Kicsi, kevés, kevesebb

Valami állami manipuláció lehet a dologban - jegyzi meg némileg tréfásan, némileg keserűen Vámos Miklós, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Szépirodalmi Kollégiumának (SZK) elnöke mindjárt a szerdai sajtótájékoztató elején. A rendelkezésre álló számok alapján ugyanis sokkal több kulturális járuléknak kellene megérkeznie az NKA kasszájába.

Mivel ez nem így történik, csak a bizonytalanság állandó: sosem tudni, mennyi pénz van, s főként azt nem, mennyi lesz jövőre. Illetve csak ezt: a menetrend szerinti ígéretek ellenére - tavaly Harsányi László, az NKA elnöke épp a dupláját ígérte a mostani keretösszegnek - még mindig kevés pénzből gazdálkodnak. Vámos szerint a "manipuláció" némileg érthető: gazdasági ínség idején mindig le-lecsípnek a kultúrának járó összegekből. Holott a jelenlegi 400 milliós keretöszszeget csupán százmillióval kellene megfejelni ahhoz, hogy a kollégium maradéktalanul láthassa el valamennyi feladatát. Hiszen a 750 pályázat (ebből 266-ot támogattak) idén is majdhogynem 650 millió forintot igényelt.

A jelenlegi rendszer pikantériája, hogy például egy kisebb könyvkiadó esetenként több járulékot fizet be, mint amennyit pályázati úton viszszakaphatna. Ebben a helyzetben, figyelmeztetett Vámos, az lenne a legtisztességesebb megoldás, ha felajánlhatnák a döntés lehetőségét: vagy fizet járulékot és pályázik, vagy nem fizet járulékot, de nem is pályázhat.

Az idén negyven írónak ítéltek oda évi egymillió forintnyi alkotói ösztöndíjat. (17-et a Szépirodalmi Kollégium, 23-at a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesülete biztosított). A könyvkiadás támogatására kicsivel több mint nyolcvanmilliót, kiadói és irodalmi programokra 52 milliót szántak. Mivel egyre inkább bővül a kiadók profilja, s egyre nagyobb mérteket ölt a tömegtermelés, így a kiadványok színvonala is csökkenésnek indult. Ez meg is látszik az elbírálás menetén: a könyvlista első felét vita nélkül lehet támogatni, a második felének vitája viszont már alaposan megdolgoztatja a nyolcfős grémiumot.

A legkényesebb pont azonban idén is a folyóiratok támogatása maradt. A hatékonyabb finanszírozás érdekében nemsokára új, meghívásos pályázatot írnak ki 20 magyarországi és határon túli irodalmi és művészeti folyóirat számára. A listán szereplő valamennyi lapból 277 példányt vesz meg az NKA és oszt ki a városi könyvtáraknak. Az erre szánt összeget a Szépirodalmi Kollégium (14 millió), illetve a Könyvtári Kollégium (16 millió) adja össze. S bár fennáll a veszélye, hogy a pályázat miatt a könyvtárak egy része lemondja a már meglévő előfizetéseit, a többség jelenleg nem képes kigazdálkodni a legfontosabb folyóiratok beszerzésének költségeit.

Szintén újdonság, hogy még tovább szigorodik a pályázaton elnyert összeg felhasználási módja: tételes lista írja majd elő, hogy mire lehet költeni a támogatást. S bár a Szépirodalmi Kollégium tagjai egyöntetűen rossz szabálynak tartják a tavaly bevezetett 80 százalékos támogatási szabályt (egy folyóirat vagy megkapja a pályázott összeg nyolcvan százalékát, vagy el kell utasítani a pályázatát), az NKA egyelőre nem vonja vissza, legfeljebb 70 százalékra módosítja a küszöböt. S bár a szabály elvileg megakadályozza a támogatási összeg elaprózódását, a kisebb folyóiratok - mint például a Liget - végképp kiszorulnak a palettáról. Ám a küszöb tologatásával, vélik a kollégium tagjai, csak további trükközésre késztetik a pályázatírókat, holott a folyóiratok támogatási sorrendjében sosem volt igazi vita: a 15 legfontosabb lap sorrendje változatlan. Így, ha a kuratóriumon múlna, a jelenlegi akadályverseny helyett a meghívásos pályáztatási rendszert részesítenék előnyben.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.