Kismajom-projekt indul!

Andrea Lauer Rice második generációs magyar, aki felnőttként tanulta meg az anyja nyelvét. Élt és dolgozott is Magyarországon és csak az idén vagy hatszor látogatott ide. A férje görög származású és Andrea arról álmodozik, hogy három és fél éves Miklós fiát - és az amerikai harmadik generációt - megtanítja magyarul, netán még a férjét is.

A magyar hátteremet meg akarom tartani - mondja határozottan.

Szavának súlyát növeli, hogy két éve alapított cége, a Lauer Learning kedden bemutatta az FF '56 - Freedom Fighter '56, azaz Szabadságharcos '56 -, angol és magyar nyelvű számítógépes játékot. Az újságíróként közgazdasági mesterkurzust végző Andrea öt éven át marketinggel foglalkozott az IBM-nél, de bármit dolgozott is, nem feledte, minek köszönheti, hogy amerikai állampolgárnak született.

- Egész életemben foglalkoztatott az 1956-os forradalom. Először dokumentumfilmet akartam készíteni róla, hogy szüleink ismereteit átadjam a következő generációnak. Végül interaktív játék lett belőle, "a legjobb történelemkönyv, amit valaha játszottál". Történelmi pontosságra törekedtünk, vigyázva, ne csúszszunk bele a politikába. A pesti srácok szenvedélyét átélhetővé tevő szerepjátékot készítettünk tizenévesek számára a magyar forradalom eseményeiről 200 grafikával és 28 különféle helyszínjátékkal. Pontokat lehet szerezni, ha valaki gyógyszerutánpótlást szállít, ha sebesülteket ment, vagy ha szovjet katonákkal, illetve ávéhásokkal csatázik. A Sziget-fesztiválon naponta több százan játszottak az FF bemutató változatával.

Andrea állítja, hogy Amerikában, főképp a magyar származásúak körében sok elkötelezettje van 1956-nak. Van, aki megemlékezésül 1956 kilométert kerekezett, más pénzt gyűjt, hogy az amerikai Rock and Roll Múzeumban elhelyezhessen egy 1956-ra emlékeztető gitárt.

- Olyan történelmi esemény ez, amire büszkék lehetünk - mondja mély meggyőződéssel, és megajándékoz az édesanyjával, Lauer K. Edithtel közösen szerkesztett és összeállított "56 történet" című, ugyancsak most megjelent kötettel, amelyben páratlanul gazdag képanyaggal az amerikai magyarok személyes emlékeit gyűjtötték össze és adták ki ugyancsak két nyelven. Ezekből egy momentum bekerült a játékba is, ahogy az is szerepel benne, hogy egy körtéri patikus sebesülteket látott el, a pincében pedig Molotov-koktélokat gyártottak. Ez a patikus Andrea nagymamája volt.

Az 1956-os művek mostani dömpingje - ha eléri a közönséget - javíthatja a tisztánlátást, ami ránk férne. A Lauer Learning megbízásából a Szociográf Piac- és Közvélemény-kutató Intézet kimutatta, hogy a középiskolások és a frissen érettségizettek mindössze tizede sorolja a forradalmat a három kiemelkedő nemzeti tett közé, és keverik az 1848-as, az 1956-os és az 1990-es eseményeket. Ezért vallja Andrea is, hogy a tanulást magával ragadóvá kell tenni a mai technika és a média világában járatos gyerekek számára. Ha nem érjük el, nem taníthatjuk őket. Mindez cége filozófiája is. Olyan szórakoztató és új módszereket alkalmazó multimédiás termékeket kívánnak készíteni, melyek segítségével a gyerekek nyelveket tanulhatnak, idegen kultúrákról és történelmi eseményekről szerezhetnek ismereteket.

De hogy kerül ide a majom? Andreát a nagyapja kismajomnak hívta, talán élénk gesztikulációja miatt is. Ezért lett leendő nyelvtanító programjának a kismajom a neve. Ez Miklós fia és a férje tanításának a programja is: rajtuk fogja tesztelni. A Kismajom magyar nyelvtanulási csomag szórakoztató és fantáziadús DVD-ből, könyvekből, nyelvkártyákból fog állni, hogy segítse a szülőket a kétnyelvű nevelésben.

"Vesd bele magad a forradalomba!" - biztat az FF56! Lauer Andrea a munkába veti bele magát: utazik vissza, mert az amerikai Komoly játék-konferencia egyik előadója.

Andrea Lauer Rice
Andrea Lauer Rice
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.