Füttyszó és videofilm a tandíj ellen
A nyomakodás már a Moszkva téren elkezdődik: a várbuszra csak másodszori nekifutásra sikerül felpréselődni. Sok fiatal inkább gyalog indul fölfelé a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) tandíjellenes tüntetésére. Pontban fél ötre, a demonstráció kezdetére ér a busz a Dísz térre. A hangszórókból a Himnusz szól, majd Nagy Zoltán, a HÖOK alelnöke tűnik fel a kivetítőn. Hiába vártak azonban a szervezők tízezer hallgatót, bő kétezren lehetnek. Nagy azt mondja: "Nem azért vagyunk itt, mert tüntetni akarunk, hanem azért, mert nincs más út." A választások előtt a pártok képviselői még azt mondták, nem vezetnek be tandíjat. Most mégis ezt teszik, csak más néven.
- Hazudtok, pfuj! - érkezik a hallgatók válasza. Nagy Magyar Bálint nevét említi, aki utólagos képzési hozzájárulás néven akart diplomás adót bevezetni. Jön is a füttykoncert. A hallgatók Hiller Istvánt és a tandíjat is pfujolással fogadják.
A miniszter egyébként tegnap épp a tandíjról tárgyalt a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnökségével. A megbeszélés után a miniszter és Rudas Imre, az MRK társelnöke, a Budapesti Műszaki Főiskola rektora közölte: mindkét fél támogatja a fejlesztési részhozzájárulás (fer), vagyis a tandíj bevezetését. Hiller kijelentette: a fer a színvonalas és korszerű felsőoktatás érdekében megkezdett reform része. A 2008-as tanévre - amikortól ténylegesen fizetniük kell a hallgatóknak - a felsőoktatás átalakításának minden eleme elkészül. Ígérete szerint attól a pillanattól kezdve olyan felsőoktatás lesz, amelyben a minőség és a színvonal lesz a meghatározó, és nem a mennyiség.
A hallgatóknak persze éppen ez a hozzáállás nem tetszik - ne rajtunk kezdjék a reformot: előbb biztosítsák a színvonalas képzést, amelyért azután pénzt is lehet kérni - mondják. A rektorok szerint ugyanakkor éppen a fer javítana a minőségen, egyrészt, mert a befizetett pénz egyik feléből a jól tanulók kapnak ösztöndíjat, a másik részből pedig az intézményeket lehet fejleszteni. Hiller azt mondta: olyan ösztöndíjrendszert vezetnek be a ferrel egyidejűleg, amely biztosítja, hogy a legszegényebbek se maradjanak ki anyagi okok miatt a felsőoktatásból. Mindez azonban a hallgatókat nem hatja meg. A demonstráción levetített kisfilmen szinte mindegyikük arról beszél: a tandíj akkora teher lett számukra - főleg a szegényebbeknek -, hogy nem tudnak majd tovább tanulni.
A színpadra utolsónak Ekler Gergely, a HÖOK elnöke lép, aki hosszasan ecseteli, hogy az oktatási tárca nem egyeztetett velük a fer bevezetéséről. - Ez így nem kell - jelenti ki, majd azzal búcsúzik a tüntetőktől, ha kell, ezt minden szemeszter elején az utcáról üzenik meg az érintetteknek. A hallgatók eléneklik a Szózatot. A buszok ismét tömve, de fél hétre már a turistáké a Dísz tér.