Vádat emelhetnek a nyitrai lány ellen?
"Az ügy érdemi lezárásának több lehetséges módja van, ezek egyike, hogy bíróság elé állítják" Malina Hedviget - fogalmazott szerdán a TASR szlovák hírügynökség szerint Dobroslav Trnka legfőbb ügyész, aki azonban nem pontosította, hogy valójában milyen további fejlemény várható. Mint mondta, "egyelőre nincs végiggondolva, milyen lépések" következzenek a továbbiakban, de jövő hétig mindenképpen eldől, elmarasztalják-e a lányt, vagy sem.
A hatóságok megtévesztéséért, hamis tanúvallomásért egyébként bárki feljelentheti Malina Hedviget. Úgy tudni, egy ilyen feljelentés máris érkezett ellene. Az egyetemista, akinek sérüléseit orvosi látleletek igazolják, augusztus 25-i megveretése után tett feljelentést ismeretlen tettesek ellen, de a szlovák rendőrség két hetes nyomozás után arra a megállapításra jutott, hogy az eset nem történt meg, a sértett csak kitalálta, hogy megverték.
Ezt követően ügyvédje a nyomozás során bekövetkezett mulasztásokat sérelmezve panaszt tett, a vizsgálat újraindítását és szakértők bevonását kérte, de szerdán a nyitrai járási ügyészség szóvivője bejelentette: az ügyészség azonosul a rendőrség megállapításaival, miszerint a lány csupán színlelte a megveretését.
A rendkívüli sajtóvisszhangot kiváltott és magyarverésként elhíresült eset meglehetősen megosztotta a közvéleményt, és igen csak fagyos helyzetet teremtett a magyar-szlovák kapcsolatokban. A nyilvánosságot kapott értelmezések szerint ugyanis Malina Hedvig esetét döntően meghatározta az a légkör, amely azután alakult ki, hogy a nyári választásokon győztes, Robert Fico vezette Smer-Szociáldemokrácia a magyar-és romaellenes kirohanásairól elhíresült Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Pártot (SNS) választotta koalíciós partneréül. Fico azok után is kitart koalíciós partnere mellett, hogy az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) a múlt héten tíz hónapra felfüggesztette a Smer ESZP-tagságát, amiért szélsőséges erőt emelt kormányzati pozícióba. Ezt megelőzően, a visegrádi országok kormányfőinek magyarországi csúcstalálkozóján Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök visszalépett a Robert Ficóval tervezett kétoldalú megbeszéléstől.
Még az ügy kezdetén a Magyar Koalíció Pártja (MKP) jogsegélyben részesítette Malina Hedviget, de ebből két nap múltán kivonult, s a párt elnöke Bugár Béla arra hivatkozott, hogy a politikai síkra terelődött Malina-ügynek az MKP részvétele nem kedvezne.
Csáky Pál, az MKP alelnöke most, a nyitrai ügyészség döntésének ismeretében mégis azt mondta: nehéz azonosulni azzal, hogy az ügy meg sem történt. "Malina Hedvig ügyvédje számára az ügyészség döntése igen csak komoly kihívásnak látszik." Csáky jelezte: "az MKP a továbbiakban minden olyan lépést támogatni fog, amely azt célozza, hogy a bűnüldöző szervek kiderítsék, vajon mi is történt valójában a lánnyal". A rendőrséggel és az ügyészséggel azonban a párt nem kíván vitába bocsátkozni, hiszen az MKP nem részese az eljárásnak.
Szerda estig sem Malina Hedvig, sem ügyvédje, Roman Kvasnica nem kommentálta a döntést, mondván, hogy ezt csak azután teszi meg, ha a hét végéig kézbesítendő határozatot már áttanulmányozta.
(MTI)