Két szűk esztendő előtt

A miniszterelnök két szűk esztendőt ígért az országnak, az MSZP alelnöke szerint pedig három év türelmet önmagának a pártjától. A Fidesz elnöke a folyosóról kommentált.

Tegnap az Országgyűlésben a Fidesz és a KDNP képviselői - Navracsics Tibor és Semjén Zsolt kivételével - ígéretükhöz híven kivonultak az ülésteremből, amikor Gyurcsány Ferenc emelkedett szólásra. Így nem hallották, amikor a kormányfő arról beszélt, hogy immáron túl vagyunk két választáson, jó pár tüntetésen, és előttünk áll október 23-a. Reméli, hogy miután megünnepeltük a forradalom 50. évfordulóját, viszszaáll "a normális üzemmenet, például elfogadjuk a költségvetést".

A kormányfő közölte: két szűk esztendő következik. "Nem lesz hajlandó a kormány (...) a rendelkezésre álló kereteken túl tervezni a költségvetést" - mondta. Hozzátette, hogy a tárcák a tervezési előirányzathoz képest 300 milliárd forinttal szeretnének többet kapni, miközben a kormány mozgástere, a konvergenciaprogramban jelzett 6,8 százalékos hiányt tartva, 30 milliárd forint körül van.

A miniszterelnök azt ígérte, hogy minden korábbi költségvetésnél mélyebben fogja bemutatni a következő időszak államháztartási folyamatait annak érdekében, hogy fel lehessen készülni a következő évekre. A miniszterelnök tájékoztatta a képviselőket, hogy a költségvetésről első olvasatban a kormány szerdai ülésén tárgyal, ezt követően érdekegyeztetés és társadalmi párbeszéd kezdődik, majd október 31-ig benyújtják a parlamentnek a javaslatot.

Gyurcsány Ferenc beszéde közben a parlamenti folyosón Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ellenzéki képviselőkkel beszélgetett. Munkatársunk megkérdezte tőle, mi a véleménye Juhász Ferencnek, az MSZP alelnökének a Nap-kelte című műsorban elhangzott kijelentéséről, amely szerint "Gyurcsány Ferenc gyakorlatilag három év türelmi időt kért a frakciótól a bizalmi szavazás előtt, mert álláspontja szerint a 2009-es EP-választások mutatják majd meg a valódi támogatottságot. Ha az európai parlamenti választáson nem voltunk sikeresek, elküldhettek" - idézte Juhász a kormányfőt. A Fidesz elnöke minderre nevetve annyit mondott: "Biztos ez? Hangfelvétel van róla? Blöfföknek nem ülünk fel".

Míg Orbán a folyosón nevetett, Navracsics Tibor az ülésteremben "hangkonzervnek" minősítette a miniszterelnök által mondottakat, utalva arra, hogy abban számára nem volt új elem. Ő maga is a megszokott fordulatok egyikével élt: ha a kormányoldal "méltóztatna komolyan venni" a Fidesz által javasolt költségvetési tanács felállítását, előre tudna lépni, s egyensúly közeli költségvetésre lenne remény. Azt sem lehet tudni, hogy a konvergenciatanács létezik-e még, s ha igen, milyen hatáskörrel.

Semjén Zsolt szerint is a régi paneleket vette elő a kormányfő, mint mondta, "ennél még az is érdekesebb lett volna, ha ifjúkori verseiből olvas fel szemelvényeket". (Cs. I.-N. B. Gy.)

A magyar lakosság egynegyede meg tudott bocsátani, 48 százaléka pedig nem tudott megbocsátani Gyurcsány Ferencnek, aki parlamenti beszédében a durva kifejezések, illetve egyes politikai hibák miatt megkövette a társadalmat. A Medián legfrissebb felmérése szerint voltak olyanok is, akik eleve nem érezték magukat megbántva. A parlamenti bizalmi szavazás után a lakosság egyharmada a felkínált lehetőségek közül a kormány maradását tartotta a legjobbnak. (Medián)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.