A lincselést nem követheti újabb önbíráskodás
A rendőrség az első információk alapján azokat a személyeket vette őrizetbe, akik egyértelműen gyanúsíthatók voltak az olaszliszkai lincseléssel, a további nyomozás alapján elképzelhető, hogy a kört tovább szélesítik - mondta el a TV2 reggeli műsorának nyilatkozva Kökényesi Antal rendőr vezérőrnagy, Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrkapitány, annak kapcsán, hogy Olaszliszka polgármestere a sajtónak úgy nyilatkozott: szerinte hét személy követte el a bűncselekményt.
Az olaszliszkai lincselés áldozatának vizsgálata megállapította, hogy a középkorú férfi testét 45 súlyos ütés érte. Ezek egyértelműen olyan sérülések, amelyek tompa tárgytól, kéztől vagy lábtól is származhattak. A megyei rendőrkapitány cáfolta azt a híresztelést, hogy "vasalt bakancsoktól" származó sérülések okozták volna az áldozat halálát.
Az emberi jogi bizottság tagjai az olaszliszkai tragédiáról
A műsor vendége volt Balog Zoltán fideszes képviselő, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke, és Gusztos Péter szabad demokrata képviselő, a bizottság tagja.
- Az első szó ezután a tragédia után az együttérzésé. Mindannyian mélyen együttérzünk a gyászoló családdal - fogalmazott Gusztos Péter. - Várható azonban, hogy sok indulat irányul most az elkövetők személyén túlterjedve a cigányság egészére. Félek, hogy elszabadulhatnak ezek az indulatok. Márpedig mindenkinek tudnia kell, hogy önbíráskodni senkinek semmilyen körülmények között nincs joga - mondta a szabad demokrata politikus.
Balog Zoltán a lényeget illetően egyetértését fejezte ki képviselőtársával, de hozzátette: a politkusok felelőssége, hog elgondolkodjanak a mainál sokkal hatékonyabb cigánypolitika szükségességéről. Nem dugja-e a fejét a politika a homokba? - tette fel a kérdést. Balog bírálta azokat is, akik szerinte nem veszik figyelembe a vidéken régóta feszülő indulatokat, és "megélhetési bűnözésről és megengedő szabályozás szükségességéről" beszélnek.
- Annál rettenetesebb forgatókönyvet nem tudok elképzelni, mint hogy elszabadulnak az indulatok - mondta Gusztos Péter. - Nehéz ilyenkor a politika távlatosabb feladataira hivakozni, de egyértelmű tanulság, hogy elsősorban az oktatás segítségével minél gyorsabban integrálni kel a társadalomba ezeket a csoportokat - folytatta. - Ennek persze feltétele, hogy egyrészt ők maguk is akarják ezt, másrészt a politika teremtse meg a lehetőségeket az integrálódásra.
(forrás: TV2)