Kossuth téri alkuképtelenség
A Kossuth téren tegnap délután néhány tucatnyi "tüntető" békésen élte hétköznapjait: látnivalóan jól érezték magukat. Őket végképp nem zavarja, hogy az október 23-i központi ünnepség protokolltribünjének helyén áll a sátortáboruk, sőt, már az állítólag sörmentes sörsátor is, asztalokkal, padokkal. Középen gyertyákból kirakott címer, fölötte felirat: a tüntetők novemberig nem tágítanak.
- A térre október 21-től november 4-ig a Miniszterelnöki Hivatalnak érvényes közterület-használati engedélye van - mondta lapunknak Danks Emese kormányszóvivő. Hozzátette: bízik abban, hogy a tüntetőkkel folytatott egyeztetések eredményeként a helyszínt az állami ünnepség előkészítése érdekében időben birtokba vehetik. Ezzel együtt is kérdéses, hogy a teljesen elpusztított zöld területet két nap alatt helyre lehet-e állítani. Részleges talajcserével és gyeptéglákkal talán igen. Péntek késő délután azonban még nem is körvonalazódott a megegyezés. Ráadásul a kancellária nem a tér egészére, hanem csak egy részére jelentette be igényét.
Ezen az alapon akár maradhatnának ott mások is, de a radikális demonstrációról nehéz elképzelni, hogy az óriási diplomáciai protokollal rendezett hivatalos ünnepség békés kuliszszájaként szolgáljon. A hatósági fellépést viszont a tüntetők - mint már be is jelentették - politikai támadásnak tartanák. Így fordulhat elő, hogy az, ami a Kossuth tértől néhány méternyire szabálysértés vagy akár bűncselekmény, az a tüntetés helyszínén a demonstrálók belügyének számít. Több, általunk megkérdezett illetékes egybehangzó véleménye, hogy miután ilyen helyzet még nem volt, a hatóságok bizonytalanok.
Ezt súlyosbítja, hogy a választások miatt átmenetileg irányítás nélkül maradt a város. Tegnap például az újonnan megalakuló közgyűlés tagjai órákon át képtelenek voltak dönteni a MeH Kossuth téri közterület-foglalási engedélyével kapcsolatban. A közgyűlés - ellenzéki támogatással - hozzájárult viszont ahhoz, hogy a kancellária az október 23-i ünnepre ingyen kapjon közterület-foglalási engedélyt a város több más pontjára.
Danielisz Béla, a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottságának előző ciklusban volt elnöke maga is a kisebbik rossznak tekinti azt, ha a hatóságok, például a közterület-felügyelők nem avatkoznak be, mert "bármilyen fellépés olaj lehet a tűzre", s nagyobb kárt okozna, mint egy illegális sörsátor vagy az árusok. Az egyik rendőrségi vezető szerint jobb, ha a közterület-felügyelők meg sem jelennek a környéken, mert félő, hogy a vérmesebb tüntetők "kicsontozva dobnák át őket a kordonon".
A rendőrség feladata csak az, hogy tudomásul vegye - vagy megtiltsa - a demonstrációt, és biztosítsa a helyszínt. (A rendőrség tudomásul vette több szervezet tüntetéssorozatát a Kossuth téren.) Ám arról a törvény nem rendelkezik, hogy a gyülekezés szabadsága kiterjed-e sörsátor felállítására. Ha ezt bárki szóvá teszi, a szervezők azt mondják, nem lehet megtiltani, hogy etessék, itassák a tüntetőket.