Putyin az EU-csúcson vacsorázott

Európa energiaellátása és az innováció - ez volt a két fő téma a tegnapi informális EU-csúcson, amelyet a finnországi Lahtiban tartottak. A munkavacsorára a huszonötök meghívták Putyin orosz elnököt is.

Az unió állam- és kormányfői megvitatták, miként lehetne innovatívabbá tenni Európát, és a technológiai fellendülést a gazdasági fejlődés szolgálatába állítani. A találkozón José Manuel Barroso európai bizottsági elnök támogatást próbált szerezni az Európai Technológiai Intézet létrehozásához, amely egyfajta európai csúcs-kutatóintézet lenne - írta a Bruxinfo. Szóba került az egységes európai szabadalom is.

Az innováció, mint a gazdasági fellendülés kulcsa, már évek óta téma az EU-ban, de a tagállamok többsége egyelőre nem jutott messzebbre a szavaknál. A kutatásra és fejlesztésre fordított pénzek aránya például mind a magán-, mind a közszférában alacsonyabb, mint az Egyesült Államokban vagy Japánban.

A csúcstalálkozó leginkább várt eseményével, az orosz- EU üléssel kapcsolatban (erre meghívták Vlagyimir Putyin elnököt is) a részvevők éreztették, hogy bár nem kívánnak megkerülni egyetlen témát sem, kellő tapintattal kezelik az orosz partnert. Az MTI jelentése szerint az állam- és kormányfők többsége arra hívta fel a figyelmet, hogy az együttműködés mindkét fél számára egyaránt fontos. Néhányan - például Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök - azonban arról is beszéltek, hogy az EU-nak egyensúlyt kell találnia a közös értékek és érdekek között.

Angela Merkel német kancellár a szerződéses viszony erősítését sürgette Oroszország és az EU között az energiaügyi együttműködés biztonságának érdekében. José Manuel Barroso a nyitottság, átláthatóság, kölcsönösség hármasával jellemezte elvárásait e téren.

Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke attól óvott, nehogy az EU emberi jogokat "adjon el" olajért és gázért cserében. Borrell súlyosbodó problémának nevezte az oroszországi újságíró-gyilkosságokat. Az EP-elnök - Lahtiban tartott sajtótájékoztatóján - hangsúlyozta, hogy a helyi vizsgálatok mellett az esetekkel nemzetközi fórumokon is foglalkozni kell, például az orosz vezetőkkel folytatott tárgyalásokon. Az elmúlt évtized eleje óta huszonnyolc újságíró vesztette életét Oroszországban erőszakos úton - emlékeztetett.

Az EU-tagállamoknak az eddiginél egységesebb fellépést kell mutatniuk a bevándorlás kérdésében - erősítette meg véleményét az informális csúcstalálkozón José Luís Zapatero spanyol és Romano Prodi olasz miniszterelnök. Jan Peter Balkenende holland és Tony Blair brit kormányfő a klímavédelem fokozásának szükségességét hangoztatták. Szerintük az EU-nak csak tíz-tizenöt éve van arra, hogy érdemben tegyen a klímavédelem érdekében, a légszenynyezés csökkentéséért. Ez ráadásul a gazdasági növekedésre, a lakosság biztonságára és az energiafelhasználásra is hatással lehet.

Gyurcsány Ferenc: A napi energiaellátást kell biztosítani

Az unió és Oroszország viszonyát az energiapolitikánál bővebb, stratégiai-politikai kérdésként érdemes kezelni - mondta tegnapi beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Lahtiban. Mivel az EU és Oroszország között jelenleg nem körvonalazódik a megegyezés lehetősége, felvetette, hogy az uniónak más térségekkel (például Kínával) összefogva kellene megállapodást kezdeményeznie Oroszországgal.

Ezen túlmenően Gyurcsány szavaiból Magyarország kettős politikájára lehetett következtetni. Egyrészt az álláspontok egyeztetése érdekében készek vagyunk az EU többi tagállamával együttműködni, másrészt viszont fenn kívánjuk tartani azt a kiemelkedően jó viszonyt, ami az utóbbi időben (Németországgal együtt) kialakult Magyarország és Oroszország között. Ezt a miniszterelnök a napi energiaellátás biztosításának szükségességével indokolta.

Az EU-n belül nem Magyarország esetében várható drámai változás a következő évtizedekben az orosz energiától való függésben, hanem azon tagállamoknál, amelyek jelenleg kevésbé vannak ráutalva erre a forrásra - nyilatkozta Lahtiban Gyurcsány Ferenc magyar újságíróknak. Magyarországot illetően a foszszilis energiák tekintetében már ma is majdnem kizárólagos az orosz függés, miközben az EU-ban átlagosan 25 százalékos, ám ez az elkövetkező két és fél évtizedben jelentősen megnövekedhet - emlékeztetett.

Gyurcsány kérdésre válaszolva megemlítette, hogy az ülés margóján több kollégájával szót váltott a magyarországi helyzetről is. Mint fogalmazott, partnerei általában bátorító és támogató megjegyzéseket tettek ezzel kapcsolatban.

Családi fotózáshoz gyülekeznek a tanácskozás résztvevõi
Családi fotózáshoz gyülekeznek a tanácskozás résztvevõi
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.