Az űrben első a biztonság

Az Egyesült Államok nem kíván olyan fegyverzetkorlátozási megállapodásokat kötni, amelyek akadályozhatnák tevékenységét a világűrben, és fenntartja a jogot, hogy ne engedje a kozmoszba az érdekeivel szemben ellenséges államokat. Ezt tartalmazza a Nemzeti Világűr-politika új szövege. A dokumentumot tíz év után George W. Bush utasítására vizsgálták felül.

A nemzetbiztonsági tanács szóvivőjének közleménye szerint a világűr az elmúlt évtizedben még fontosabb lett az USA gazdasági, nemzeti és honi biztonsága szempontjából. Az amerikai fegyveres erők egyre jobban függenek a műholdas kommunikációs és navigációs rendszerektől, csakúgy, mint a gazdaság, például a mobiltelefonok vagy a bankjegykiadó automaták. A The Washington Postnak név nélkül nyilatkozó magas rangú kormányzati tisztviselő szerint az új világűr-politikában semmi sem utal arra, hogy az Egyesült Államok fegyvereket kívánna telepíteni a világűrbe. Civil szakértők viszont azt mondták, hogy az új szöveg erősíteni fogja azt a nemzetközi körökben amúgy is élő gyanút, miszerint az USA űrfegyvereket kíván rendszerbe állítani. A bírálatokra a kormányzati forrást azt felelte, azért nincs szükség új fegyverzetkorlátozási egyezményekre, mert a régiek is megfelelőek, az űrben nem folyik fegyverkezési verseny.

A Bill Clinton elnöksége idején elfogadott előző világűr-politika a tudományos kutatásra helyezte a hangsúlyt, bár kitért a biztonságpolitikai megfontolásokra. A mostani az amerikai technológiai fölény megőrzésére, a nemzetbiztonsági célok előmozdítására, illetve a magáncégek szerepének növelésére koncentrál.

Bush még bánni fogja

A londoni The Times internetes oldalán megjelent kommentár szerint George W. Bush azt képzeli, hogy a világűr az USA 51. tagállama. A cikk komikusnak tartja az új Nemzeti Világűr-politika megfogalmazói által használt tulajdonosi hangnemet. A dokumentum nem említi név szerint Amerika lehetséges űrbeli ellenfeleit, ám Oroszország és Kína hoszszabb távon nyilván képes a megfelelő technológia kifejlesztésére, és még Iránnak is van saját mesterséges holdja. Összesen mintegy negyven ország van jelen a világűrben. A Times Online szerint meglehet, hogy Bush még bánni fogja, amiért tavaly az ENSZ-ben visszautasította az űrfegyverkezést tiltó szerződés gondolatát. (H. G.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.