Október 23.: hajnalban a rendőrök felszámolták a tüntetést

Több mint kétezer, védőpajzzsal és rohamsisakkal felszerelt rendőr, utcáról utcára haladva felszámolta hétfő hajnalban a Kossuth téri tüntetést. A kiszorított néhány száz demonstráló reggelre szétoszlott a városban, de a délelőtti zászlófelvonás alatt újabb tömeget oszlattak szét a rendőrök.

A Nádor utcánál mintegy kétszáz demonstráló gyűlt össze hétfőn délelőtt a Kossuth téri ünnepség helyszínét biztosító kordon mögött, a rendőrök lépésről lépésre szorítják őket a József Attila utca irányába - jelentette az MTI helyszínen lévő tudósítója. A tüntetők a rendőrök többszöri felszólítása ellenére sem hagyták el a helyszínt, a Himnuszt énekelve feltett kézzel várták a rendőröket. Az MTI munkatársa azt látta, hogy három-négy embert emeltek ki a tömegből.

A munkájukat végző újságírókat is a kordon mögé kísérik a rendőrök. Az újságírók nem láthatnak semmit, a helyszínről eltávolították a sajtó képviselőit. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályvezetője az MTI-nek elmondta: a rendőrség kezdeményezésére zárták le a Kossuth téri metróállomást. Jármy Tibor az intézkedést az "új helyzet" kialakulásával indokolta. Mint mondta, addig tart a lezárás, "ameddig szükséges".Közbiztonságra veszélyes eszközöket találtak a Kossuth téren

Vascsöveket, szúró- és vágószerszámokat, kalapácsokat, vasgolyókat, zoknikba csomagolt faszenet talált a rendőrség a Kossuth téri demonstráció helyszínén - tájékoztatta a rendőrség hétfőn reggel az MTI-t. A közbiztonságra veszélyes eszközöket a helyszín átvizsgálása során találták - közölte Jármy Tibor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályvezetője az MTI-vel. A rendőrségi honlap szerint tizenegy tüntetőt ellenszegülés miatt előállítottak, velük szemben az eljárás megindult, a vizsgálat jelenleg is folyik.

A nem sokkal később kiadott BRFK-közlemény szerint a hajnali órákban a rendezvény szervezői a rendőrséggel kötött megállapodást nem tartották be, a tűzszerész egységek a demonstráció területét nem tudták átvizsgálni, így Budapest rendőrfőkapitánya elrendelte a tér kiürítését, amelyet a rendőrségi egységek sikeresen és szakszerűen végrehajtottak.Két órával az ünnepélyes zászlófelvonás előtt, reggel 8 órakor még álltak a Kossuth téri tüntetők sátrai a Parlamentnél, a füves területet a rendőrség kordonnal zárta körbe. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának kérdésére egy, a biztosításért felelős rendőr alezredes azt mondta, elbontják a sátrakat. Azokat, valamint a leltárba vett személyes tárgyakat az emberek egy későbbi időpontban vehetik majd át. Az MTI-nek több tüntető arról beszélt, hogy átverték őket. Mint mondták, megállapodásuk a rendőrséggel az volt, hogy sátranként egy ember a területen maradhat, a többieket pedig átvizsgálás után engedik vissza a sátrakhoz. Közölték: felháborítónak tartják, hogy becsapták őket, és végül senki nem maradhatott a helyszínen. Elmondták, hogy sokuknak a sátrakban maradtak a személyes irataik, így nem tudják igazolni magukat. Mindeközben a Parlamenthez folyamatosan érkeznek a védett személyek gépkocsikonvojai.

Az MTI tudomása szerint feloszlatott demonstrációt követően leghamarabb 72 óra múlva adhatnak ki újra területfoglalási engedélyt.

Érkeznek a vendégek

Fokozott biztonsági intézkedések mellett érkeznek a vendégek a Parlamentbe egy órával az ünnepélyes zászlófelvonás előtt. A lezárt Kossuth tér környéki utcák mindegyikét rohamsisakos rendőrök biztosítják, a Belváros fölött időnként helikopterek köröznek, és az újságírókat is csak a korábban kiállított fényképes igazolványokkal engedik be a területre. A Kossuth térnél nem áll meg a metró.

A Parlament körüli utcákban harminc-negyven fős csoportokban gyülekeznek azok, akik tiltakoznak a Kossuth tér lezárása és kiürítése miatt. Azt kérik a rendőröktől, vizsgálják át és engedjék be őket az ünnepségre. A nemzetiszínű és Árpád-sávos zászlók alatt sorakozók füttyel, kiabálással adnak hangot nemtetszésüknek. "Gyurcsány takarodj!, Hazaáruló, 56-56!" skandálják. Kiabálásukat a Parlament előtt is hallani lehet. A Kossuth téren felállított sátrak továbbra is állnak, a rendőrség nem kezdte meg elbontásukat. Időközben a Nádor utcához nagy létszámú rohamrendőr érkezett, ahol félszáz tüntető gyűlt össze.

Hajnali ötre kiürítették a Parlament előtti teretHétfőn reggel öt órára befejezettnek volt tekinthető a rendőrségi kényszerítő intézkedés. A több mint két órán át tartó akcióban két irányban szorították ki a Parlament elől a tüntetőket, majd a Nyugati térnél összetalálkozott két csoportot a Nagymező utcába szorították, illetve szétzavarták. Az MTI tudósítója azt látta, hogy az intézkedések közben több tüntetőt gyorsbilinccsel megbilincseltek, néhányukat gumibottal bántalmazták, miután kiemelték őket a tömegből.

Egy kisebb csoport, amelyet az Oktogonig űztek, villamosra szállt, a Nyugati tér felé haladva megpróbált visszatérni a Kossuth térre. Őket mintegy félszáz rendőr egy újabb Combino villamossal követte. A Kossuth tér közelében lévő mellékutcákat a rendőrség fémkordonokkal és rendőri sorfallal teljesen lezárta, a teret megközelíteni sem autóval, sem tömegközlekedési eszközzel nem lehet. A Vértanúk terén az MTI tudósítója hajnali fél ötkor rohamrendőröket látott.

A rendőrök a Garibaldi és a Nádor utca kereszteződését szintén kordonokkal zárták le. Reggel hét órakor itt újabb tömegoszlatást hajtott végre a rendőrség, miután néhányan nem hagyták el a helyszínt. A rendőröket tucatnyi demonstráló provokálta, közülük többen sállal takarták el arcukat. A műveleti parancsnok békés úton próbálta rendezni a helyzetet, ám a tüntetők többszöri felszólítás ellenére sem hagyták el az utcát. A mintegy háromszáz rendőr sorfalat állva szorította ki az embereket.

A tüntetők által elhagyott helyszínen hatalmas a rendőri jelenlét, minden mellékutcában egyenruhások állnak sorfalat, járőrök cirkálnak, csakúgy, mint a város más különböző pontjain. A metró Kossuth téri megállója előtt két járőrautó és egy rendőrségi vízágyú áll. A metróállomás délutánig le lesz zárva, a szerelvények csak továbbhajtanak a Kossuth téren. Aki a tiltott területen belül lakik, az is csak rendőri kísérettel mehet haza.

A Kossuth téri "forradalmárokat" megosztotta a hajnali intézkedés

Néhány demonstráló az időközben "hatalmától megfosztott" Takács Andrással beszélgetett, és magyarázatot várt a rendőri intézkedésre a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivőjétől. A Kossuth téri demonstráció vezetője - mint az MTI-nek elmondta - nemtetszését fejezi ki a forradalmi bizottmány és a demonstráció többi vezetőjének magatartása miatt, mert széthúzásukkal elősegítették, hogy a rendőrség jogalapot találjon tüntetésük feloszlatására.

Több demonstráló azzal vádolta Takács Andrást, hogy míg ellenük a rendőrség kényszerítő eszközöket használt, addig néhány társával a Kossuth tér közelében lévő egyik presszóban italozott és beszélgetett. Lanczner "Satu" Ferdinánd, aki még hajnali kettőkor "átvette" a demonstráció vezetését, kisebb összeszólalkozást követően otthagyta Takács András és Gonda László, valamint a többi közelben maradt tüntető társaságát. A magát a Kossuth tér főparancsnokának aposztrofáló tüntető magányosan távozott az egyik mellékutcán keresztül.

A kora reggeli órákban több tüntető elüldözte Takács Andrást, mert őt tartják felelősnek a rendőri intézkedés előidézéséért. Az "árulónak" többek is verést ígértek.

A zászlófelvonás alatt újabb oszlatás volt

A Parlament előti 56-os ünnepség helyszíne közelében, a hétfő délelőtti zászlófelvonás ideje alatt gumibottal támadtak rendőrök  demonstrálókra, köztük nőkre és idősekre - látta az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója. A rendőrök a demonstrálók mintegy ötven fős csoportját körbezárták a Széchenyi és a Nádor utca sarkánál. Az emberek azt skandálták: "ÁVH, ÁVH". Az MTI tudósítója úgy tudja, hogy tíz embert elvittek a rendőrök. Az utcán vérző fejű embereket lehetett látni.

Ezzel egyidőben több tucat fiatal gyűlt össze a Szent István-bazilikánál. Ők angol nyelvű táblákkal szerettek volna az ünnepség színhelyére vonulni, de a rendőrök - ahogy az egyik tüntető az MTI tudósítójának elmondta - erőszak nélkül, ámde határozottan, távozásra szólították fel őket. A fiatalok a bazilikánál várják, hogy az ott esetleg elvonuló külföldi vendégeknek mutathassák fel segítséget kérő transzparenseiket.

Megkezdődött az ünneplés

Az 50. évforduló tiszteletére hazánkba érkezett külföldi államfők, miniszterelnökök, vezető politikusok a parlament főbejárata előtti lépcsőn sorakoztak fel. A hagyományos ceremónia új eleme volt, hogy a külföldi vendégek tiszteletére a történelmi zászlók mellett megjelentek a meghívottak államainak lobogói is. Az ünnepségen az államfő mellett részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Jelen voltak a diplomáciai testület és az egyházak képviselői is.

Az eseményen az öt legfőbb magyar közjogi méltóság fehér rózsát tett a téren álló ,56-os emlékmű talapzatához hajtogatott, nemzeti színű zászlóra. Ezt követően a külföldi vendégek - államfők, kormányfők, delegációvezetők - helyezték el a megemlékezés és a tisztelet virágait, majd országuk zászlaja alatt sorakoztak fel.

A rendezvényen 47 ország képviselői voltak jelen, köztük a norvég király, a luxemburgi nagyherceg, a belga herceg, tizennyolc államfő, két miniszterelnök, több parlamenti elnök, miniszter, nagykövet. Elhelyezte a megemlékezés virágát az Európai Bizottság elnöke, a NATO és az Európa Tanács főtitkára, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának és az ENSZ menekültügyi főbiztosságának képviselője, valamint New York Állam kormányzója is.

(NOL / MTI)


Takács: a demonstrációt jogosan oszlatták fel

A rendőrség álláspontja szerint feloszlatottnak tekinthető a Kossuth téri demonstráció, és mivel a Parlament előtt már 36. napja tüntetők egy része nem tartotta be a rendőrséggel kötött egyezséget, a demonstrációt jogosan oszlatták fel - nyilatkozta hétfőn hajnalban Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője az MTI-nek. Bővebben >>

Demszky nem örül a Kossuth tér kiürítésének

Demszky Gábor "első megközelítésben" helyteleníti a Kossuth téri demonstráció felszámolását; a főpolgármester erről az Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának nyilatkozott hétfőn telefonon. Demszky Gábor, aki a műsorvezetőtől értesült a kialakult helyzetről, azt mondta, "ez egy dráma", meglepte a hír. Bővebben >>

Nyugalmi állapotban a Kossuth téren
Nyugalmi állapotban a Kossuth téren
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.