A terrorveszély megmaradt

Hónapokba telhet, mire kiderítik miért ütközött tegnap egy manhattani felhőkarcolónak a Cirrus SR-20-as típusú kisgép.

A balesetben életét vesztette az egymotoros, négyüléses gép tulajdonosa, Cory Lidle profi baseballjátékos, illetve pilótaoktatója. Előfordulhat, hogy sosem sikerül megállapítani a tragédia okát, mert a kisgépeken nincs a repülési adatokat rögzítő "fekete doboz" vagy a pilótafülkében elhangzottakat felvevő készülék. Közvetlenül a baleset előtt a gép pilótája üzemanyag-ellátási problémát jelzett és vészjelzést adott le.

Kisebb csodának számít, hogy a 72. utcában, a York Avenue közelében álló, Belaire nevű 50 emeletes épületben senki sem sérült meg. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy a délután háromnegyed három körül bekövetkezett baleset idején kevés lakó volt otthon. A lehulló üvegszilánkoktól néhányan kisebb sérüléseket szenvedtek és könnyebben megsebesült több tűzoltó is. A 39. és 40. emeleten kitört tüzet háromnegyed óra alatt megfékezték, a két holttestet a repülési naplóval és Lidle útlevelével együtt az utcán találták meg.

A gép a Manhattantől alig tíz kilométerre lévő Teterboro repülőtérről szállt föl, néhány kört tett a Szabadság-szobor körül, majd északnak, az East River fölött repült, hirtelen délre fordult és a számítógépes radarképek szerint veszteni kezdett a magasságból. Egy pilóta, aki a földről látta az eseményeket azt mondta, rögtön feltűnt neki, hogy a Cirrus túl élesen megdőlve kanyarodott, az ilyen gépek nem szoktak ilyen manővereket tenni. A tűzoltók 13 perccel a gép felszállása után kapták az első riasztást.

New Yorkban először mindenki a 2001. szeptember 11-i terrortámadás megismétlődésére gondolt. Mintegy fél óra kellett ahhoz, hogy minden kétséget kizáró módon megállapítsák, ezúttal balesetről van szó. Ekkor lefújták a terrorriadót.

A veszély reális voltát jelzi, hogy tegnap Londonban egy brit állampolgárságú férfi bűnösnek vallotta magát a New York-i tőzsde, illetve a Világbank washingtoni épülete ellen tervezett robbantásos merényletek előkészítésében. Szakértők szerint az eset azt mutatja, hogy a rengeteg kisgép miatt az amerikai nagyvárosok továbbra is sebezhetőek: a terroristák viszonylag könnyen támadhatnak robbanóanyaggal vagy mérges gázzal megrakott kisgéppel. Ennek ellenére New York és Washington légtere is nyitott. Bár a fővárosban a Fehér Ház és a Capitolium fölé nem lehet berepülni, a Ronald Reagan repülőtérre vezető, alig három-négy kilométerre lévő légi folyosót nagy utasszállítók is használják.

Eszközök vannak, de felkészülni nem lehet

Az amerikai kisrepülő balesetéhez hasonló helyzetekre a katasztrófavédelmi szervek nem képesek felkészülni, de rendelkeznek az életmentéshez, a műszaki mentéshez, illetve a tűz oltásához szükséges eszközökkel - jelentette ki kérdésünkre Dobson Tibor katasztrófavédelmi szóvivő. Kétségtelen, hogy egy házba csapódó repülőgép esetén a mentést, illetve a tűz oltását szokatlan körülmények között kellene végezni - mondta -, a meglevő magasból mentők, létrák és fecskendők azonban ilyen katasztrófa esetén is alkalmasak a következmények minimalizálására. A fővárosban egyébként alig néhány olyan épület van - tette hozzá -, amelynek legfelső szintje az ötven méterig emelhető magasból mentővel nem érhető el. Dobson ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy Magyarországon lakott területre legutóbb a hatvanas években zuhant repülőgép, s bár helikopterek néhány alkalommal települések felett is szenvedtek balesetet, lakóépület egyik esetben sem sérült meg.

Magyarországon lényegesen kisebb a valószínűsége annak, hogy repülőgép háznak ütközzék, mert a felszállás előtt útvonaltervet kell benyújtani, és a légi irányítás folyamatosan figyelemmel kíséri a gép mozgását. Ha pedig valaki eltévedne, vagy nem azonosítja magát, a magyar légierő - a NATO és az ICAO, a Nemzetközi Polgári Repülésügyi Szervezet, valamint a hazai szabályok szerint - intézkedik a légi jármű készenléti repülőgéppel történő elfogására, illetve azonosítására. A légierő - a HM kommunikációs főosztályától kapott tájékoztatás szerint - szabálysértés esetén feljelentést tehet a polgári légügyi hatóságnál, illetve kivezetheti az ország légteréből, vagy visszavezetheti a helyes útvonalra az eltévedt gépet. (Munkatársunktól)

New York-i rendõrök vizsgálják a házba csapódott kisgép roncsait
New York-i rendõrök vizsgálják a házba csapódott kisgép roncsait
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.