Házelnökök értetlensége a schengeni csatlakozás elhalasztása kapcsán

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és France Cukjati, a szlovén parlament elnöke kifejezte értetlenségét csütörtöki ljubljanai találkozóján azzal kapcsolatban, hogy - az Európai Uniótól érkezett hírek szerint - a tervezett 2007 október elsejei időpontról későbbre halasztják a két ország csatlakozását a schengeni egyezményhez, amely lehetővé teszi a hozzá tartozó országok állampolgárai számára, hogy határellenőrzés nélkül, szabadon mozogjanak a térségben.

A házelnökök kifejezték a két ország érdekeltségét abban, hogy Horvátország csatlakozhassék az Európai Unióhoz, mert - mint hangsúlyozták - Zágráb bejutása az integrációs szervezetbe biztató példa lenne a nyugat-balkáni térség többi országa számára, és előmozdítaná ezen országok demokratikus előrelépését.

A szlovén fél jelezte, hogy működik az országban egy Európa Jövője nevű szervezet, amelynek célja a nyugat-balkáni térség európaizálódásának, demokratizálódásának előmozdítása, és kérte, hogy magyar részről is segítsék ennek munkáját.

Szili Katalin kérte, hogy Szlovénia, amely 2008 első félévében látja majd el az EU soros elnökének feladatait, tapasztalatok átadásával segítse Budapest felkészülését erre a Magyarország által 2011-ben betöltendő szerepre. Kérte továbbá, hogy ez a tapasztalatátadás terjedjen ki a parlamenti dimenzióra is.

Szóba került a két parlamenti elnök megbeszélésén a magyarországi szlovén kisebbség kérdése is. Az Országgyűlés elnöke tájékoztatta szlovén kollégáját a magyarországi önkormányzati választások eredményeiről, és jelezte, hogy 2007 elején fog megalakulni a szlovén kisebbség országos önkormányzata.

A két házelnök megegyezett, hogy a szlovén és a magyar parlament gazdasági bizottságai szorosabb együttműködést alakítanak ki, és bevonják ebbe a horvát törvényhozó testület gazdasági bizottságát is. A szorosabb együttműködés kiemelt célja, hogy a közös határ mentén fekvő régiókban infrastruktúra-fejlesztések történjenek.

Ezzel összefüggésben a szlovén házelnök tájékoztatta az Országgyűlés elnökét, hogy 2008-ig befejezik a szlovén szakaszon az ötös korridor autópályájának építését. (Az ötös korridor tíz európai országot, köztük Szlovéniát és Magyarországot is érintő - részben megvalósult, részben még csak tervezett - páneurópai közúti és vasúti összeköttetési rendszer.)

A felek elégedetten nyugtázták, hogy a két ország gazdasági együttműködésének volumene negyven százalékkal nőtt az elmúlt esztendőben.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.