Több százan a Jobbik tüntetésén
"Ma nem mondták ki hivatalosan, hogy statárium van, ma csak gyakorolják a statáriumot" - mondta a rendezvény egyik szónoka, Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője.
Az 1956-os forradalom után halálraítélt Wittner Mária "teljes amnesztiát" követelt azoknak "a politikai foglyoknak", akiket a rendőrség az elmúlt hetek budapesti zavargásainak kapcsán vett őrizetbe.
"Gyurcsány Ferenc meggyalázta, szembeköpte Magyarországot (...) azt kérik, álljunk oda melléjük október 23-án. Soha!, Soha! A kivégzett mártírjainkat nem fogjuk meggyalázni" - mondta a fáklyás felvonulás résztvevőinek.
Gyurcsány Ferenc új Magyarországa "egy új diktatúra lesz" - mondta a Jobbik alelnöke. Vona Gábor megjegyezte: nemcsak a rendőri túlkapások miatt tiltakoznak, de követelik a "politikai foglyok amnesztiáját". Kiemelte: "a lopakodó diktatúrára mondunk nemet, ennek az első áldozataiért vagyunk itt".
A szónok a különféle zászlókkal és transzparensekkel - közöttük a "56-ÁVH-06NBH", "Magyarország rendőrállam" - érkezett tüntetők előtt a szabad demokrata Fodor Gábornak üzenve kijelentette: "megvédik az Árpád-sávos zászlókat. Hozzátette: előrehozott választást akarnak, a köztársasági elnöktől pedig közkegyelmet kérnek bebörtönzött "honfitársaiknak".
"Nem hagyhatjuk, hogy vérbírók miatt több mint száz ember még mindig börtönben van" - mondta Molnár Tamás, a Kossuth téri tüntetők egyik politikai ügyvivője, miközben beszédét - akárcsak a többi szónokét - a tömeg folyamatosan a "vérbírók!", "hazaárulók!", "ÁVH!" - bekiabálásokkal kísérte.
A rendezvény után a tömeg "ébresztő!", "aki magyar velünk tart!" - jelszavakkal vonult vissza a Kossuth térre.
Kormányellenes tüntetések több megyében
Folytatódtak a kormányellenes tüntetések az ország több pontján hétfő este. Borsod-Abaúj-Zemplén megye két városában, Miskolcon és Sárospatakon, együttesen sem voltak többen, mint néhány tucatnyian. Miskolcon, a kormány, és személy szerint Gyurcsány Ferenc lemondását hetek óta követelők közül mintegy negyvenen jelentek meg a Szent István szobornál, Sárospatakon még kevesebben voltak.
Debrecen főterén a Kossuth-szobornál százan követelték Gyurcsány Ferenc és kormánya távozását.
Szegeden a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének 1956. október 16-ai megalakulására emlékezett száz ember az egyetem központi épülete előtt. A Jobbik szervezte rendezvény felszólalói között volt Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom lemondott vezetője is, aki párhuzamot vont az 1956-os forradalom és a hetek óta folyó kormányellenes demonstrációk között. Szavai szerint ma ugyanazokkal a köztörvényes bűncselekményekkel, például lázadás előkészületével vádolják a budapesti események résztvevőit, mint az 56-os forradalmárokat.
Kaposvár főterén és Sopronban is követelték a miniszterelnök távozását.
Szekszárdon hétfőtől három napig "csendes demonstráció" zajlik a Garay téren hangosítás és zászlók nélkül, mert elfelejtették bejelenteni a demonstrációsorozat meghosszabbítását. A résztvevők a téren baráti beszélgetést folytatva álldogáltak.
Székesfehérváron Spányi Antal megyéspüspöknek egy pártújságban való "megtámadtatása" ellen tiltakoztak, s petícióban kérték az abban leírtaktól való elhatárolódásra a város polgármesterét.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) és a Magyarok Világszövetsége által szervezett demonstráción a Prohászka Ottokár püspökről elnevezett templomtól indulva, gyertyákkal, fáklyákkal vonult a körülbelül háromezer résztvevő a Városház térre, ahol előbb Balsay István, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, majd a püspöki palota erkélyéről Spányi Antal megyéspüspök szólt az egybegyűltekhez.
A Mi újság? című baloldali kiadvány néhány hete képes tudósítást és szerkesztőségi cikket közölt a megyéspüspök demonstráción való részvételéről.
(forrás: MTI)