Pasarétről a Giants stadionba
Pedig először nem is értette, hogyan lehet "futballozni" a tojás alakú labdával. Ahol ő nőtt fel, ott a labda közmondásosan gömbölyű. A Magyarországról szüleivel és öccsével 1956-ban, 14 éves korában kivándorolt Gogolak a forradalom 50. évfordulóján az Egyesült Államok elnökét képviselő hivatalos küldöttség tagja.
- Boldog gyermekkorom volt. Pasaréten laktunk, a Pénzügyőr pálya mellett. Hatéves koromtól minden nap, ahogy hazaértem az iskolából, anyám a kezembe nyomott egy vajas kenyeret, és hónom alatt a labdával már másztam is át a kerítésen - emlékszik sportpályafutása kezdeteire. Apja fogorvos volt: nappal az állami rendelőben dolgozott, esténként otthon fogadta a pácienseket. A családi házat és Kecskeméten élő nagyszülei birtokát a kommunista rendszer kisajátította, így a család a határ megnyílásával a távozás mellett döntött.
Amerikába érve Péter legnagyobb megdöbbenésére kiderült, hogy nem ismerik a gömbölyű labdával játszott focit, helyette egy furcsa játékot űznek, amelyben néha összekapaszkodva lökdösik egymást, máskor nagyot rúgnak a furcsa labdába.
Amikor a középiskolában kiderült, hogy a lányok a futballistákat kedvelik, Pete Gogolak jelentkezett az edzőnél.
Focista múltja miatt rúgójátékosnak tették meg, és rögtön az első edzésen meglepetést okozott: nem szemből nekifutva, spiccel rúgott, hanem néhány oldalról tett lépés után rüszttel. Később az egyetemi, majd a profi bajnokságban is ő volt az első, aki ebben a stílusban rúgott. Mára azt nevetnék ki, aki a régi módon próbálkozna.
Még ennél is nagyobb vihart kavart, amikor 1965-ben, az Amerikai Futball Ligában szereplő Buffalo Billstől átigazolt a Nemzeti Futball Ligában lévő New York Giantshez. Ő volt az első, aki ligát váltott, és az általa kirobbantott általános játékoscsábítás vezetett négy évvel később az egységes bajnokság kiírásához. - Keményfejű magyar vagyok - mondja a profi futball távolsági rekordere: élete első profi meccsén 57 yardról (52 méterről) rúgta át a labdát a H alakú kapu keresztléce fölött, ezt azóta sem tudta senki utánacsinálni.
A Billshez évi 11 ezer dollárért írt alá és a két bajnoki cím után 20 ezret kért, de nem adták meg. A Giants ellenben mesés, 35 ezres ajánlattal állt elő, így kezdődött az amerikai futball forradalma. Az izgalmakat csak fokozta, hogy Gogolak öccse, Charlie szintén kiváló rúgójátékosnak bizonyult.
A fivérek a hatvanas-hetvenes években nagyon híresek voltak. Nem véletlenül emlegették a Bruce Willis főszereplésével forgatott, Bérgyilkos a szomszédom (The Whole Nine Yards) című hollywoodi vígjátékban úgy a magyar bűnözőket: a Gogolak-maffia.
Peter Gogolak ma egy jelentős nyomdavállalat magas beosztású vezetője Manhattanben. Mint mondta, nagy megtiszteltetésnek tekinti, hogy "sok más, nála alkalmasabb személy helyett", őt jelölték a George Pataki, New York állam kormányzója által vezette elnöki delegációba.
Utoljára 1990-ben járt Budapesten, és bár szülei negyedszázada bekövetkezett halála óta nem nagyon beszél magyarul, a régi általános iskolai osztálytársakkal való eszmecserének nem lesz nyelvi akadálya. Ki tudja, talán még egy (gömbölyű) labda is előkerül.