Rendőrfőkapitány: maradhatnak a tüntetők a Kossuth téren
A kordonon belül biztonsági átvizsgálás lesz, nem lesz létszámlimit, a rendőrség megkezdte a kordonok felépítését - mondta Bene László országos főkapitány sajtótájékoztatón, a Rendőrségi Igazgatási Központban.
Napok óta folyt a tárgyalás, két érdeket szerettek volna összeegyeztetni. Az egyik az volt, hogy a Magyarországra látogató különösen védett személyeknek a megfelelő biztonságot garantálni tudják, a másik pedig az, hogy a demonstrálók zavartalanul gyakorolhassák állampolgári jogaikat - közölte.
Nem lehet tovább húzni az időt - mondta, hozzátéve, hogy sem a demonstrálókat, sem a vendégeket, sem a biztosításban résztvevőket nem lehet bizonytalanságban tartani.
Elmondta: pénteken Sólyom László köztársasági elnököt Petrétei József rendészeti miniszter tájékoztatta a kialakult helyzetről. A köztársasági elnök azt kérte a minisztertől, hogy a rendőrség maximálisan biztosítsa az idelátogatók személyes biztonságát és az ünnep méltó megünneplését. Azt is kérte, hogy ezt a rendőrség erőszak alkalmazása nélkül oldja meg.
A főkapitány közlése szerint a miniszter tájékoztatta őt erről a beszélgetésről azzal, hogy miniszterként ő maga is egyetért a köztársasági elnökkel. Bene László ezután meghozta döntését: nem kívánják a demonstrálók távozását a Kossuth térről, és a rendőrség erőszakos módszerekkel sem tesz kísérletet az eltávolításukra. Kordonozással kettéválasztják a teret és más módszerekkel is biztosítják, hogy a demonstrálók gyakorolhassák jogukat és a vendégek nyugodtan ünnepelhessenek.
A demonstrálók tudomásul vették, hogy az általuk használt területet tűzszerészek átvizsgálják, a rendőrség technikai eszközökkel ellenőrzi a tüntetőket. A demonstrációra érkezők csak úgy léphetnek be a területre, ha a technikai átvizsgálásukra sor került. A demonstrálók ígéretet tettek arra, hogy nem veszélyeztetik az állami rendezvény méltó lebonyolítását.
Mint mondta, kettős kordon lesz, biztonsági zónát hoznak létre, és az ünnepség helyszíne felé eső területen megfelelő létszámban lesznek rendőrök. A kordonozás megkezdődött, a sajtótájékoztatóval egy időben a tüntetőket tájékoztatta a döntésről, a hátralévő időszakban a kordonozott területet a rendőrség őrizni fogja.
"A rendőrség semmiféle új követelést nem támaszt, tehát nincs létszámlimit. Az a terület, amit jelenleg birtokolnak a demonstrálók, azt az elkövetkező napokban is birtokolhatják" - tette hozzá. A területet egyébként október 23-án a kora reggeli órákban fogják átvizsgálni.
Arra a kérdésre, hogy a sátrak maradhatnak-e, kijelentette: "ha demonstrálók úgy gondolják, a sátrak tengerében méltóképpen lehet megünnepelni az 50. évfordulót, akkor a sátrak ott lesznek". Mint mondta, egyetlen dolgot kérnek a demonstrálóktól, hogy a biztonsági szempontból veszélyes nagysátort bontsák el. A szervezőktől ígéretet kaptak arra, hogy a ponyvafelépítményt eltávolítják és csak a fémváz marad meg, hogy az őrezred emberei áttekinthessék.
"Elegendő erő lesz október 23-án ahhoz, hogy Budapesten rend legyen" - jelentette ki, hozzátéve: vidékről is hoznak fel rendőröket a fővárosba.
A távirati iroda helyszíni tudósítójának jelentése szerint, délután 5 órakor már a helyszínen voltak a fémkordonokat szállító teherautók, jelentős rendőri erősítés is érkezett, mintegy 20 rendőrségi jármű, köztük öt teherautó és egy busz parkol a Parlament közvetlen közelében. A rendőrség megkezdte a kordonok építését.
E közben a téren lévő színpadon továbbra is folynak a beszédek. Habár nem tömött sorokban, de folyamatosan érkeznek az emberek a térre. A környéken megjelentek a tévétársaságok műholdas közvetítő kocsijai is.
A tér környékén zavartalan a villamos- és az autósforgalom.
Maradtak a tüntetők
A demonstrálók a rendőrség ultimátuma után péntek 12 órát követően is folytatják a több mint egy hónapja elkezdett tiltakozásukat a magyar kormány mielőbbi távozása érdekében - írja Molnár Tamás, az általa jegyzett közleményben. Közlése szerint a tüntetők a rendőrség "fenyegető ultimátuma" hatására intézkedéseket tettek: mozgósították a fővárosban és vidéken a rokonszenvező tüntető csoportokat, hogy péntek déltől minél nagyobb számban, folyamatosan legyenek jelen a kiürítéssel fenyegetett Kossuth téren.
A tüntetők tervezett intézkedéseit ismertetve azt is közölte, hogy a főváros körül útzárakat telepítenek, ha bármiféle "erőszakos atrocitás" éri megmozdulásukat. Mint írja, hamarosan levélben kérnek személyes meghallgatást Sólyom László köztársasági elnöktől a tüntetés alkotmányos jellege és a bebörtönzött politikai foglyok amnesztiája ügyében.
A közlés szerint a tüntetők az esetlegesen várható rendőri intézkedésekről értesítették a külföldi diplomáciai testületeket, a külföldi sajtó képviselőit, valamint a hazai demokratikus szervezeteket. Hozzátette: a demonstrálókat támogatásukról biztosították a hazai és az idelátogató 1956-os magánszemélyek és szervezetek, akik - az ügyvivő tudomása szerint - péntek déltől nagy számban személyes jelenlétükkel is nyomatékot adnak a Kossuth téri megmozdulásnak. "A békés tüntetők álláspontja szerint biztonsági előírásokra hivatkozva Gyurcsány Ferenc kiszorítja a nemzeti ünnepről magát a nemzetet. Gyurcsány Ferenc méltatlan személy október 23. méltó megünneplésére" - olvasható a közleményben.
A tüntetés karhatalmi erőszakkal bármikor feloszlatható, de alkotmányos és morális alapon nem. A jelenleg kialakult súlyos helyzetért kizárólag a miniszterelnököt terhel minden felelősség - fűzi hozzá a bizottság ügyvivője. Molnár tamás pénteken délelőtt azt közölte, hogy a közlemény tartalmát a Kossuth téri tüntetőkkel körülbelül 13 órakor ismertetik.
Garamvölgyi László, az Országos rendőr-főkapitányság szóvivője pénteken délelőtt elmondta, hogy a rendőrség nem tapasztalt a készülő akciókra utaló jeleket. Korábban a szóvivő közölte: befejeződtek a tárgyalások a tüntetőkkel, pénteken 12-ig szabtak a hatóságok határidőt a tüntetőknek a tér elhagyására. "Megvárjuk a 12 órát. Ám a rendőrségi törvény arra is ad lehetőséget - és ez is legitim - , hogy ezt a problémát erőszakkal oldjuk meg. Az országos rendőrkapitány meghozza majd a döntését, és mind a döntés, mind pedig a végrehajtás törvényes lesz" - hangsúlyozta.
Grespik László, a tüntetők jogi tanácsadója még azt remélte, hogy pénteken folytatódnak az egyeztetések a rendőrség és a tüntetők között, de erre pénteken nem került sor. Csütörtökön kijelentette: ha a rendőrség nem fogadja el, hogy 500 tüntető maradjon a területen, akkor úgy tekinti, hogy "a rendőrség a tettlegesség irányába vitte el az események kezelését".
Ötven tüntető várja a rendőröket
Körülbelül ötven tüntető várta feszülten a fejleményeket pénteken délelőtt 11.00 óra után nem sokkal a Kossuth téren. A hatóságok biztonsági ellenőrzése előtt ők maguk összegyűjtötték a szúró-vágó szerszámokat, valamint kipakolták a ruhákat, hálózsákokat, takarókat a sátraikból.
A tüntetők várják a rendőröket, találgatják, mi történik 12 órakor, amikor lejár a rendőrség által, a tér elhagyására adott határidő. A tüntetők feszültek, egyesek ellenállásról beszélnek, mások erről nem nyilvánítanak véleményt. Mindössze arra készülnek, hogy ha a rendőrök megérkeznek, akkor le fognak ülni a földre.
Az államfőtől kért segítséget a Kossuth tériek egyik vezetője
A Magyar Nemzeti Bizottság 2006 egyik vezetője a köztársasági elnöktől kért segítséget a Magyar Tudományos Akadémia pénteki konferenciáján. Az MTI tudósítójának beszámolója szerint az 1956-os forradalom alkalmából rendezett emlékülésen Gonda László két történész felszólaló között felugrott helyéről és az ülésen résztvevő Sólyom Lászlóhoz fordult, arra kérte, hogy a tüntetők alkotmányos jogainak érvényesítését segítse elő. Utalt arra, hogy a rendőrséggel eredménytelen tárgyalásokat folytattak arról, mekkora területen demonstrálhat a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 október 23-án a Kossuth téren.
(MTI)