Észak-Korea még nem képes nukleáris töltetet rakétára szerelni
Egy zárt ajtók mögött tartott parlamenti ülésen Jun Kvang Ung azt mondta, hogy dél-koreai hírszerzési értesülések szerint Észak-Korea csak alapszintű nukleáris fegyvert fejlesztett ki, és nem rendelkezik azzal a technológiával, amely ahhoz szükséges, hogy rakétára szerelhetővé, robbanófej-méretűvé tömörítsen atombombákat.
"Még néhány évbe beletelik, amíg Észak-Korea képes lesz atomfegyverek hadszíntéri bevetésére vagy olyan méretűvé miniatürizálására, hogy azok robbanófejként rakétára szerelhetők legyenek" - idézte a minisztert egy szóvivője a parlamenti ülés után.
Jun megerősítette: országa annak ellenére sem kíván atomhatalommá válni, hogy a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítéséről szóló 1992-es Korea-közi megállapodást felrúgva a Koreai NDK - saját bevallása szerint - kísérleti atomrobbantást hajtott végre hétfőn.
Saját atomfegyverek kifejlesztése helyett Dél-Korea számára járhatóbb út, ha amerikai védőernyő alá helyezi magát - mondta a miniszter. A Koreai Köztársaság amerikai nyomásra az 1970-es években hagyott fel nukleáris ambícióival.
Szöul szerint a kétoldalú tárgyalásoktól sem szabad elzárkózni
A tárgyalások semmilyen formájától, így a kétoldalú tárgyalásoktól sem szabad elzárkózni, ha azok esélyt kínálnak az állítólagos első észak-koreai kísérleti atomrobbantás okozta feszültség enyhítésére - jelentette ki pénteken egy interjúban Csun Jung Vu, az Észak-Korea atomprogramjáról folytatott hatoldalú tárgyalások dél-koreai küldöttségének vezetője.
Az Egyesült Államok nem hajlandó közvetlen párbeszédre Phenjannal, hanem ragaszkodik ahhoz, hogy Észak-Korea térjen vissza a nukleáris programjáról Dél-Korea, Japán, Kína és Oroszország bevonásával zajló hatoldalú tárgyalásokhoz, amelyeket a Koreai NDK tavaly óta bojkottál. Csun nem tartja valószínűnek a hatoldalú tárgyalások rövid időn belüli újraindulását, ezért szerinte a kétoldalú tárgyalások ötletét sem szabad félresöpörni, ha azok segíthetnek elérni a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésének célját.
(forrás: MTI)