Burgenland: koncertterem és Liszt-fesztivál
Igaz, ez a bizonyos kicsiny község eddig is Liszt-emlékhelynek számított, hiszen az Ausztriában inkább osztráknak, mint magyarnak tekintett zeneszerző itt, Raidingban, magyar nevén Doborjánban született. Ráadásul az egykor volt kastélyegyüttesből éppen az a majorsági épület maradt fenn, ahol e nevezetes esemény 1811. október 22-én bekövetkezett, s ahol Liszt egészen 12 éves koráig nevelkedett.
A zsindelytetős csinos kis ház ma múzeum, őrzi mindazokat az emlékeket, amelyek a csodagyerek-pianista életéből a helybéliek szerény eszközeivel összeszedhető és megőrizhető volt. A ház felújítása az azóta elhunyt Esterházy Pál herceg nevéhez fűződik, az özvegy, Melinda máig a kis emlékhely fő támogatójának számít. Liszt Ádám, a zeneszerző édesapja annak idején az Esterházy-uradalom gazdatisztje volt. A kisfiú zenei tehetségének felfedezésében, későbbi bécsi taníttatásában szerepe volt a művészeteket mindig is pártfogoló hercegi családnak.
Raiding mindenesetre nem érte be azzal, hogy a világ inkább Bayreuthba, Liszt halálának helyszínére zarándokol. 2003-ben megalakult az itteni Liszt-egyesület, s Burgenland tartományi vezetésének helyeslő támogatásával rögtön nekiláttak a koncertterem tervezésének. A szülőház-múzeum melletti telken az idei születésnap előtti héten avatták a kockaformájú, egyik oldalán csupa üveg épületet - nem is akármilyen rendezvénnyel.
Hogy (csak) Liszt muzsikája csendüljön fel a hivatalos - államfői - megnyitó után, az túl sematikusnak tűnt, így aztán egy nem túl távoli burgenlandi településről származó kortárs zeneszerző kapta a feladatot: öntse hangjegyekbe, ami Lisztről eszébe jut. S hogy legalább virtuálisan jelen legyenek Liszt életének legfontosabb helyszínei, a három zongorára komponált művet egyszerre, gondosan összehangolva és a legkorszerűbb technikával mindhárom helyszínről az új koncertterem falára vetítve egymástól sok száz kilométer távolságra adta elő három zongoraművész. Bayreuth, Luxemburg és Raiding jelenlétének érzését itt az új teremben nemcsak a művészek kivetített képe, hanem az ugyancsak a nagy vászonra vetített videofelvételek is erősítették. Ráadásul a videofilm Liszt ükunokájának alkotása: a francia-német származású Antoine Wagner-Pasquier, Cosima Liszt és Richard Wagner dédunokája maga is jelen volt az avatóünnepségen, ha nem is volt túl bőbeszédű, amikor a családi kapcsolatokról faggatták.
A spártai egyszerűségű, fenyőborítású hangversenyteremben az avatással egy időben megkezdődött az első Liszt-fesztivál, amelyhez igencsak nagy reményeket fűznek a szervezők. Már az idén olyan művészeket sikerült megnyerni, mint Angelika Kirchschlager énekesnő, Mischa Maisky csellósztár, Oleg Maisenberg zongoraművész. Gazdag a program, és jogos a remény, hogy hamarosan meglesz a törzsközönsége ennek a fesztiválnak. Utóvégre a szomszédos Lékónak (Lockenhaus) is sikerült: Gidon Kremer és fesztiválja kedvéért már több mint húsz éve nyárról nyárra ezrek zarándokolnak el ide, Közép-Burgenlandba.