Cáfolják a mentős vállalkozók a merénylet tervének hírét
A közszolgálati televízió hétfőn a Kékfény című műsorában foglalkozott sajtóinformációkra hivatkozva azzal, hogy merényletet terveztek Takács Zoltán, az Országos Mentőszolgálat lemondott főigazgatója ellen. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy "történt nyomozási cselekmény".
Minich József, a két mentőszolgálat többségi tulajdonosa erre közleményben reagált: a merénylet előkészítésében való részvétel feltételezése minden alapot nélkülöz, még akkor is, ha a Pest megyei Rendőr-főkapitányság hétfőn "ténylegesen gyanúsítottként kihallgatott két, alternatív mentőszolgálatokhoz tartozó személyt".
Az MTI úgy tudja, hogy az egyik kihallgatott Minich József volt, míg a másik Gy. Tibor, az Európa Mentőszolgálat volt tulajdonosa.
A tv2 kedd esti hírműsora szerint két férfit, egy magán mentőszolgálat volt vezetőit gyanúsítja a rendőrség azzal, hogy megkísérelték meggyilkoltatni az Országos Mentőszolgálat volt főigazgatóját. A Tényekben arról számoltak be, hogy Takács Zoltánt már 2003-ban is meg akarták öletni, amikor még a Főnix Rt. betegszállító cég vezérigazgatója volt.
Minich Károlyt először tavasszal hallgatták ki tanúként, hétfőn pedig már gyanúsítottként - hangzott el a hírműsorban. A gyanú szerint a bérgyilkos - aki egy kocsmát kapott volna tettéért - az a férfi lett volna, aki a 2005 márciusi diósdi kettős gyilkosság gyanúsítottjaként van előzetes letartóztatásban.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a Magyar Televízió Híradójában elmondta: Takács Zoltán az Országos Mentőszolgálat élén sok változtatást vezetett be.
Példaként említette, hogy megszűntette az alternatív mentőkocsik finanszírozását, ezáltal a mentési tevékenység egységesen az Országos Mentőszolgálat hatásköre alá került. Ezen kívül több nagy rendezvény egészségügyi biztosítását is az állami mentőszolgálat látta el.
Takács Zoltán a távirati iroda megkeresésére a merényletkísérlettel összefüggésben annyit közölt, hogy "az esethez nem kíván semmit hozzáfűzni" , mivel az rendőrségi ügy.
Annyit azonban megjegyzett, hogy ezentúl nem kíván sem mentéssel, sem betegszállítással foglalkozni. Mint fogalmazott, "ebből a bagázsból nekem ennyi elég".
Az Európa Mentőszolgálat, valamint a Samaritanus Mentőszolgálat kedd esti közleményében az olvasható: "Fontosnak tartjuk kijelenti, hogy az érintett személyek a vizsgálat során minden lehetséges módon együttműködnek a hatóságokkal, ahogy ez eddig is történt, például mindketten önkéntesen vetették alá magukat hazugságvizsgáló berendezéssel történő kihallgatásnak".
"Ugyanakkor értetlenül állunk az előtt, hogy a hasonló nyomozásoknál szokatlan gyorsasággal értesült a sajtó az eseményekről. A kihallgatás végétől számított 30 percen belül már jelentkeztek újságírók, ami mindenféleképpen felveti azt a lehetőséget, hogy egy szervezett lejárató akcióról van szó" - hangsúlyozza a közlemény.
Mivel az eddig megjelent hírek bizonyítottság nélkül, önmagukban alkalmasak a mentőszolgálatok lejáratására, minden lehetséges és szükséges jogi lépést megtesznek, "akár bűncselekmény, akár polgári jogi felelősség lehetősége merül fel az üggyel kapcsolatban" - közölte Minich Károly.
Mint írja, az írott és elektronikus médiában megjelent spekulatív feltételezések, amelyek szerint az Országos Mentőszolgálat főigazgatója és az alternatív mentőszolgálatok közötti üzleti ellentét miatt került volna sor a bérgyilkosság előkészületeire, már csak azért is nélkülöznek minden alapot, mert a gyanúsításban szereplő feltételezett időpontban (2003. év vége) "a szóban forgó személy még nem volt az Országos Mentőszolgálat főigazgatója".
Takács Zoltán korábban a Főnix S.O.S. Egészségügyi Szolgáltató Részvénytársaság vezérigazgatója volt.
Kökény Mihály akkori egészségügyi miniszter 2004 március elsejei hatállyal bízta meg Takács Zoltánt az Országos Mentőszolgálat vezetésével. A főigazgató idén augusztus elején mondott le posztjáról, mert nem értett egyet az egészségügyi reformnak a mentőszolgálatot érintő részével.
(forrás: MTI)