Bush elnök az elismerés napjává nyilvánította október 23-át

George Bush az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulója alkalmából tegnap nyilatkozatban köszöntötte a magyarokat, akik szabadságukért harcolva szembeszálltak a szovjet birodalommal. Az amerikai elnök az évforduló tiszteletére az elismerés napjává nyilvánította október 23-át.

 

 

"Nagyra értékeljük az Egyesült Államok és Magyarország barátságát, és megerősítjük közös törekvésünket, hogy a szabadságot terjesztjük a világ népei számára" - olvasható az elnöki nyilatkozatban. Az amerikai elnök szerint a magyar demokrácia története a szabadság győzelmét jelképezi az önkényuralom felett. 1956 őszén a magyarok változást követeltek, diákok, munkások és más polgárok tízezrei vonultak az utcákra, hogy szabadságot követeljenek. Bár a szovjet harckocsik brutálisan eltiporták a magyar felkelést, a szabadság vágya tovább élt, és 1989-ben Magyarország lett az első olyan kommunista állam Európában, amely végrehajtotta a demokratikus átmenetet.

"A magyarországi események tanulsága világos: a szabadság késleltethető, de meg nem tagadható. Ez a gyönyörű ország, ahol demokratikus választásokat tartottak, bevezették a szabad gazdaságot, világszerte milliókat lelkesít" - írta az amerikai elnök, aki szerint a szabadság áldásait terjesztő Magyarország segít a béke alapjainak lerakásában a jövő nemzedékei számára. Az MTI által ismertetett nyilatkozat szerint Amerika hálás a két ország közötti szívélyes viszonyért és azokért az erőfeszítésekért, amelyeket Magyarország tesz a szabadság és demokrácia terjesztéséért egyebek között a Balkánon, Irakban, Afganisztánban és Kubában.

George Bush az évforduló kapcsán köszönetet mondott azért is, milyen sokféleképpen gazdagították és erősítették az Egyesült Államokat az amerikai magyarok. Szellemükkel és kemény munkájukkal járultak hozzá Amerika életerejéhez, sikeréhez és jólétéhez - írta.

Az elnök végül arra ösztönözte az amerikaiakat, hogy alkalomhoz méltó ünnepségekkel és rendezvényekkel emlékezzenek meg október 23-ról.

A Japán-Magyar Baráti Társaság szervezésében csaknem kétszáz magánszemély és tizennégy japán cég pénzadománnyal járult hozzá egy forradalmi emlékmű létrehozásához. A tokiói magyar nagykövetség fogadóterében felállított szobrot Dabrónaki Gyula nagykövetnek tegnap - kisebb ünnepség keretében - a Japán-Magyar Baráti Társaság tiszteletbeli elnöke, a japán törvényhozás alsóházának vezetője, Kono Johei volt külügyminiszter adta át. A Remény elnevezésű alkotást a Magyarországgal régóta jó kapcsolatot ápoló és hazánkban sokszor megfordult japán szobrászművész, a baráti társaság tagja, Amemija Isszei készítette. (P. N.)

Dabrónaki Gyula, Amemija Isszei és Kono Johei a tokiói szoboravatáson
Dabrónaki Gyula, Amemija Isszei és Kono Johei a tokiói szoboravatáson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.