Jön-e az orosz "fekete leves"?

Képesek-e közös hangon megszólalni a huszonötök Putyin orosz elnök jelenlétében? - ez az egyik fő kérdése a finnországi kötetlen EU-csúcsnak. A kiemelt témák: energia és innováció.

Ma már nem tűnik olyan jó ötletnek Vlagyimir Putyin orosz elnök finnországi meghívása: Anna Politkovszkaja, a Kremllel szemben közismerten kritikus újságírónő meggyilkolása önmagában is borzolta a kedélyeket. Most pedig Moszkva bejelentette, amire sokan Brüsszelben is számítottak: nem ratifikálja az úgynevezett energiachartát, ami pedig megkönnyítené az EU vállalatainak az orosz energiamezőkhöz való hozzáférést.

- Oroszország nem enged az európai energiaköveteléseknek, és kezdi unni, hogy nyugati vállalatok termelik ki a tartalékait - közölte kerek perec a brüsszeli orosz nagykövet. A hangütés meghiúsítani látszik, hogy a péntek esti, Lahtiban tartandó vacsorán a huszonötök különösebb engedményeket préseljenek ki Putyinból, akár csak a kedvezményes energiaárra vonatkozóan is.

Az EU-orosz feszültséget csak növeli egyrészt a Gazprom fokozatos európai térnyerése, másrészt az, hogy Moszkva vonakodik a nyugati olajvállalatok átlátható kezelésétől. Erre példa, hogy az orosz vezetés megfúrta a Royal Dutch Shell kitermelési lehetőségét a Szahalin-szigeten.

Az unió (jórészt orosz) energiafüggőségének csökkentése már az egy évvel ezelőtti EU-csúcson is felmerült, de Európát igazán a szilveszteri, orosz-ukrán gázválság döbbentette rá: valamit sürgősen tennie kell. Noha az EU gázellátása egynegyed részben függ az orosz behozataltól, az unió energiapolitikája gyerekcipőben jár, a tagállamok márciusban alaposan kilúgozták Andris Piebalgs EU-biztos javaslatcsomagját.

Marad a spórolás: Piebalgs csütörtökön nem először vezette elő a tervet, amely szerint a leendő huszonheteknek 2020-ig húszszázalékos energia-megtakarítást kellene elérniük. Ez évi százmilliárd eurós spórolást jelent.

Az is bizonytalan, hogy a Putyinnal folytatott vacsora előtti munkaülésen közös álláspont alakul-e ki Oroszországról. Míg számos új tagállam - élükön a lengyelekkel és a baltiakkal - sérelmi politikát folytat, az északiak pedig a legszigorúbb jogállami normákat kérik számon, a nagyok (Berlin, London, Párizs) jelentős üzletekben gondolkoznak.

A csúcs másik fő témája az európai innováció fejlesztése. A legújabb javaslat a magyar részről is megpályázott Európai Technológiai Intézet terve: 2008-tól működne, évi 400 millió eurós költségvetéssel. Ennek nagy részét a magánszektornak kellene fedeznie.

Lahtiban várhatóan legalább informálisan felmerül, hogy ki lehet az EU leendő külügyminisztere. Ezt a posztot még a soron következő német elnökség alatt, a jövő év nyaráig bevezetnék. Felvetődött Mikulás Dzurinda volt szlovák kormányfő, illetve Wolfgang Schüssel leköszönő osztrák kancellár neve. Javier Solana, az EU külpolitikai főképviselője állítólag beteg.

Báránykelme, birkaszabály

EU, te mindenre gondolsz - módosíthatnánk az egykori reklámszlogent. És tényleg: az unió elképesztő gonddal ügyel rá, hogy szétzilált életünk valamennyi darabja a helyére kerüljön. S akkor végre mi is megnyugszunk.

Nézzük például az Európai Bizottság egyik legújabb rendeletét, amelyet Kovács László magyar EU-biztos jegyez. A friss jogszabály a következő árut igyekszik besorolni az úgynevezett Kombinált Nómenklatúrába: "Birka formájú, kb. 10 centiméter magasságú árucikk. A bárány bundáját jelentő kötött kelme borítja a kerámiatest legnagyobb részét, a fejet és a négy patát szabadon hagyva. A kelme a kerámiatesthez ragasztott." Brüsszelben azokra is gondoltak, akik korlátozott képzelőerővel bírnak, és a rendelethez fotót csatoltak: rajta, lám, egy pihe-puha bundás kerámiabárány, amely - a jogalkotóknak hála - mostantól a 6913 90 10 KN-kódot viseli.

Ez így persze totálisan félreérthető. A 1462/2006/EK-rendelet indokolása ezért kifejti, hogy az árunak "nincs használati értéke, és teljes mértékben díszként való felhasználásra szánták". Sőt, "otthonok belső díszítésére" tervezték. Hát igen, ízlések és pofonok. Ám ez sem elég, az EU-joganyag így azzal a megállapítással is gazdagszik, hogy "az árucikket alapvetően nem személyek szórakoztatására szánták". Kár. S végül kiderül a példamutatóan precíz jogszabályból, hogy a dísztárgy testét alkotó kerámia rendkívül fontos anyag, "mivel ez adja meg az áru formáját (egy birka alakját)".

Van még kérdés?

Verheugen: A szabadságom magánügy

Az, hogy kivel és hol töltöm a szabadságomat, kizárólag magánügy, ami senki másra nem tartozik, csak a feleségemre, akit tájékoztattam - nyilatkozta Günter Verheugen EU-biztos, miután a Focus hírmagazin fotóval bizonyította: a 62 éves német szociáldemokrata politikus kéz a kézben üdült kabinetfőnökével, a szintén házas Petra Erlerrel. Noha Markus Ferber CD-párti európai parlamenti képviselő úgy véli: "ha a magánélet és a szakmaiság öszszekeveredik, úgy részrehajlás lesz a vége", Verheugen egyelőre mind José Manuel Barroso európai bizottsági elnök, mind pedig Berlin bizalmát élvezi. Brüsszelben megállapították, hogy a 48 éves Erler kabinetfőnöki kinevezésére szabályosan került sor.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.