Gyorsan gyarapodó magyarországi milliárdosok
Gyorsan gazdagodnak a magyar milliárdosok: egy év alatt több mint 150 milliárd forinttal, 15 százalékkal nőtt a 150 leggazdagabb magyarországi lakos vagyona (ez most 1269 milliárd forint). A gyarapodás - vélhetjük - inkább köszönhető a kimutatott vagyon gyarapodásának, mint más eseményeknek: a gazdasági növekedés lassú, a tőzsdei árak a tavalyi szinten vagy az alatt - az elmúlt év nem igazán kedvezett a vagyonosodásnak, ha tudjuk is: a pénz pénzt termel.
A Népszabadság Zrt. az idén második alkalommal jelenteti meg a 150 leggazdagabb Magyarországon című kiadványt - és immáron másodszor vezeti a listát az orosz üzletember, Megdet Rahimkulov. Becsült vagyona immáron 153 milliárd forint, majdnem a kétszerese a tavaly kimutatott 83 milliárdnak. Ám most már az is tudható: a jövő évi listában ennél is nagyobb szám szerepel majd a neve mellett: a becslés alapját a Rahimkulov-vagyon két eleme, a családi érdekeltségben lévő ÁÉB Bank értéke és a BorsodChem-részesedés adja. Ám a lista lezárása óta az üzletember megállapodott már a vegyipari cégben lévő részesedés értékesítéséről, és nyilvánosságra került az is: 100 milliárd forintnyi OTP-pakettel is rendelkezik. Ugyan egyelőre nem tudni, hogy mennyi ebből a friss bevásárlás, és abból esetleg mennyit fedezett a BorsodChem-részvények eladásából befolyó összeg, az már biztos: a Rahimkulov-vagyon nagyobb része látszik ma, mint pár hónappal ezelőtt.
Ilyen látványos változások azonban nem mondhatók mindennaposnak: a vagyonosok listája valójában kevéssé változik. Az első tízben például ugyanazok szerepelnek, mint tavaly, és eltekintve Rahimkulov gazdagodásától, az egyetlen figyelemre méltó változás, hogy Demján Sándor megelőzte a listán Csányi Sándort. Az OTP elnök-vezérigazgatójának a tőzsde gyengélkedése csökkentette a becsült vagyont 5 milliárd forinttal tavaly óta, míg Demján Sándornak egyetlen tranzakció emelte meg: a TriGránit Fejlesztési Rt. negyedének eladásával újra lehetett értékelni a céget, és ez úgy 30 milliárd forinttal megdobta a becsült vagyonát. Ugyanakkor nem árt hozzátenni, hogy az OTP-vezér vagyonának nem bankrészvényben fekvő, de ismert részét nehéz felbecsülni.
A magyarországi vagyonlisták készítésének nehézségét a szakértők éppen abban látják, hogy igencsak nehéz megbecsülni, valójában kinek menynyi is a vagyona. Ez a feladat még az államigazgatási szerveknek - az adóhatóságnak, az illetékhivataloknak vagy az önkormányzatoknak - is komoly fejtörést okozhat, amit mutat a luxusadó bevezetésének problémája is. A vagyon ugyanis meglehetősen szerteágazó értékekben jelenhet meg: a készpénztől a bankbetéten, a műtárgyakon és az ékszereken át a vállalkozásokon, a vagyoni értékű jogokon át az ingatlanokig. Ráadásul mindez lehet külföldön vagy akár offshore cégekben, esetleg - különböző okokból - a család más tagjainak a nevén. És ha még pontosan ismernénk is azt, hogy egy-egy vagyontárgy kinek a tulajdonába tartozik, kérdés: milyen értéken vegyük figyelembe azt. Az értékbecslés - legyen szó ingatlanokról, műtárgyakról vagy cégekről - külön szakma, sajátos szabályokkal, és mindegyikben egymástól sokszor igencsak különböző módszerekkel és eredményekkel.
A vagyonlisták készítői éppen ezért jobbára a nyilvános adatokból indulnak ki, és sokszor könnyebb helyzetben is vannak, mint a közép- és kelet-európai listakészítők. A vagyonosok érdekeltségei a legtöbbször tőzsdei társaságok, amelyek értékét a piac határozza meg nap mint nap - így van jóval könnyebb helyzetben az, aki Bill Gates vagyonát méri fel, mint aki Csányi Sándorét. Más kérdés: a leggazdagabb amerikai 50 milliárd dollárosra becsült vagyona csaknem a tízszerese a 150 leggazdagabb magyar összesített eredményének. Sőt: a 400-as amerikai listára még Medget Rahimkulov sem kerülhetne fel: ott egymilliárd dollár (215 milliárd forint) a beugró, amit - fájdalom - de a YoueTube videocserélő honlapot a Google-nak most eladó két fiatal se tudna teljesíteni: ők csak fejenként negyedmilliárd dollárt kerestek az értékesítéssel - ezzel csak harmadikak lennének a magyar listán. Igaz, ha Rahimkulov így halad, lehet, hogy jövőre már eséllyel pályázhat az amerikaira.
A top 150 első tíz helyezettje
Forrás: Népszabadság Zrt. Top-kiadványok, A 150 leggazdagabb Magyarországon
Megdet Rahimkulov Demján Sándor Csányi Sándor Széles Gábor Várszegi Gábor Leisztinger Tamás Nagy Elek Bige László Tibor Veres Tibor Wáberer György