inkább kihangsúlyozzuk azokat a testrészeinket, melyeket legszívesebben eltakarnánk. Jobb, ha nagyobb méretet választunk, és a megfelelő pontokon magunkra igazíttatjuk. Ha túl szűk, feszül a ruha, a legkisebb aránytalanságot is felnagyítja, míg a kényelmes bőségű alatt eltűnik néhány nem kívánt kiló.
Tévedés azt hinni, hogy egy öv karcsúvá teheti a vaskos derekat. Ellenkezőleg, kerülni kell a szorosan derékra simuló ruhákat. Az olyan fazonokat kell előnyben részesíteni, melyek a vállakról leomolva keskeny, hosszanti vonallá alakulnak. A lágy esésű, finoman formált ruhák vonzóbbá teszik az alakot. A körte formájú alkatot mutatóssá teszi egy hosszított felső, ami eltakarja a széles csípőt és a terjedelmes hátsót.
Aki úgynevezett fiús alkat, több domborulatot kíván. Neki célszerű testhez álló ruhát viselni, szép övvel, amely a karcsú derékra vonja a figyelmet. Ha valaki vékony, vastagabb kelmékből készült ruhákból is válogathat. Fontos szempont: a nagy mintás anyagok kövérítenek, ahogyan az élénk színek, például a vörös és a narancssárga is.
Kecskeméti Éva