A vak ember az eszével lát
Nem sokkal később Bajáról Pestre költözött a Vakok Intézetébe. A bentlakásos intézetben eltöltött több mint tíz év után felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre. Tanára az ugyancsak vak Ungár Imre volt, aki utódjául szánta őt. Több nemzetközi versenyen indult, előkelő helyeken végzett, de mint mondta, számára a zenélés fontosabb a díjaknál.
Ha szembe jön velünk az utcán, nem szembetűnő, hogy nem látó emberrel van dolgunk, olyan magabiztossággal sétál. Otthon nem különben. Hipp-hopp elkészít egy kávét, szélsebesen mozog, tesz-vesz, még sakkozik is. Németh Tamás szerint sokan lebecsülik a vakok képességeit, magatehetetlennek gondolják őket, akik képtelenek megemészteni a sorsukat.
- Vannak ilyenek is - teszi hozzá -, de én megpróbálok különbözni, híd szeretnék lenni köztük és a látók között! Ezért is vagyok többek közt olyan aktív mind tanárként, mind előadóművészként. Továbbá megpróbálom elképzelni a látók számára érdekes dolgokat. Ilyenkor úgy érzem, mintha én is látnék egy kicsit! Napfelkeltekor eleinte minden sötét, majd pirkadni kezd az ég alja, megjelenik egy sárgás-vöröses korong és a legvégén mindent elborít a fény! Tudod, érdekelnek ezek a dolgok, úgyhogy mindig megkérek egy látót, hogy próbálja meg elmesélni.
Ahogy mondja, akkor sikerül legjobban "látnia", ha egy jó költőt, írót olvas Braille-írásban. Olyat, aki nagyon találó hasonlatokat használ: például "a felhő a paplan az égen" és így tovább.
Az Ungár Imréről elnevezett Ungária zongoranégyes tagjai együtt jártak a vakok Homérosz énekkarába. Azután a négy vak zenész összeállt "zongorazenekarrá": két zongorán nyolckezes darabokat kezdtek el játszani. A zenetörténelemben nem létezett korábban a nyolckezes felállás, eltekintve Liszt Ferencnek a Rákóczi-induló felhasználásával készített átiratától. Ezért kortárs zeneszerzőkhöz fordultak segítségért, akik átiratokkal és külön a számukra írott nyolckezes zeneművekkel jelentősen megnövelték a repertoárt. Mára az együttesnek 150 percnyi műsora van.
A 61 éves zongoraművész-tanár azóta is tele van ötletekkel. A legújabb: hatkezes együttes egyetlen zongorán.
Előadó-művészi tevékenysége mellett tanít a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában. Az órák során egyáltalán nem tűnik úgy, mintha valamiben is különbözne bárkitől, vagy látásának hiánya hátráltatná a munkát. Többször előfordult már, hogy a terem másik végéből odaszólt, hogy ülj középre, vagy húzd hátrébb a széked, mert így nem lehet zongorázni. Ahogy szokta mondani: a vak ember az eszével lát.
- Életem során mélyen vallásos lettem, talán ez segített, hogy megbéküljek a sorsommal. Nekem az a legnagyobb ajándék, ha jó muzsikussal játszhatok együtt. Ilyen volt például Perényi Miklós, a kiváló gordonkaművész, akivel együtt adhattam elő Schubert Arpeggione szonátáját.