HOÖK-tüntetés: ha lesz tandíj, márciusban újra kezdik
"Ha ez még mindig nem elég, itt leszünk jövő szeptemberben is. Ha kell, minden szemeszter kezdetén az utcáról fogunk üzenni, egészen addig, amíg a kormány meg nem érti: ez így nem kell" - mondta a hallgatói szervezet vezetője a rendezvényen, amelyen többször hangsúlyozták, hogy nem pártpolitikai demonstrációról van szó.
Ekler Gergely kijelentette: nem kellenek "a torkukon ledugott törvények", nem kellenek a rossz döntések és a hazugságok, mert valódi, átgondolt reformokat akarnak, amelyek nem a diktátumokról, nem az egyeztetésnek álcázott mellébeszélésekről, hanem a közös munkáról és a párbeszédről szólnak.
Csak ebben tudnak és akarnak partnerek lenni, csak ehhez adhatják a nevüket - tette hozzá Ekler Gergely.
Leszögezte: ezt a ügyet a kormány szúrta el, azok szúrták el, akik február közepén azt ígérték, nem lesz tandíj. Ugyanazok, akik az igazságosság és méltányosság jegyében be akarták vezetni az utólagos képzési hozzájárulásnak csúfolt diplomásadót, majd amikor az már nem tűnt elég igazságosnak és méltányosnak, törvénybe iktatták a fejlesztési részhozzájárulást (fer).
"Hazudtak nekünk. (...) Hülyének néztek és becsaptak minket. Tudták mit terveznek, de eltitkolták előlünk" - mondta, hozzátéve: ezek után senkinek nincs joga pálcát törni felháborodásuk felett.
Kijelentette, nekik, fiataloknak kell végre megálljt parancsolni a hazugságok kavalkádjában. Erre kötelezi őket hallgatói voltuk és a jövőért érzett felelősségük.
Nagy Zoltán, a HÖOK alelnöke azt mondta, a tandíj nem több ebben a formában, mint a hallgatók megsarcolása, egy összeg beszedése, amely nem a minőségi felsőoktatást támogatja. Hangsúlyozta: színvonalas, minőségre épülő felsőoktatást, értékes diplomákat szeretnének, mert fontosnak tartják az adófizetők pénzének hatékony felhasználását. Ebben kérnek bátorságot és átgondoltságot a döntéshozóktól.
Azt mondta, kitartónak kell lenniük, ha muszáj, demonstrálniuk kell napokig, hetekig, vagy akár tovább is. Azt ígérte, ebben állhatatosak lesznek.
Justin Fenech, az Országos Hallgatói Önkormányzatok Európai Szövetségének elnöke az európai hallgatók szolidaritását kifejezve elmondta: azért jött, hogy csatlakozzon a magyar hallgatók ügyéhez.
"Azért vagyunk itt, mert hisztek abban, hogy a felsőoktatás nem eladó. Azért vagyunk itt, mert a kormányzat kiárusítja a felsőoktatáshoz való jogotokat" - mondta, hozzátéve: a tandíj azt jelenti, hogy csak azok szerezhetik meg a tudást, csak azok tanulhatnak, akik ezt megengedhetik maguknak, holott ennek a lehetőségnek mindenki számára elérhetőnek kellene lennie.
A máltai Justin Fenech többször magyarul kiáltotta: "nem kell tandíj, nem kell tandíj".
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke azt mondta, ha bevezetik a tandíjat, sok tehetséges fiatalnak kell elköszönnie a tanulás lehetőségétől, s pénzügyi kiváltsággá válhat a továbbtanulás.
Ráczné Balogh Sarolta, a XVIII. kerületi nagycsaládosok egyesületének képviseletében egyenlő esélyeket kért mindenki számára a felsőoktatásban.
A korábbi közlések szerint mintegy tízezer résztvevőt vártak a csütörtöki rendezvényre.
Nagy Zoltán az MTI-nek úgy vélekedett, hogy azért jöttek el kevesebben a demonstrációra, mert sokakat elriasztott a belpolitikai helyzet.
A szervezők többször hangsúlyozták, nem pártpolitikai rendezvényt tartanak és kérték a résztvevőket, mutassák meg, méltósággal tudnak demonstrálni. Több kormányellenes transzparenst a szervezők azonnal elvettek.
A tüntetők közül néhányan fehér szalagot viseltek, és sokan hoztak magukkal nemzetiszínű zászlót.
A demonstráción a transzparenseken egyebek között az volt olvasható: "miniszter úr, várja önt a katedra", "Lenin kormány: tanulni, tanulni, tanulni, magyar kormány: fizetni, fizetni, fizetni".
Voltak olyan táblák, amiken az állt, hogy "105 ezer, és miből? - Ez nem FER", "Reformokat a jövőnkért és ne a jövőnket a reformokért", "Tandíj - nem, nem, soha".
A tüntetők közül sokan "mondj nemet a tandíjra" feliratú fehér, illetve sárga pólót viseltek.
A rendezvényen egy filmet is levetítettek "Kis magyar tandíjtörténet 2006" címmel. A diákok hangos füttyszóval fogadták, amikor Hiller István felbukkant, illetve amikor bejátszották azokat a hangfelvételeket, amelyeken a négy parlamenti párt képviselői ígéretet tettek arra, hogy nem lesz tandíj.
Egy, az ELTE természettudományi karán tanuló, negyedéves roma lány az MTI-nek azt mondta, hogy a tandíj bevezetésével a hátrányos helyzetű, főként roma diákok szorulnak majd ki a felsőoktatásból, mert az állami ösztöndíjakból nem lehet kifizetni a 105 ezer forintos fer-t.
Az MTI által megkérdezett több hallgató is azt mondta, hogy ebben a formában semmiképpen nem tudják a tandíjat elfogadni, amely sokak számára elérhetetlenné tenné a felsőoktatást.
A BRFK sajtóügyeletese az MTI-nek elmondta: a demonstráción rendkívüli esemény nem történt, rendőri intézkedésre nem került sor.
(MTI)