Fordulat az USA iraki politikájában

A Fehér Ház vasárnap gyakorlatilag beismerte, amit szombaton még cáfolni próbált: az Egyesült Államok bagdadi nagykövete és az amerikai erők parancsnoka ütemtervről tárgyal az iraki kormánnyal. A The New York Times információja szerint a Bush-kormányzat arra készül, hogy konkrét dátumokat és célokat jelöljenek ki az iraki kormány számára az ország fölötti ellenőrzés teljessé tétele érdekében. Ez jelentős fordulatot jelentene az Egyesült Államok iraki politikájában. A 2004-es elnökválasztási kampányban és azt követően George W. Bush visszautasította a demokrata párti ellenzék azon követelését, hogy szabjon határidőt az amerikai katonai jelenlétnek. Bush és Dick Cheney alelnök szombaton a Fehér Házban egész napos tanácskozást tartott a legfelső katonai vezetőkkel.

Dan Bartlett fehér házi főtanácsadó igyekezett csökkenteni a várható változások jelentőségét. Szerinte az amerikai kormányzat politikáját mindig is a rugalmasság jellemezte. A The New York Times cikkére azonban csak annyit tudott mondani, hogy "kicsit talán túlírták".

Barham Széleh iraki miniszterelnök-helyettes tegnap Londonban a BBC-nek nyilatkozva maradásra szólította fel a nemzetközi erőket. Túlzottnak nevezte a pesszimista, sőt szerinte néha nyíltan defetista hangokat. Joseph Biden, a szenátus külügyi bizottságának rangidős ellenzéki tagja azt mondta, csodálkozott Bartlettnek a Fehér Ház rugalmasságára vonatkozó szavain. Biden szerint Irakban nyílt polgárháború zajlik, miközben a Bush-kormányzat még mindig a terrorizmus elleni harcról beszél. Erre Bartlett azzal felelt, hogy a gyors kivonulás csak felbátorítaná az ellenséget. Biden felidézte legutolsó beszélgetését az elnökkel, amikor Bush azt mondta neki, nem mondhatják meg az irakiaknak, mit tegyenek. - Nem a fenét! - fakadt ki most Biden. - A mi vérünkről és a mi pénzünkről van szó. Meg kell nekik mondanunk, hogy köss politikai alkut, haver, vagy egyedül maradsz!

Az amerikai csapatok a legsúlyosabb veszteségeket szenvedik el Irakban, amint megpróbálják szétválasztani a felekezeti milíciákat.

Hétfőn a Downing Street 10. vendége volt az iraki miniszterelnök-helyettes. A találkozó után Barham Széleh közölte, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok "nem húzhatják el a csíkot és hagyhatják magára Irakot, hogy egyedül nézzen szembe a nehéz kihívásokkal". A nyilatkozat nemcsak a visszavonulásra vonatkozó állítólagos amerikai stratégiával áll ellentétben, hanem Des Browne brit védelmi miniszter hét végi kijelentésével is, mely szerint "brit csapatok akár egy éven belül megkezdhetik a rendfenntartás átruházását az iraki nemzeti biztonsági erőkre".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.