Katona-áldozat a Pénzügyminisztériumban

Távozik a Pénzügyminisztérium államtitkára, Katona Tamás. A hirtelen - a költségvetés készítése közben bejelentett - váltás hivatalos indoka egy csütörtöki nyilatkozat, az ok a tárca munkájával kapcsolatos kormányfői elégedetlenség lehet. A kérdés: meddig maradhat Veres János miniszter?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken elfogadta Katona Tamás lemondását, ezért kezdeményezi a Pénzügyminisztérium államtitkárának tisztségéből történő felmentését - áll a tegnap délelőtt Danks Emese kormányszóvivő aláírásával kiadott közleményben. E szerint Katona Tamás azt követően "ajánlotta fel" a lemondását Gyurcsánynak, hogy a miniszterelnök "figyelmeztette őt a nyilatkozattételi fegyelemre, a kormányzati tisztviselőkkel szembeni elvárásokra". A közlemény szerint mindazonáltal nagyra értékelik az államtitkár munkáját, akire továbbra is számítanak "más, később meghatározandó beosztásban".

A közlemény külön ki is tér arra, hogy Katona ingatlanadóval kapcsolatos kijelentése adott okot az egyébként szokatlan kormányfői figyelmeztetésre. Az államtitkár ugyanis egy csütörtöki szakmai rendezvényen azt találta mondani, hogy az ingatlanadót csak az átlagosnál értékesebb, a 9,5 millió forintnál többet érő otthonokra vetnék ki. Később az MTI-ben a pénzügyi tárca kért pontosítást: a mondat kiegészült azzal, hogy "jelenleg még nincs döntés arról, hogy az alsó értékhatárt hol húzzák meg".

A kormányszóvivői közlés szerint a miniszterelnök "megengedhetetlennek és elfogadhatatlannak tartja", hogy a tisztviselők nyilatkozatai olyan szándékokat tulajdonítsanak a kormánynak, amelyekről még semmilyen formában nem született döntés. A közlemény céloz arra, hogy Katona Tamás nem először követi el ezt a hibát. Katona Tamás korábban - a kormányt képviselő pénzügyi államtitkárként - az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén ugyanis azt mondta: a kormány "nyitott" arra az elképzelésre, hogy ne az alsó 15 százalékos kulcsot emeljék meg 20 százalékosra, hanem a 15 százalékosat 17-re, a 20 százalékosat 23-ra. Ez lehetővé tette volna a járulékemelés egy részének a viszszavonását is - utóbbit a szociális partnerek igencsak jó néven vették volna. Az alkuból azonban nem lett semmi: a szabad demokraták közölték, csak az áfaegységesítést hajlandók elfogadni, velük másról nem egyeztettek. Ezt követően született az a közlés, hogy a pénzügyi államtitkár félreérthetően fogalmazott. Ám ahogyan azt nem hitte senki, hogy az államtitkári közlés tényleg csak az új terv tárgyalására tett ígéret volt, és nem az elfogadásának a bejelentése, azt sem igazán hitték el, hogy Katona Tamás "felsőbb utasítás" nélkül mondott volna ilyet.

Katona távozásának okát azért sem lehet csak a nyilatkozati fegyelem be nem tartásában látni, mert az már sokszor fordult elő, hogy minisztériumi tervekről beszéltek tisztviselők szakmai fórumokon. Megfigyelők inkább úgy vélik: vélhetően az ingatlanadóval kapcsolatos kijelentés volt az utolsó csepp a pohárban, vagy talán csak a megfelelő indokra várt a kormányfő. Azt már korábban is rebesgették: meghatározó szocialista politikusok és a miniszterelnök is elégedetlen a Pénzügyminisztérium teljesítményével. Itt főként a költségvetési tervezés nehézségei (a bevételi számokat rendre nem sikerült eltalálni, alultervezik a kiadásokat), az adótörvények állandó újraírása jöhet szóba, de az is, hogy a konvergenciaprogram valójában nem sikerült igazán jóra: a reformok részletei, a hiánycsökkentés mélyebb alátámasztása hiányzik, miközben a megszorító csomag összetételét is érték kritikák.

Több frakciótag állítólag egyenesen követelte Katona leváltását, az pedig szeptember elején derült ki: a kormányfő vélhetőleg fontolgatja Veres János pénzügyminiszter leváltását, persze valamikor a költségvetés elfogadása után. Erre utalt, hogy szeptember elején a Magyar Hírlap a miniszter távozásáról szóló hírét nem éppen nagy határozottsággal cáfolta a kormányfő ("nincs napirenden a kormány átalakítása" - mondta). Már akkor hallani lehetett arról: az MSZP elnökségében is helyet foglaló Veresnek meglehetősen nagy a támogatottsága a pártban és a frakcióban ahhoz, hogy ezt a lépést Gyurcsány könnyedén megtegye. Vélelmezték többen: a miniszter helyett ezért majd államtitkárának kell távoznia. A Katona Tamás székének megingásáról szóló híreket azonban a pénzügyminiszter egy hónapja lapunknak kategorikusan cáfolta.

Mások szerint az is lehet, hogy Katona Tamás viszi majd el a "hamisítási balhét" - vagyis ráfogják a balul sikerült költségvetési trükköket. Katona maga azonban állítja: nem volt hazugság a költségvetésben, és nem titkoltak el adatokat. A Magyar Narancs tegnapi számában megjelent (a leváltása előtt készült) interjújában az államtitkár arról beszél: egyetlen adatot sem kozmetikáztak, egyetlen olyan adat nincs, amit most utólag ne vállalhatnának. Az interjúban az államtitkár azt magyarázza: a hiányszámok hirtelen megugrásai elszámolási viták eredményei, és korábban is tudni lehetett, mennyit költünk autópályára, vadászgépekre vagy miként módosítja a nyugdíjreform elszámolása a hiánymutatót.

Úgy tudni, a pénzügyi tárca mostanában rendkívüli energiákat mozgósít arra, hogy tudatosítsa: az adatok módosítása mögött általában "mindenki által tudott", vagyis a szakértők számára ismert tények álltak, nem titkoltak semmit. A kérdés ugyanis a hitelesség: a módosított adatokat közlő minisztert vagy államtitkárt sehol sem fogadják jó szívvel. Valószínű, ez áll a Veres János távozásával kapcsolatos találgatások mögött is - ezek újra felerősödtek. Utoljára ugyanis akkor váltottak le hasonló pozícióban lévő államtitkárt a minisztériumban (Thuma Józsefet), ráadásul hasonló időpontban, a költségvetés készítése közben, mielőtt távozott volna László Csaba a miniszteri székből. Most is azt találgatják: az államtitkár távozása nem előkészítése-e a minisztercserének.

Erre - mondják - akkor lenne mód, ha olyan államtitkárt sikerülne találni Katona Tamás helyére, aki képes jó kapcsolatot ápolni a frakcióval. Veres János miniszter nagy előnyének ugyanis ez utóbbit tartják, míg esetleges utódjelöltjei ilyen tulajdonságokkal nem rendelkeznek (Bokros Lajos és Surányi György mellett az a Draskovics Tibor merült fel, akit Veres váltott a székben, és aki László Csabát követte - éppen a mostanihoz hasonló államtitkár-váltási forgatókönyv után).

Ugyanakkor az, ha az új államtitkár minisztériumi ember lenne - Karácsony Imréné adópolitikai és Várfalvi István költségvetési szakállamtitkárt emlegetik esélyesként -, azt jelentené: a tárca szakmai irányítását vinné továbbra is az államtitkár és maradna a politikusminiszter.

Gyurcsány Ferenc valószínűleg úgy döntött, hogy "leszámol bűntársaival, azért, hogy magát mentse, mindenki mást levált" - reagált Katona Tamás távozásának hírére Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője szerint a kormányfő pánikban van, ezért váltja le azokat is, akik az "indokoltnál is hűségesebben igazolták Gyurcsány Ferenc nyílt és szervezett politikai hazugságát". - A "színes beszédű" Katona Tamás volt az egyik "fő aktora" a nyílt és szervezett politikai hazugságoknak - mondta a politikus.

A Magyar Demokrata Fórum szerint a kormányzati ötletelés, a koncepciótlanság, a döntések előkészítetlensége, az írásos előterjesztések hiánya miatt kell az államtitkárnak távoznia. Almássy Kornél, a párt alelnöke szerint Gyurcsány Ferenc így akarta levezetni azt a feszültséget, amely kialakult az elmúlt hetekben, de ez nem oldott meg semmit. Ilyen alapon a miniszterelnök leválthatta volna az egészségügyi vagy az oktatási tárca vezetőjét is, hiszen mind a két minisztérium kommunikációja ellentmondásos volt az utóbbi időben - hangsúlyozta. (Hírösszefoglalónk)

Tartja magát a forint

Az eurót tegnap 264,40 és 265,80 forint között jegyezték. Az árfolyam mozgása egyértelműen arra utalt, hogy az amerikai piacok hozták megint mozgásba a forintot, akárcsak csütörtökön. Mindkét napon a délutáni órák adtak egyértelmű irányt a magyar valutának. A tegnap délutáni nagy áttörést azonban nem követte az állások elfoglalása, az euró visszakúszott 265 forint fölé késő délután. Ez összefügghet azzal, hogy a dollár az amerikai kiskereskedelmi adat nyilvánosságra hozatala után veszített értékéből az euróval szemben, ám később erősödött, amikor a kereskedők rájöttek, hogy a vártnál rosszabb szám oka az üzemanyagok árának csökkenése. A piacon egyébként tartják magukat a találgatások, hogy a Moody's hitelminősítő, amely a magyar adósságbesorolás rontását helyezte kilátásba néhány héttel ezelőtt, be is jelenti a döntését, a kérdés csak az, mikor. Ez ismét gyengítheti a forintot.

A hazai fizetőeszköz árfolyama ennek ellenére néhány nap leforgása alatt érdemben erősödött, hiszen szerdán még 268 forint táján mozgott az európai közös valuta kurzusa. Az elmozdulás még szembetűnőbb, ha a júliusi mélyponttal vetjük össze: az euró akkor 283 forintot is ért.

A júliusi gyengülés hátterében a magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatos bizonytalanságok, az államháztartás rossz helyzetéről kiadott beszámolók és a hitelminősítők figyelmeztetései húzódtak meg, ki-egészülve a feltörekvő piacok kedvezőtlenebb nemzetközi megítélésével és az amerikai kamatkilátások gyakori változásával.

Az utóbbi napokban egyértelműen megfordult a spekuláció iránya. A befektetők immár inkább a forint erősödésére játszanak. Magyar részről ezt alátámasztja, hogy az Európai Unió elfogadta a konvergenciaprogramot, a kormány elkötelezett a költségvetési kiigazítás és a reformok megindítása mellett, az ellenzék pedig szintén arról beszél, hogy a megszorítás és az átalakítás elkerülhetetlen. A külső környezet is támogatja azonban a forintot. Tegnap már a lengyel zloty, a török líra és a dél-afrikai rand is erősödött, ami arra utal, hogy a feltörekvő térség megítélése kedvezően változik, elsősorban annak fényében, hogy az Egyesült Államokban sem kamatemelés, sem -csökkentés nem várható. A befektetők zöme úgy véli, hogy az amerikai gazdaság növekedési üteme lassul ugyan, de nem drámai mértékben, s ez növeli a kockázatvállalási kedvet.

Elemzők tegnap azt mondták lapunknak, hogy Katona Tamás lemondása nem hatott a piacokra. Az érdeklődő külföldi befektetőknek a szakértők azt mondták, a várhatóan jobb számokat vélhetően más emberrel kívánja a kormány képviseltetni, ez persze arra is utalhat, hogy Veres János pénzügyminiszter menesztése szintén elképzelhető. (Blahó Miklós)

Katona Tamás a parlamentben. Hallgatni arany
Katona Tamás a parlamentben. Hallgatni arany
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.