Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője ma arról beszélt a Fidesz Kossuth téri demonstrációján, hogy a magyar fiatalok olyan országot szeretnének, ahol működik a demokrácia és azt komolyan is veszik.
Szijjártó beszélt a téren, kisebb a tömeg
Az elmúlt napokhoz képest szemmel láthatóan kevesebb, néhány ezres hallgatóság gyűlt össze.
Hétfőn lemondott a svéd kulturális miniszter, mivel kiderült, hogy nem jelentette be gyermeke dajkájának alkalmazását, és nem fizette be a televíziókészülék üzemben tartási díját - mondta Szijjártó.
"Úgy tűnik, hogy Svédországban még működik a demokrácia" - mondta, hozzátéve, a magyar fiatalok és az örök ifjak azt üzenik Gyurcsány Ferencnek, hogy "nem kell félni, nem fog fájni" a miniszterelnöki hatalom elvesztése.
Közölte, a magyar fiatalok olyan országot szeretnének, ahol fiatalnak lenni jó, ahonnan a fiatalok nem vágyódnak el, és megtalálhatják számításaikat. Olyan országot szeretnének, ahol a tehetségnek és a szorgalomnak van becsülete, nem a szülők pénztárcájának, vagy a nagybácsik kapcsolati rendszerének.
Úgy fogalmazott: "egy olyan országokat szeretnénk, ahol lakásokat építenek és nem szétverik az otthonteremtési programot," és ahol nem kell minden ötödik fiatalnak a pályakezdő munkanélküliséggel szembenéznie.
Olyan országot szeretnének - mondta -, amely nem hagyja, hogy "egy bizonyos Gyurcsány Ferenc a hazugság mély és sötét mocsarába süllyessze".
Október 23-a közeledtével sokak emlékeiben egyre-másra jönnek elő borzalom, a megtorlás és a diktatúra rémképei. A fiatalok viszont már szerencsésnek mondhatják magukat, mert nem kellett mindezt átélniük és nem kellett ellenforradalomnak hazudniuk 1956-ot, mondta a szónok.
Kitért arra, hogy 1988-ban a fiatalok egy csoportja úgy gondolta, elég a hazugságból, a megfélemlítésből, a képmutatásból, elérkezett az őszinte beszéd és az igaz szó órája. Akkor is a hazugság és az arra épített hatalom ellen kellett küzdeni, és nem gondolták, hogy 18 évvel később ismételten a hazugság ellen kell fellépni.
A téren összegyűltek hangosan pfújoltak, minden egyes alkalommal, amikor Szijjártó Gyurcsány nevét említette.
Felszólalt Reviczky Gábor színész, aki Gyurcsányt álruhás Hófehérkének, kormánya tagjait pedig a hét törpéhez hasonlította szónoklatában.
A Kossuth téri demonstrálók átvonultak a Markó utcába
Több száz Árpád-sávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtató demonstráló vonult át a fővárosi Kossuth térről a Fővárosi Bíróság Markó utcai épületéhez, hogy a "politikai foglyok" szabadon bocsátását követelje.
Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 egyik vezetője kijelentette: "minden személyi sérülés, anyagi kár, esetleges súlyosabb dolgok, ha történnek, azért mind Gyurcsány Ferenc és kormánya a felelős, és neki kell állnia az anyagi felelősséget is".
Több százan indultak a Markó utcába, hogy ott csatlakozzanak a Jobbik Magyarországért Mozgalom által meghirdetett fáklyás tiltakozáshoz.
A Parlament előtt felállított emelvény körül kétszáz ember maradt, és hallgatja Bene Gábor moderátort, aki arról beszél, hogy minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy eltávolítsák őket a Kossuth térről.
Az MDF szóba hozta a Parlamentben is
Ma az Országgyűlés azonnali kérdések órájában Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője arról beszélt, hogy meglehetősen rosszak a kilátások a Kossuth téren, tekintettel a hatóságok tehetetlenségére és a tüntetők elszántságára. Kitért arra, hogy a tüntetők köre kiegészült hajléktalanokkal és botrányt keresőkkel, és bár az ÁNTSZ is számos problémát jelzett, mégsem történik semmi.
Válaszában az igazságügyi és rendészeti miniszter közölte: az alapvető probléma a jogi szabályozás hiányossága, mivel a gyülekezési jogról szóló törvény nem ad egyértelmű eligazítást. A kormány jelenleg vizsgálja a helyzetet, ugyanakkor a jogi lehetőségek nemcsak a rendőri intézkedéseket foglalják magukban - mondta Petrétei József.
Mindenképpen lesz állami ünnepség és rendezvény október 23-án, a Kossuth téren - jelentette ki Danks Emese kormányszóvivő hétfőn reggel a Magyar Televízióban. Közölte azt is, hogy a Miniszterelnöki Hivatalnak október 21-e és november 4-e között a Kossuth tér teljes területére érvényes közterület-foglalási engedélye van.
Meskó Zsolt, az 56-os Emlékbizottság művészeti vezetője kijelentette: noha a pártok között politikai viták vannak, ugyanakkor az emberekben megfogalmazódik az igény a békés, tisztességes, méltóságteljes ünneplésre.
Kormányellenes tüntetések több megyében
Folytatódtak a kormányellenes tüntetések az ország több pontján hétfő este. Borsod-Abaúj-Zemplén megye két városában, Miskolcon és Sárospatakon, együttesen sem voltak többen, mint néhány tucatnyian. Miskolcon, a kormány, és személy szerint Gyurcsány Ferenc lemondását hetek óta követelők közül mintegy negyvenen jelentek meg a Szent István szobornál, Sárospatakon még kevesebben voltak.
Debrecen főterén a Kossuth-szobornál százan követelték Gyurcsány Ferenc és kormánya távozását.
Szegeden a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének 1956. október 16-ai megalakulására emlékezett száz ember az egyetem központi épülete előtt. A Jobbik szervezte rendezvény felszólalói között volt Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom lemondott vezetője is, aki párhuzamot vont az 1956-os forradalom és a hetek óta folyó kormányellenes demonstrációk között. Szavai szerint ma ugyanazokkal a köztörvényes bűncselekményekkel, például lázadás előkészületével vádolják a budapesti események résztvevőit, mint az 56-os forradalmárokat.
Kaposvár főterén és Sopronban is követelték a miniszterelnök távozását.
Szekszárdon hétfőtől három napig "csendes demonstráció" zajlik a Garay téren hangosítás és zászlók nélkül, mert elfelejtették bejelenteni a demonstrációsorozat meghosszabbítását. A résztvevők a téren baráti beszélgetést folytatva álldogáltak.
Székesfehérváron Spányi Antal megyéspüspöknek egy pártújságban való "megtámadtatása" ellen tiltakoztak, s petícióban kérték az abban leírtaktól való elhatárolódásra a város polgármesterét.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) és a Magyarok Világszövetsége által szervezett demonstráción a Prohászka Ottokár püspökről elnevezett templomtól indulva, gyertyákkal, fáklyákkal vonult a körülbelül háromezer résztvevő a Városház térre, ahol előbb Balsay István, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, majd a püspöki palota erkélyéről Spányi Antal megyéspüspök szólt az egybegyűltekhez.
A Mi újság? című baloldali kiadvány néhány hete képes tudósítást és szerkesztőségi cikket közölt a megyéspüspök demonstráción való részvételéről.
(forrás: MTI)