A latin klasszikusoktól a metanolgazdaságig
A XX. (és XXI.) század szerves kémiájának egyik legnagyobb alakja annak idején éppen a sokféleség miatt választotta a Műegyetem vegyi karát, amelynek elvégzése után Zemplén Géza professzor mellett lett tanársegéd. Ennek megvolt az a gyakorlati haszna, hogy ha nem is kapott érte pénzt, de legalább nem kellett külön fizetnie a laboratórium használatáért. Az 1950-es évek Magyarországán rendkívül nehéz volt beszerezni a kutatáshoz szükséges vegyszereket, kollégáival maga állított elő, amit csak lehetett. Előfordult, hogy nyugat-európai professzorok ajándékba küldtek vegyszereket magyar pályatársaiknak. A vegyi kar épületében egy második emeleti beépített erkély volt a fiatal tanársegéd birodalma, míg 1954-ben meg nem hívták az MTA frissen felállított Központi Kémiai Kutatóintézetébe. 1956 novemberében feleségével és közvetlen munkatársai kis csoportjával a távozás mellett döntött - ekkor 29 éves volt.
Londonon át Kanadába került, ahol az Ontarióban lévő Sarniában, a Dow Chemicalnál kapott kutatói állást. Itt kezdett a pozitív töltésű szénvegyületekkel foglalkozni. A cég 1964-ben az Egyesült Államokban lévő intézetéhez irányította át, ahonnan a következő évben a clevelandi Western Reserve Egyetem hívta meg tanszékvezető egyetemi tanárnak. Innen tizenkét évvel később Kaliforniába vezetett az útja, ahol a Dél-kaliforniai Egyetem szénhidrogén-kutató intézetét bízták rá. A mai napig is itt dolgozik.
Az idén januárban a Népszabadságnak akcentus nélküli, hibátlan magyarsággal adott interjúban Oláh György kifejtette, hogy nézetei szerint az emberiség egyszerre több problémát is megoldhatna, ha az égéskor szén-dioxidra és vízre lebomló szénhidrogéneket ipari méretekben is sikerülne metanollá (metilalkohollá) "újraépíteni". Ezzel nemcsak kimeríthetetlen energiahordozó-készletet nyernénk, de csökkentenénk a légkör szén-dioxid-tartalmát, amely a globális éghajlatváltozásnak fő okozója. Oláh professzor laboratóriumi körülmények között a benzintől a kenőolajokig már minden szénhidrogénterméket elő tud állítani szén-dioxidból és vízből. A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) Sugárhajtómű Laboratóriumával közösen metanollal működő üzemanyagcellát fejlesztettek ki, amely a jövőben akár járműveket is hajthat. A metanolalapú gazdaságról szóló okfejtése könyv formájában is megjelent: a lassan a nyolcadik X-hez közeledő profeszszornak még jócskán van mit mondania.