A Fehér Ház elutasítja az Irak felosztásáról szóló elképzeléseket
Hasonló elutasításban részesült az a javaslat, hogy kezdjék meg az amerikai csapatok fokozatos - például kéthavonta a létszám öt százalékos csökkentését előirányzó - kivonását Irakból. Snow csokorba szedett zagyvaságoknak minősítette a The Washington Times című újság azon jelentését, amely szerint a fokozódó iraki erőszak miatt a Bush-kormányzat jelentős "kurzusmódosítást" fog végrehajtani az elkövetkező hónapokban. Az újság úgy tudja, hogy két lehetséges új forgatókönyv létezik. Az egyik szerint etnikai vagy vallási alapon három részre szabdalnák Irakot, s ezzel párhuzamosan részlegesen kivonnák az amerikai csapatokat az országból. A másik verzió szerint az amerikaiak által kiképzett iraki hadsereg átvenné Núri al-Máliki miniszterelnöktől az ország irányítását, és egy "erős embert" ültetnének a kormányfői székbe a rend helyreállítására.
A fehér házi szóvivő leszögezte, hogy a kormányzat nem vesz számításba más változatot, mint sikerre vinni az ügyet és befejezni a küldetést. Az Irakban állomásozó mintegy 140 ezer amerikai katona kivonásával kapcsolatban megjegyezte, hogy csak akkor vonulnak vissza, ha győzelmet aratnak. A fokozatos csapatkivonás csak a problémák előli menekülést jelentené - tette hozzá Snow, aki szerint az Irak felszabdalására vonatkozó elképzelés életképtelen.
Mindkét alternatíva akkor került a köztudatba, amikor munkájának végéhez közeledik a James Baker volt külügyminiszter vezette kétpárti bizottság, amely jelentésben foglalja össze az Egyesült Államok stratégiájának alternatíváit Irak ügyében. Snow közölte, hogy a jelentést a november 7-i kongresszusi választások után teszik közzé. Hozzátette, hogy Bush elnök és munkatársai "tanácsadó jelentésnek" fogja tekinteni a dokumentumot.
Csütörtökön, egy nappal azután, hogy párhuzamot vont a jelenlegi iraki helyzet és az 1968-as vietnami Tet-offenzívával, Bush elnök kategorikusan kizárta annak a lehetőséget, hogy az amerikai csapatok verséggel távozzanak Irakból. "Nem vonjuk ki csapatainkat Irakból mielőtt legyőztük volna a terroristákat. Nem hagyjuk, hogy a szélsőségesek elérjék céljukat a terrorizmus elleni háborúnak ennek a létfontosságú frontján... győzni fogunk Irakban" - mondta az elnök.
A Tet-offenzívában az észak-vietnami hadsereg és a Vietkong erői támadások sorozatát hajtották végre az amerikai csapatok ellen, ami aláásta az amerikai közvélemény bizalmát a győzelem esélyét illetően és elkoptatta Lyndon B. Johnson elnök politikai támogatottságát. Tony Snow leszögezte, hogy Bush elnök az analógiával nem a harcok állását akarta érzékeltetni, hanem azt, hogy az iraki lázadók az erőszak fokozásával a kongresszusi választások kimenetelére próbálnak befolyást gyakorolni. (MTI)