A Kossuth téri tüntetők csapdát sejtenek
Mint mondta, egyetértenek a rendőrség azon javaslatával, hogy a jelenleginél kisebb területen demonstráljanak az állami ünnepség idején, az ellen azonban tiltakoznak, hogy kordonnal körbezárják őket. Hozzátette: a parkoló kialakításával is egyetértenek, de megismételte: "nem hagyjuk körbezárni magunkat".
"Rájöttünk arra, hogy megint csapdába csaltak minket, nem akarom csúnya szóval azt mondani, hogy hülyének néznek, de körülbelül ez az igazság" - mondta. Nem értenek egyet a sátrak lebontásával sem, mert, mint mondta, vannak tüntetők, akiknek 33 napja ez a háza. Hozzátette azonban, ráveszik az embereket, hogy szabályos utcákat alakítsanak ki a sátrakból, hogy az rendezett képet mutasson.
A Kossuth téri tüntetők azt javasolják, hogy a rendőrök 5 ezer főben határozzák meg azok számát, akik részt vehetnek a kormányfő leváltását követelő tüntetésen október 23-án. Véleményük szerint ez a létszám még "kezelhető", elfér a téren és átvizsgálható.
Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője, aki szintén a rendőrséggel folytatandó megbeszélésre érkezett, újságíróknak átadta a Kossuth téri tüntetők javaslatát. Eszerint érdekeltek a megegyezésben, s azt javasolják, hogy az egyeztetés két síkon történjen.
Az egyik a védett személyek biztosítását szolgáló szakmai kérdés kezelése: a tüntetők hozzájárulnak a biztonsági vizsgálathoz, de elvárják, hogy a biztonsági intézkedések ne lehetetlenítsék el demonstrációjuk folytonosságát. A másik vitapont a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kulturális műsorának összehangolása a demonstrálók ünnepi rendezvényével. A tüntetők azt javasolják, hogy a MeH rendezvénye ne 17.30, hanem 15.00 órakor kezdődjön, hogy ne ütközzön a tüntetők által tervezett "nemzetgyűléssel".
A rendőrség szerdán azt közölte: a sátrakat el kell bontani, de egy kordonnal körülvett, a jelenleginél kisebb területen maradhatnának a demonstrálók a nemzeti ünnepen. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője azt közölte, a rendőrség csütörtökön nem fog újabb ajánlattal előállni, hanem, amennyiben nem születik megállapodás, az ORFK kialakítja jogi álláspontját, és Bene László országos rendőrfőkapitány a törvényes keretek között dönteni fog.
(MTI)