Észak-Korea az amerikai szankciók eltörlését kéri

Dél-koreai lapértesülés szerint Észak-Korea hajlandó ismét tárgyalni atomprograjáról, ha az Egyesült Államok feloldja az ellene bevezetett szankciókat.

A Csoszon Ilbo című dél-koreai napilap kínai diplomáciai forrásoktól úgy értesült, hogy maga Kim Dzsong Il észak-koreai vezető tájékoztatta erről a kínai elnök különleges megbízottját, Tang Csia-hszüan (Tang Jiaxuan) államtanácsost, volt külügyminisztert. A csütörtökön Phenjanban tartott megbeszélésen Kim Dzsong Il azt mondta, hogy Észak-Korea kész akár a hatoldalú tárgyalásokon részt venni, akár kétoldalú tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal a büntetőintézkedések feloldásának fejében. A legfontosabb az, hogy az Egyesült Államok engedményeket tegyen - jelentette ki az észak-koreai vezető, aki állítólag bocsánatot kért Pekingtől az október 9-én végrehajtott kísérleti atomrobbantásért.

Liu Csien-csao (Liu Jianchao) kínai külügyi szóvivő újságíróknak elmondta, hogy a találkozón a kétoldalú kapcsolatokat és a Koreai-félszigeten kialakult helyzetet tekintették át a felek. A látogatás jelentőségét méltatva a szóvivő annak a reményének adott hangot, hogy Peking diplomáciai erőfeszítései meghozzák gyümölcsüket.

Az amerikai külügyminisztérium egyik magas beosztású illetékese szerint a kínai fél komolyan figyelmeztette Észak-Koreát, hogy ne hajtson végre több nukleáris robbantást. Előzőleg Phenjan állítólag tájékoztatta Pekinget, hogy legalább három kísérleti robbantásra készül, amerikai kémműholdak pedig lázas tevékenységet tapasztaltak a lehetséges robbantási helyszíneken.

A CBS amerikai televízió amerikai hírszerző forrásokra hivatkozva azt jelentette csütörtökön, hogy az Egyesült Államok nyomon követ egy gyanús észak-koreai teherhajót, amely esetleg a BT-határozat által tiltott fegyverrakományt szállít. A hajó útiránya ismeretlen, és az illetékes amerikai hatóságok most próbálják kideríteni, hogy pontosan mit szállíthat.

Kína és az USA folytatná a hatoldalú tárgyalásokat

Washington és Kína egyetért abban, hogy kísérletet kell tenni a az észak-koreai nukleáris program beszüntetéséről folytatott tárgyalások folytatására - közölte Pekingben Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter. A megbeszéléseket követően tárgyalópartnere, Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) a közös sajtótájékoztatón hangoztatta: megállapodtak abban, hogy végrehajtják azokat az ENSZ-szankciókat, amelyeket a világszervezet fogadott el Phenjan ellen az október 9-i észak-koreai kísérleti atomrobbantásra válaszul.

Li hangsúlyozta: remélik, hogy az érintett felek higgadtak maradnak, és felelős álláspontot alakítanak ki, valamint csatlakoznak a békés párbeszédhez. Rice asszony kiemelte: örül, hogy a Biztonsági Tanács egyöntetűen megszavazta a szankciókat, amelyek maradéktalan végrehajtása biztosíthatja, hogy Észak-Korea nem kereskedik nukleáris programjához kapcsolható veszélyes anyagokkal.

A kínai-amerikai találkozóval párhuzamosan Szöulban pénteken folytatott tárgyalást Ban Ki Mun leendő ENSZ-főtitkár, dél-koreai külügyminiszter japán kollégájával Aszo Taróval. A felek egyetértettek abban, hogy az ENSZ-szankciók végrehajtásával kapcsolatos nézeteltérések ellenére közvetlenül együttműködnek egymással. A szöuli diplomácia vezetője ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a büntetőintézkedések végrehajtását minden országnak összhangba kell hoznia saját helyzetével.

Különleges megbízott először járt Észak-Koreában

Nem volt hiábavaló a kínai elnök különleges megbízottjának észak-koreai útja saját pénteki pekingi bejelentése szerint. Tang Csia-hszüan (Tang Jiaxuan) államtanácsos, volt külügyminiszter, aki csütörtökön Phenjanban átadta a kínai elnök üzenetét Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőnek, az éjszaka tért vissza hazájába. Útjáról pénteken nyilatkozott, mielőtt Pekingben amerikai-kínai tárgyalások kezdődtek az észak-koreai atomprogramról. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek azt mondta: "szerencsére, a látogatás ezúttal nem volt hiábavaló, lehetőség nyílt egymás mélyebb kölcsönös megértésére". A különleges megbízott kijelentése az első nyilvános vélemény a látogatásról. Külföldi megbízott először járt Észak-Koreában, hogy október 9-én Phenjan nukleáris atomrobbantást hajtott végre.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.