Semmi esély az EU-orosz energiatengely létrehozására

Úgyszólván semmi esélyt nem lát egy moszkvai lap EU-orosz energiatengely létrehozására az EU és partnerei részvételével jövő tavasszal Berlinben esedékes energiacsúcson, miután Angela Merkel német kancellár Jacques Chirac francia elnökkel az EU-n belüli, kívülállók nélküli energiaszövetség alakítását határozta el, ezzel lényegében elutasítva a Vlagyimir Putyin orosz elnök által felkínált különalkut.

A csütörtöki, párizsi francia-német közös kormányülés után kiadott közlemény Oroszországot az Energiachartában és az azt kiegészítő tranzitjegyzőkönyvben foglaltak megvalósítására ösztönözte, bár megemlítette a Nyolcak szentpétervári nyilatkozatát is, amely az orosz szempontokat is tartalmazza, írta a független Kommerszant pénteki számában.

Putyin módosításokat kíván a jegyzőkönyvben, amelynek elvei szerint Oroszországnak diszkriminációmentesen hozzáférhetővé kellene tennie csővezetékeit közép-ázsiai gáz szállítása végett az EU-ba, míg az európai vezetékek nem esnek a hatálya alá, jegyezte meg a lap.
Az orosz elnök a múlt hónapban Compiegne-ben tartott francia-német-orosz csúcson még arra célzott, hogy a francia Total (is) társulhat az orosz Gazprommal a hatalmas Barents-tengeri Stokman gázlelőhely kiaknázásában.

De az orosz monopólium ezután bejelentette, hogy egyedül szándékozik megvalósítani a 18-20 milliárd dolláros fejlesztést, mert a lehetséges partnerek (a Total mellett két norvég és két amerikai cég) nem ajánlottak fel megfelelő csererészvényeket saját elosztó üzletágaikban.
Putyin pedig szerdán, németországi vizitjén különalkut ajánlott Merkelnek: jelesül a kitermelendő Stokman-gáz (70-80 százalékának) átirányítását németországi exportra. - Németország nagyfogyasztóból európai gázelosztó központtá válhat - ígérte.

Az EU-gázpiac liberalizálására vonatkozó irányelv jövő júliusi életbe lépése hátrányosan érinti a Gazpromot, mert nem garantálja számára az EU-n belüli szabad tranzitot a végső szállítókhoz (E.ON, RWE, a Gaz de France, Ausztria, Olaszország, Görögország) emlékeztetett a Kommerszant, amely szerint Putyin nyilvánvalóan számításba vette, hogy az EU-liberalizáció Németországot érinti a legérzékenyebben: kedvezőtlen az E.ON és az RWE, valamint a Gazprommal közös németországi elosztócégek számára.

Mindamellett Merkel inkább Chirackal állapodott meg, akit Putyin kihagyott a Stokman-alkuból, állapította meg az orosz lap, hozzátéve: a berlini csúcson nemcsak az EU-orosz partnerségi megállapodást felváltó keretegyezményt vitatják meg, hanem a közép-ázsiai és észak-afrikai országokkal való energiapartnerséget, valamint a tranzitországokkal, köztük Ukrajnával és Moldovával való együttműködést is.(MTI)

Michael Glos német gazdasági miniszter szignálja az új gázvezeték egy darabját Mihail Fradkov orosz miniszterelnök elõtt
Michael Glos német gazdasági miniszter szignálja az új gázvezeték egy darabját Mihail Fradkov orosz miniszterelnök elõtt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.