Kitüntetések az évfordulón

Sólyom László köztársasági elnök vasárnap kitüntetéseket adott át az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkamából rendezett parlamenti ünnepségen.

A Magyar Köztársaság elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, október
23-a, az 1956. évi forradalom és szabadságharc 50. évfordulója, valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 17. évfordulója alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozata) kitüntetést posztumusz adományozta:

Faludy György költőnek, műfordítónak nemzetközileg is nagyra becsült irodalmi munkássága, életútja elismeréseként.

A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapta:

Fónay Jenő, a Pofosz volt elnöke az 1956-os forradalom és szabadságharcban tanúsított kiemelkedő magatartásáért, 1956 eszméinek ápolása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként.

A Nagy Imre Érdemrend kitüntetést kapta:

Máté Ferenc, Mihala Ferenc, Nagy Balázs, dr. Péter Károly, Sujánszky Jenő.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (polgári tagozata) kitüntetést kapta

Gregor József, a Szegedi Nemzeti Színház Kossuth-díjas operaénekese, dr. Györgyi Kálmán, az állam- és jogtudomány kandidátusa, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium miniszteri főtanácsadója, volt legfőbb ügyész, Haumann Péter, a Katona József Színház Kossuth-díjas színművésze, Érdemes Művész, dr. Rabóczki Ede, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott elnökhelyettese, főtanácsadó, Ránki Dezső Kossuth-díjas zongoraművész, Kiváló Művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi docense, dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva volt alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánhelyettese.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (katonai tagozata) kitüntetést kapta:

Havril András vezérezredes, a Magyar Honvédség Honvéd Vezérkar főnöke.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) posztumusz kitüntetést kapta:

Vasvári Vilmos, a Pofosz volt elnöke.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapta:

Forrási László, a Pofosz Csongrád Megyei Szervezete elnökségi tagja, Halda Alíz pedagógus, volt országgyűlési képviselő, Mádi Jenő, a Pofosz elnöke, dr. Benedek András, az MTA doktora, a neveléstudomány doktora, az Oktatási és Kulturális Minisztérium volt közigazgatási államtitkára, dr. Czene Klára, a Csongrád Megyei Bíróság elnöke, a Szegedi Tudományegyetem címzetes egyetemi docense, Friedrich Péter Széchenyi-díjas biokémikus, az MTA rendes tagja, a MTA Szegedi Biológiai Központ Enzimológiai Intézete igazgatója, Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium volt energetikai és ipari helyettes államtitkára, Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Wesley János Lelkészképző Főiskola rektora, Koltai Róbert, a József Attila Színház Jászai Mari-díjas színművésze, rendező, érdemes művész, dr. Láng László, a Legfőbb Ügyészség főosztályvezető ügyésze, dr. Leövey András, az orvostudomány doktora, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet I. Számú Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára, professor emeritus, Pantó György Széchenyi-díjas geológus, az MTA rendes tagja, az MTA Geokémiai Kutatóintézete nyugalmazott főigazgatója, kutatóprofesszor, dr. Pongrácz Antal bankár, a Szerencsejáték Zrt. igazgatósági elnöke, dr. Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar dékánja, egyetemi tanár, a Nemzetközi Tanulmányok Intézete igazgatója, Szőnyi J. András, a First Nations Equity Inc. alelnök-vezérigazgatója, dr. Törzsök Éva, a közgazdaság-tudomány kandidátusa, a Szolnoki Főiskola rektora, dr. Grinius Vytautas biológus, a Litván Magyar Kulturális Baráti Társaság alapítója.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (katonai tagozata) kitüntetést kapta:

Fallós Ferenc nyugalmazott vezérőrnagy, a TIB felügyelőbizottsága elnöke, Soós Antal nyugalmazott őrnagy.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapta:

- az Országgyűlés működéséhez szükséges feltételek biztosítása érdekében végzett példaértékű közszolgálati tevékenysége elismeréseként:

Bakos Emil, az Országgyűlés Hivatala gazdasági főigazgatója,

- az 1956-os forradalom és szabadságharcban tanúsított kiemelkedő magatartásáért, 1956 eszméinek ápolása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként:

Bácsi József; Bácskai Sándor, a "történelmi" szociáldemokrata párt főtitkára, Csürke Károly, a Pofosz XVIII. kerületi szervezete elnöke, Dilinkó Gábor József; Dózsa László Fazekas János László, az '56-os szövetség elnöki főtanácsadója, dr. Fejér Dénes, a Pofosz stratégiai elnökhelyettese, a Csongrád megyei szervezet elnöke, dr. Gáspár István jogtanácsos, Horváth Sándorné; Jakab Ferenc, az '56-os szövetség XVIII. kerületi szervezete elnökhelyettese, Jámbor Zoltán, a Pofosz Csongrád megyei szervezete elnökségi tagja, a makói városi szervezet elnöke, Hrozova Erzsébet; Joszt István, a Pofosz Csongrád megyei szervezete elnökségi tagja, Koronics József; Lassan György, a Pofosz Los Angeles-i szervezete vezetője, Lukovics László, a Pofosz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezete elnökségi tagja, Mészáros Gyula, a Pofosz Veszprém megyei szervezete elnöke, Priska Tamás, a Pofosz országos elnökségi tagja, Töttös Pál, a Pofosz Tolna megyei szervezete elnöke, Varga János, a Pofosz kutatási elnökhelyettese, Gyenes Judith; Vásárhelyi Miklósné.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (katonai tagozata) kitüntetést kapta:

Koroly T. György nyugállományú ezredes, Sánta László nyugállományú ezredes, a TIB országos elnöksége tagja, a katonai szervezet alelnöke.

A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapta:

Bíró István, a Pofosz genfi alapító elnöke, Borbély István, a TIB Csongrád megyei elnöke, Cseh Imre Márton; Deme Attila, a Pofosz Nógrád megyei szervezete elnökhelyettese, Érsek László, a TIB ózdi szervezete vezetője, Gálik István, a Pofosz budapesti szervezete elnökségi tagja, Homola István, a TIB tatabányai szervezete elnöke, Mihala Tibor, a Pofosz felügyelőbizottsága elnöke, Nyerges Andor, a Pofosz pénzügyi ellenőrző bizottsága elnöke, Papdi László, a Pofosz Csongrád megyei szervezete gazdasági vezetője, Szalay Zoltán, a Pofosz budapesti szervezete elnöke, Szlancsik János, a Pofosz Békés megyei szervezete elnökségi tagja, Pintér Károlyné, a Pofosz Gulag tagozatának elnöke.

A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (katonai tagozata) kitüntetést kapta:

Csete István nyugállományú alezredes, Delly József nyugállományú alezredes, Krisár Miklós nyugállományú alezredes, a TIB katonai szervezete elnökségi tagja, Pócsik László nyugállományú ezredes.

A Magyar Köztársaság elnöke a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt (polgári tagozata) kitüntetést adományozta:

Fülöp Árpádnénak, az Országgyűlés Hivatala főtitkárság tájékoztatási főosztály osztályvezetőjének, tanácsadónak.

A Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt (polgári tagozata) kitüntetést kapta:

Jelencsik Imre, az Országgyűlés Hivatala gazdasági főigazgatóság országházi gondnokság címzetes főmunkatársa.

A korábban átadott kitüntetésekről szombati lapunkban már hírt adtunk.

Megtagadott kézfogások

Több kitüntetett nem volt hajlandó kezet fogni se a kormányfővel, se a házelnökkel vasárnap, a Parlamentben tartott díjátadó ünnepségen.

Legutóbb az idén március 15-én fordult elő hasonló. Sólyom László köztársasági elnök rangos állami kitüntetést adott át Fekete Jánosnak, a Kádár-korszak egyik befolyásos gazdasági vezetőjének, de kezet nem nyújtott neki. A szintén kitüntetett Szabad György történész pedig, aki 1990 és 1994 között az első szabadon választott parlament elnöke volt, Gyurcsány Ferenc kormányfővel nem fogott kezet.

Most vasárnap kilenc kitüntetett csak Sólyom Lászlóval fogott kezet, Szili Katalinnal és/vagy Gyurcsány Ferenccel nem. Az államfő a Magyar Köztársasági Érdemrendet, a Magyar Köztársaság arany vagy ezüst érdemkeresztjének, illetve a Nagy Imre Érdemrendet adta át az Országházban. (Lapunk azt a tájékoztatást kapta, hogy a díjak nem jártak pénzjutalommal.) A kitüntetést elfogadó, de a kézfogást elutasító személyek közül alighanem Tersztyánsz-kyné Vasadi Éva korábbi alkotmánybíró a legismertebb: ő szakmai-lelkiismereti okokkal magyarázta a történteket.

Borbély István, a Történelmi Igazságtétel Bizottság Csongrád megyei elnöke, valamint Homola István, a TIB tatabányai elnöke, továbbá Cseh Imre Márton, Csete István, Koronics József sem fogott kezet a két szocialista politikussal. Pintér Károlyné és Mészáros Gyula, a Pofosz (Politikai Foglyok Országos Szövetsége) képviselője csak a miniszterelnökkel nem volt hajlandó kezet fogni. (Munkatárunktól)

Pintér Károlyné, a Pofosz  Gulag tagozatának elnöke a miniszterelnökkel nem fogott kezet
Pintér Károlyné, a Pofosz Gulag tagozatának elnöke a miniszterelnökkel nem fogott kezet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.