Dunaújváros: kényszerű együttműködés kompromisszumokkal

A szocialista polgármester mellett egy MSZP-s és két fideszes alpolgármester irányítja a jövőben a dunaújvárosi önkormányzatot. Az érintettek szerint ez nem jelent nagykoalíciót, csupán egészséges kompromisszumon alapuló együttműködést.

Hosszas egyeztetések után megállapodás született az új dunaújvárosi önkormányzat irányításáról: a várost Kálmán András az újraválasztott szocialista polgármester vezeti, a munkáját pedig a szintén MSZP-és Pintér Attila, valamint két fideszes politikus, Dorkota Lajos és Cserna Gábor segíti alpolgármesterként. A dolog pikantériája, hogy Kálmán és Dorkota országgyűlési képviselőként a parlamentben a két legnagyobb frakcióban egymással szemben ülnek, Dunaújvárosban viszont közösen fogják irányítani a települést.

- Nincs szó helyi nagykoalícióról, inkább a kialakult helyzet által megkövetelt, egészséges kompromisszumon alapuló együttműködésről - mondta érdeklődésünkre Kálmán András. A polgármester szavaival arra utalt, hogy az önkormányzati választásokon hiába kapta a legtöbb mandátumot az MSZP, mégsem tudott többséget szerezni a közgyűlésben. A huszonhat tagú dunaújvárosi képviselő-testületben a kormánypárti városatyáknak tizenkét hely jutott, míg a Fidesz tíz, a helyi civil szervezetek pedig négy mandátumot szereztek. A voksolás után a civilek önálló frakciót alakítottak, majd frakciószövetségre léptek a Fidesszel, így a közgyűlésben - valamint a bizottságokban - a kormánypártiak kisebbségben maradtak.

- Kulcskérdés volt, hogy megállapodjunk az alpolgármesterekről, akiknek a személyére csak a polgármester tehet javaslatot - mondja Dorkota Lajos. - A mostani kompromiszszummal Dunaújvárosban megkezdődhet a valódi demokrácia korszaka, amikor minden egyes közgyűlési döntés mögött tényleges társadalmi támogatottság áll. Mostantól a polgármester csak olyan előterjesztéseket hozhat a testület elé, amelyek a bizottságokban már bizalmat kaptak, és a közgyűlésben is támogatásra számíthatnak.

Kálmán András és Dorkota Lajos úgy látja: a településnek semmilyen hátránya sem származhat abból, hogy a polgármester és az alpolgármester a parlamentben adott esetben egymás ellen kénytelen csatázni. Mindketten azt állítják: a parlamenti és a városvezetői munkájuk elválik egymástól.

A kényszerű együttműködésnek már a következő hónapokban kemény próbatételei várhatók. Kálmán András és Dorkota Lajos is úgy véli: a jövő évi költségvetés összeál-lításakor várhatók a leghevesebb viták. A polgármester szerint például nem tarthatók a Fidesz választási ígéretei, amelyek szerint jövőre eltörölnék a kommunális adót, valamint létrehoznának egy pénzalapot a diákok, a nyugdíjasok és a helyi kis- és középvállalkozások támogatására. Ezek az intézkedések több mint 400 millió forinttal terhelnék meg a város büdzséjét.

Dorkota Lajos ezzel szemben azt állítja: vannak még tartalékok Dunaújváros 15 milliárd forintos költségvetésében. Így például csökkenteni kell azoknak az alapítványoknak, közhasznú társaságoknak a támogatását, amelyek szerinte közel állnak az MSZP-hez. A büdzsén kívül komoly viták várhatók a kórház finanszírozásáról, valamint az intézményrendszer átalakításáról is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.