A Kossuth teret erőszakkal is kiüríthetik
"Megvárjuk a 12 órát. Ám a rendőrségi törvény arra is ad lehetőséget - s ez is legitim - , hogy ezt a problémát erőszakkal oldjuk meg. Az országos rendőrkapitány meghozza majd a döntését, és mind a döntés, mind pedig a végrehajtás törvényes lesz" - hangsúlyozta.
Az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője emlékeztetett, bár négy olyan magas szintű jogszabály áll az országos rendőrfőkapitány rendelkezésére, amelyek legálisan korlátozhatják a gyülekezési mint második legfontosabb alkotmányos állampolgári alapjogot, a rendőrség tárgyalt a tüntetőkkel. A hatóságok azonban nem engedhettek az utolsó ajánlatukból, mely szerint az állami ünnepségek idején egy, az eddiginél szűkebb, kordonnal körülvett, előzőleg tűzszerészeti és biztonsági eszközökkel ellenőrzött területen csak száz tüntető maradhat. A határidőt "komolyan kell venni", és azt be is tartják - közölte, hozzátéve, hogy ezután a főkapitány meghozza a döntését. Ötvenhat védett személyiség lesz itt, és ehhez még hozzá kell venni az öt magyar közjogi méltóságot is - ismételte meg korábban is hangoztatott érveit.
Egy 1973-as ENSZ-egyezmény nemzetközi jogilag deklarálja, hogy ilyen esetekben - nálunk sokkal régebbi demokráciákban is - a hatóság korlátozhatja a gyülekezési jogot. A rendőrségi törvény 46. paragrafusa pontosan kimondja, hogy a gyülekezési jog erre az időre felfüggeszthető. Mi is azt mondtuk, hogy 23-án éjféltől visszatérhetnek a tüntetők - magyarázta. A műsorvezető felvetette, hogy fenyegető hangok is hallatszanak, némely tüntető azt mondja, nem mennek el, s ha kell "még vért is áldoznak", ellenállnak, s az esetleges következményekért a kormányé a felelősség. Garamvölgyi László kifejtette: a tárgyalások idején visszafogott, az együttműködés szándékát deklaráló magatartással találkoztak. Egyidejűleg azonban mindig felhívták a figyelmet az esetleges jogkövetkezményekre is. (MTI)