Köszönet az új élet lehetőségéért
A terem első három sorában a két ország közéleti vezetői ültek: Heinz Fischer osztrák és Sólyom László magyar államfő, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Wolfgang Schüssel ügyvezető kancellár, továbbá miniszterek, kormánypárti és ellenzéki képviselők. Az '56-os emlékezés Bécsben sokféle megnyilvánulásra adott alkalmat: nem csak arról a segítőkészségről volt szó, amely 180 ezer magyarnak az új élet megkezdését jelentette, s amelyért az érintettek, sőt leszármazottaik is örökké hálásak lesznek Ausztriának. Joggal említették a szónokok azt a sokféle szálat, amely a két országot összefűzi.
Indításként sokatmondó emlékezetfrissítést nyújtott Hanák Gábor eredeti '56-os dokumentumokból összeállított filmje. A politikusok beszédeinek központi eleme a köszönetnyilvánítás volt, mégpedig nem egyoldalúan. Míg a magyar szónokok Ausztria és az osztrákok ötven évvel ezelőtti nagyvonalú segítségét emelték ki, Fischer és Schüssel arról is beszélt, hogy az osztrákok áldozata megtérült: az osztrákká vált magyarok gazdagították Ausztriát, hozzájárultak felemelkedéséhez. Többen felidézték az 1989-es határnyitást, amiért köszönet illeti a magyarokat. Schüssel külön kiemelte Alois Mock és Horn Gyula 17 évvel ezelőtti szerepét.
Gyurcsány - akinek beszéde alatt a 3000 meghívott vendégből mintegy húszan látványosan kivonultak - történelmi visszatekintését azzal zárta, annyi ellenségesség után Ausztria és Magyarország szoros baráttá vált. "Talán arra is van remény, hogy a nemzeten belül is sikerül egymásra találnunk." Az osztrák államfő azzal zárta beszédét, gratulál Magyarországnak, amiért ma az EU egyenrangú tagja.